Kabe-i Muazzamın örtüsü ziyarete açıldı

Kabe-i Şerifin kapısına ait tek parça halindeki 3 örtüsünden birisi Elazığ Kültür Park Camii’nde ziyarete açıldı.  

Kabe-i Muazzamın örtüsü ziyarete açıldı Güncel

Dünyada bütün halinde 3 tane bulunan 2016 yılında Türkiye’ye getirilen Kabe-i Muazzamın örtüsü ilk defa Elazığ’da sergilenmeye başlandı.

Mekke’de üretilen, 3,30 santimetre eninde, 6,15 santimetre uzunluğunda ve 70 kilogram ağırlığında olan Kabe-i Şerifin kapısına ait örtü, Cuma namazından ardından Kültür Park Camii'nde ziyarete açıldı. Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve çok sayıda vatandaş Kabe-i Şerifin kapısına ait örtüyü görmek için camiye geldi.

Örtünün 2016 yılında bir hayırsever tarafından Türkiye’ye getirildiğini belirten Belediye Başkanı Yanılmaz, “Türkiye’de de ilk defa Elazığ’da sergilenmesi arzu ettik. Hayırsever vatandaş buna müsaade etti ve biz ilimize getirdik. Ramazan bayramına kadar burada duracak. Bayrama kadar belirli zaman dilimleri içerisinde erkekler ve kadınlar ziyaret edecekler. Biz kutsallarımıza değer veririz. İmanımızın ve inancımızın gereği de odur. Kur’an-ı Kerim’in yazıldığı belki bir kağıttır ama o kağıdın üzerinde eğer ‘Bismillahirrahmanirrahim’ yazılıyorsa biz o kağıda hürmet ederiz. Onu yerlerde süründürmeyiz. Onu alır en yüce yerlerde muhafaza eder ve sahip çıkarız. Kabe bizim kıblemizdir. Yeryüzünün ilk mabedidir,  örtüsü de değerlidir” dedi.

Kabe’nin İslam dinindeki önemine vurgu yapan Vali Murat Zorluoğlu ise, “Yüce Allah'a ibadet edilmek üzere inşa edilen ilk mekan olması hasebiyle Allah’ın evi diye de adlandırılan Kabe’nin dinimizdeki önemi ve özel yeri hepimizin malumudur. Bu mübarek yerin örtüsünün ilimize getirilmesi ve halkımızın ziyaretine açılması gerçekten önemli bir hizmet olmuştur. Bu hizmetin gerçekleşmesine vesile olan belediye başkanımıza ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kültür Park Camisi'nde ziyaretçilere açılan Kabe-i Muazzamın örtüsü, Ramazan Bayramı’na kadar ziyaret edilebilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom