Kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu

Elazığ'da 3 yıldır böbrek taşı şikayeti olan ve tedavi olmakta zorlanan 84 yaşındaki hasta kapalı lazer böbrek ameliyatıyla sağlığına kavuşarak, bir günde taburcu oldu.

Kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu Sağlık

84 yaşındaki 2 çocuk annesi Mesude Salman, 3 yıldır çektiği böbrek taşı nedeniyle Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Salman'da 2 santimetre büyüklüğündeki taş tespit edildi. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mücahit Kabar tarafından kapalı lazer ameliyatı yapılan hasta, bir gün sonra taburcu oldu. Yapılan tetkiklerle böbrekte 2 santimetrelik bir taş belirlediklerini ifade eden Op. Dr. Kabar, bu yaştaki hastalarda taş kırma çok uygun bir seçenek olmadığı için kapalı ameliyat seçeneğini düşündüklerini söyledi.

Diğer ameliyat yöntemlerinin hastanın yaşı gereği uygun olmadığını vurgulayan Kabar, “Dışarıdan ses dalgalarıyla taş kırma yöntemi hala etkili bir şekilde kullanılıyor. Ama hastamızın yaşı itibariyle bu yöntem çok uygun değildi. Hastamız için bundan 10 yıl önce olsa açık ameliyat yapılarak, 10 santimetrelik kesiyle bir hafta hastanede kalması gerekecekti. Fakat ilerleyen teknolojiyle birlikte lazer teknolojisi günlük kullanımımıza girdi. Taşlarda, idrar yollarında, böbreklerde, mesanede ve idrar yollarındaki taşlarda lazer teknolojisini kullanıyoruz” dedi.

Flexible Üreterorenoskopi yönteminin yeni bir teknoloji olduğunu ifade eden Kabar, “Yaklaşık 5 yıldır ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta ve hastanemizde ise 3 yıldır kullanılmaktadır. Bu Flexible yönetimi yeni bir teknoloji. Taş kırma yöntemiyle aynı yöntem değil. Biz idrar yollarında kapalı bir şekilde girip böbreğin içerisinde taşı parçalıyoruz. Bir gün sonra hastamızı evine gönderiyoruz. Her taş için uygun bir yöntem değil. Uygun taş ve hastalarda güvenle kullandığımız bir yöntemdir” diye konuştu.

Dün kapalı lazer böbrek ameliyatı olan ve sağlığına kavuşan 84 yaşındaki Mesude Salman ise, kendisini iyi hissettiğini, bu kadar kısa sürede taburcu olacağını beklemediğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom