Elazığ'dan kısa kısa

21 Nisan 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

KABE-İ MUAZZAMANIN ÖRTÜSÜ KÜLTÜR PARK CAMİİ’NDE ZİYARETE AÇILIYOR
Müslümanların kıblegahı Kabe-i Muazzama’nın kapısına ait tek parça halindeki mukaddes 3 örtüsünden biri, Elazığ Kültür Park Camii’nde 22 Nisan Cuma günü, Cuma namazının ardından vatandaşların ziyaretine açılacak. 

Elazığ Belediyesi tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde hayırsever bir vatandaşın katkılarıyla Elazığ’a getirilen Kabe-i Muazzama’nın kapısının bir bütün halindeki örtüsü, 22 Nisan Cuma günü, Cuma namazı sonrasında ikindi namazına kadar erkeklerin ziyaretine, ikindi namazı ile akşam namazı arasında ise bayanların ziyaretine açılacak.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Kabe-i Şerif’in kapısına ait örtü, Kültür Park Camii’nde Cuma namazını müteakip hemşehrilerimizin ziyaretine açılacaktır. Bu özel programa tüm hemşehrilerimizin katılımını bekliyoruz” denildi.


ELAZIĞ'DA KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Medical Park Elazığ Hastanesi’nde stant açılırken, imamlar ve birinci derece yakınları için özel sağlık protokolü imzalandı.  

Medical Park Elazığ Hastanesinde Kutlu doğum haftası münasebetiyle çeşitli etkinlikler organize edildi. Hastane içinde kurulan stantta hastaneye gelenler ile personellere lokum ve gül suyu ikram edildi. Genel Müdür Yardımcısı Seden Özkan, “Kutlu Doğum Haftası’na özel bizde hastanemizde gül suyu ikram edip, gül lokumları tattırıyoruz ki merhametli ve şefkatli peygamberimizin örnek hayatı herkeste vuku bulsun” dedi.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Medical Park Elazığ Hastanesi doktorları ve personeli imamlarla Edibe Can Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Hastane personeli tarafından, imamlara verilen tedavi hizmeti hakkında bilgiler anlatıldı.

İl Müftüsü Peyami Güngör ile Hastanenin Genel Müdürü Sebahattin Tanas tarafından imamlar ile birinci derece yakınlarına özel sağlık hizmeti protokolü imzalandı.


ELAZIĞ'DA 'GELECEĞİN POLİTİKALARINI GENÇLER BELİRLİYOR' PROJESİ
Elazığ'da “Geleceğin Politikalarını Gençler Belirliyor” projesi kapsamında, Birlik Vakfı Genç Birlik üyeleri medya çalışanlarıyla bir araya geldi.
Genç Birlik Elazığ Şubesi,  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından onaylanan, “Geleceğin Politikalarını Gençler Belirliyor” projesi kapsamında “Türkiye'de Medyanın Rolü” konulu program düzenledi. Gençlik Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, Birlik Vakfı Elazığ Şube Başkanı Prof. Dr. Memet Şekerci, Genç Birlik Elazığ Şube Başkanı Eray Şimşek, Genç Birlik Üyeleri ve  kentteki Yerel Gazete, Ajans ve Televizyonların temsilcileri katıldı. Program kapsamında Genç Birlik üyeleri, medya temsilcileri ile istişarelerde bulundu. 

Medya konusu üzerinde bir çalıştay düzenlediklerini belirten Genç Birlik Elazığ Şube Başkanı Eray Şimşek, "Türkiye'de 2023, 2053, 2071 vizyonunda medyanın rolü, önemi, nasıl olmasına dair istişarede bulunduk" dedi.

Genç Birlik Vakfı olarak her hafta bu tür faaliyetlerin devam ettiğini söyleyen Birlik Vakfı Elazığ Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şekerci de, "Buradaki gayemiz özellikle Elazığ'da ki medyanın ve Türkiye'deki medyanın gelişimi ve gelecekte de nasıl bir profil düşünüldüğü ile ilgili görüşleri almaktır" diye konuştu. 


ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİLERE DESTEK
Elazığ Belediyesi ve İŞKUR arasında yapılan protokol doğrultusunda, 100 kişinin katılacağı KOSGEB Onaylı Girişimcilik Eğitimlerinin ikincisi engelli girişimci adaylarına yönelik olarak başladı. Kültür Park bünyesinde yer alan Elazığ Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen 70 saatlik kursa, 25 kursiyer katılıyor. Kursiyerler eğitim sonrası alacakları KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sayesinde işyeri açmaları halinde 50.000 TL karşılıksız ve 100.000TL faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecekler.

EBEGEM, GENÇLERE YENİ UFUKLAR AÇIYOR
Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) çatısı altında çeşitli eğitimlerle gençlerin yaşamlarına yeni ufuklar açılması için destek sağlayan Elazığ Belediyesi’nce düzenlenen kurslara, özellikle gençler yoğun ilgi gösteriyor. Kendi işini kurmak isteyen, iş fikrini geliştirmek isteyen, pazarlama, üretim, yönetim ve finansal planlama ile finansal planlamanın nasıl hazırlanacağı noktasında destek almak isteyenlere yönelik düzenlenen kurslara katılan girişimci adayları, kendilerine sağlanan destekten dolayı geleceğe daha umutlu baktıklarını belirterek, duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

KOSGEB DESTEKLİ 3. VE 4. DÖNEM KURS BAŞVURULARI BAŞLADI
Elazığ Belediyesi’nin pozitif ayrımcılık sağlayarak ilkini bayan, ikincisini ise engelli girişimci adaylarına yönelik düzenlediği kursların üçüncü ve dördüncü dönem eğitimlerine ise dileyen herkes katılabilecek.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, girişimcilik kurslarının üçüncüsü dönem eğitimlerinin 14-28 Mayıs tarihlerinde, dördüncüsü dönem eğitimlerinin ise 14-27 Haziran tarihleri arasında düzenleneceği belirtildi.

Eğitime katılmak isteyen girişimci adaylarının şahsen veya on-line olarak İŞKUR’a müracaatta bulunmaları gerektiği belirtilen açıklamada, “Toplam 50 kişinin eğitim alacağı üçüncü ve dördüncü grup girişimcilik eğitimine yönelik başvurular 5 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

Başvuruların tamamlanmasının ardından yapılacak mülakatla eğitime katılacak 50 girişimci adayı belirlenecektir” denildi.


GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TOPLANTI YAPILDI
İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen bilgi alış-veriş toplantısı İl Müdür Vekilimiz İsmail GÜRBÜZ başkanlığında şube müdürleri, ilçe müdürleri ve konu ile ilgili teknik personellerin katılımıyla gerçekleşmiştir.

Açılış konuşmasında İl Müdürü İsmail GÜRBÜZ, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi programının Bakanlığımızın prestijli projelerinden biri olduğunu ve kırsal alanda istihdamın artırılmasına yönelik önemli bir çalışma olduğunu belirtti. Daha sonra sözü alan Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Erdal KAYA, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğin yürürlüğe girdiğini ve uygulama rehberinin yayınlandığını belirtti. Başvuru sürecinde hazırlıkların tamamlandığını ve uygulamada olabilecek aksaklıkların giderilmesi için azami gayret içinde olduklarını belirtti. Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Teknisyeni Sena METİN, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında katılımcılara bir sunum yaptı. Sunumda ana hatlarıyla;  Program kapsamında kırsal alanda ikamet eden veya ikamet edecek olan, 18-40 yaş arasındaki genç çiftçilere 30.000 TL hibe desteği verileceği ve programın bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeleri kapsadığı belirtildi. Ayrıca başvuruların Genç Çiftçi İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirileceği ve kabul edilen projelerin uygulamaya konulacağı bilgisi verildi. 

Ayrıca Genç Çiftçi Proje Destekleme programı dışında İlimizin Tarımsal Üretim Verilerinin kayıt altına alındığı İstatistik Veri Ağına (İVA) veri sağlanması amacıyla bitkisel üretim(tarla, sebze, meyve, örtü altı ve süs bitkileri) ve hayvansal üretim, alet ekipman değerleri derlenirken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili görevli olan personelimize, Resmi İstatistik Programı (RİP) istatistik sürecinde yer alan, tarımsal fiyat istatistiklerimizin derlenmesi ve ilgili verilerin elektronik ortamda İstatistik Bilgi Sistemi(İBS) anket formlarına kayıtlarının yapılması aşamasında ilçe sorumlularına ve ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması) konusunda ilçe müdürlerimize ve görevli personele bilgi verilmiştir.


ÖĞRENCİLER HARPUT'U GEZDİ
Elazığ'da öğrencilere Turizm Haftası kapsamında tarihi Harput Mahallesi gezdirildi.  

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında öğrenciler için gezi düzenlendi. Otobüslerle Harput’a getirilen öğrenciler, ilk önce Harput Kalesi’ni gezdi. Arkeoloji ve Etnografya Müzesinden Arkeolog Mustafa Bayam, öğrencilere kale ile ilgili bilgiler verdi.

Harput'un en eski tarihin milattan önce 2 binli yıllara dayandığını anlatan Bayam, "Milattan önce 9. yüzyılda Harput binasının inşa edildiği bölgede Urarturlar hakimiyet sürmüşlerdir. 1085 yılında ise bölge Türklerin eline geçmiş olup, Sameviler, Artukoğulları, Selçuklular gibi devletler hüküm sürmüşlerdir. 1516 Çaldıran Savaşından sonra bölge Osmanlı İmparatorluğunun hükmü altına alınmıştır. 2005 yılında Elazığ Müzesi Başkanlığında kazılar yapılmaya başlanmıştır. 2009 yılında süren kazılara kısa bir süre ara verilmiştir. 2014 yılında kazılar tekrar başlanmıştır. Yapılan kazı çalışmalarında Osmanlı Devletine ait mahalle ortaya çıkarılmıştır" dedi. 

Harput İç Kalesinin gezilmesinin ardından, tarihi mahalledeki diğer mekanların ziyareti ile program sona erdi.


FKA GENEL SEKRETERİ, TECRÜBE PAYLAŞIMLARININ KONUĞU OLDU
Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Mesut Öztap, “Tecrübe Paylaşımları ve Söyleşi” programında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.  

Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nün “Tecrübe Paylaşımları ve Söyleşi” programının konuğu FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop oldu. Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen söyleşiye, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Enver Çakar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

FKA Genel Sekreteri Öztop, Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelmekten mutlu olduğunu ifade ederek, ajansın çalışmaları hakkında çeşitli bilgiler verdi. Ajansın Malatya’da 2010 yılında çalışmalarına fiili olarak başladığını anımsatan Öztop, ajansın çok sayıda sektörel rapor hazırlayıp, ulusal ve uluslararası organizasyonlar gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Öztop, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.


ELAZIĞ’DA ‘TÜRKİYE'DE SENDİKACILIĞIN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI’ KONFERANSI 
Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, milletin inancına, dinine, diyanetine, değerlerine ilişkin herhangi bir olumlu cümle kurulduğunda kırmızı görmüş boğa gibi kuduran bazı sendikal yapılarının olduğunu belirterek, kendilerinin kral çıplak diyerek fotoğrafı gösterdiklerinde çıldıran yapıların olduğunu kaydetti. 

Eğitim Bir-Sen Elazığ 1 Nolu Şubesi tarafından, “Türkiye'de Sendikacılığın Dünü, Bugünü, Yarını” konulu konferans düzenlendi. Bir konferans salonunda düzenlenen programa, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Eğitim Bir-Sen Elazığ 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi Murat Ergen ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansta konuşan Yalçın, sendikal hareketin dünyanın her tarafında olduğu gibi batıdaki sanayi devriminin ardılları olarak Türkiye'de de sendikalaşma gayretinin başlamasına vesile olduğunu belirterek, “Sanayi devrimi demek, yoğun ortamlarda çalışan insanların gün aşırı çalışmaları ve sosyal haklardan mahrum olmalarından dolayısıyla bir araya gelerek örgütlenmelerinden kaynaklı olarak başlayan sendikal örgütlenmedir. Bu Türkiye’de 1947’de yasal kimliğe kavuşmuştur. 47’lerden sonra bu alanda açılım başlamış ve Türk-İş ile bu mücadele devam etmiştir. Ama Türkiye’de sendikal hareket demokrasi mücadelesinde katkı sunmak yerine işin içerisine su katmışlardır. Zor zamanlarda su koyvermişlerdir. Bunun içinde Türkiye’de demokrasi bir türlü kurumsallaşmamıştır” dedi.

50’lerden sonra demokratik ortam biraz olgunlaşmasıyla nefes alan hareketler 60’da bir anda kesilip gittiğini aktaran Yalçın, “Dolayısıyla ondan sonra çıkan 654 sayılı kamu görevlileri için sendikal tanım çok ucubedir. Sendikacıların umum içerisinde devlet yetkilerine asla sendikal talep iletemeyeceklerini ifade edecek kadar sendikal ruhtan uzak karikatür gibi bir düzenleme söz konusudur. Buna bile tahammül edilememiştir. 71’de muhtıra dönemiyle buda askıya alınmıştır” diye konuştu. 

Milletin inancına, dinine, diyanetine, değerlerine ilişkin herhangi bir olumlu cümle kurulduğunda kırmızı görmüş boğa gibi kuduran ve hırsından tepinen bazı sendika yapılarının olduğunu dile getiren Yalçın, "Biz kral çıplak deyip fotoğrafı gösterdiğimizde çıldıran yapılar var. Ülkede enteresan bir gündem var. Bir eğitim sendikası kalkıp LGBT komisyonları kuruyor. Okullarda LGBT ile ilgili paylaşımlar ve faaliyetler yapıyor. Bu anlamda eğitimin, toplumun ve milletin DNA’sıyla oynamaya çalışıyor. Ondan sonra toplumda cereyan eden sevimsiz bazı utanması  hadiselerde sesini yükselterek tere yağ gibi üste çıkmaya ve suçunu bastırmaya çalışıyor. Anormal olmayı savunanlar, anormalliğin topluma yaygınlaşmasının mücadelesini verenler bu ülkede anormal hadiseler olduğunda bir başkasının üzerine atmaya çalışıyor. Onun için 3D sorunu var. Demokrasi konusunda samimi değiller, darbeler konusunda destekçiler ve değerler konusunda düşmanlar. Ama kan kaybediyorlar. Tamamını toplasanız bir Memur-Sen etmiyorlar" ifadelerinde bulundu. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
izmir escort bursa escort bursa escort denizli escort gaziantep escort izmir bayan escort istanbul escort istanbul escort izmir escort bursa escort izmir escort antalya escort izmir escort porno türk porno izmir escort