Elazığ'dan kısa kısa

22 Nisan 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ÖĞRENCİLER İLE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ, OKUL DUVARINA ÇİZGİ FİLM KARAKTERLERİNİ ÇİZDİ
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) üyeleri, Elazığ’da bir ilkokulda öğrencilerle birlikte okul duvarına sevilen çizgi film kahramanlarının resmini yaptı.  

TEGV üyeleri, Yücel İlkokulu öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımı ile duvar boyama etkinliği yaptı. Etkinlikte okul duvarlarına, çocukların sevdiği çizgi film kahramanları çizildi. Öğrencilerinin teneffüs saatlerinde oynadıklarını dikkate alarak okulun duvarına çevre ve çizgi film kahramanları içerikli boyama yaptıklarını belirten TEGV Aktekin Kardeşler Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi Yöneticisi Necat Şimşek, gönüllü abi, ablalar ile okulda bulunan çocukları bir araya getirerek birlikte vakit geçirmelerini sağlamak istediklerini söyledi. Amaçları ile ilgili bilgi veren Şimşek, “Çocuklarımızın cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen bir birey olmasını istiyoruz. Aynı zamanda amacımız barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturarak uygulamak” dedi. 


MİNİKLERDEN ELAZIĞ BELEDİYESİ’NE BAYRAM ZİYARETİ
Elazığ İhsan Anaokulu öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Elazığ Belediyesi’ni ziyaret ettiler. 

Öğretmenleriyle birlikte Elazığ Belediyesi’nde ağırlanan minikler daha sonra ana binayı gezdiler. Kırmızı-beyaz kostümleri, ellerinde Türk bayrakları, dillerinde 23 Nisan şarkılarıyla 23 Nisan heyecanını doyasıya yaşayan minikler, ziyaretleri sırasında etraflarına neşe saçtılar.

Minikler gezileri sırasında Belediye hizmetlerinin tanıtımlarının yapıldığı maket, afiş gibi görsellere özel ilgi göstererek, öğretmenlerinden bilgi aldılar. 


BANVİT A.Ş. ELAZIĞ’DA YENİ BİR SEKTÖR OLUŞTURDU
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Banvit A.Ş. Elazığ tesislerini ziyaret ederek Bölge Direktörü Yavuz Yadiğar’la görüştü.

Başkan Alan, Banvit’in Elazığ’da kanatlı hayvancılık sektörüne yeni bir ivme kazandırdığını belirterek, TKDK desteleriyle birlikte Elazığ’ın sektörde Ülke genelinde önemli bir yere geldiğini söyledi.

BANVİT GİBİ YATIRIMLARIN ÇOĞALMASINI İSTİYORUZ…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan Banvit A.Ş. Bölge Direktörü Yavuz yadigarla yaptığı görüşmede Elazığ’da Banvit gibi yatırımların çoğalmasını temenni ettiklerini belirterek, “Sayın Yadiğar ben öncelikle sizin şahsınızda tüm Banvit A.Ş. Yönetim Kurulu’na böylesine büyük bir yatırımı Elazığ’a getirdikleri için teşekkür ediyorum. Elazığ bulunduğu bölgede bir huzur ve güven adasıdır. 2013 yılında Elazığ’a gelmenizle birlikte sektörde yeni bir heyecan yaşanmış ve TKDK destekleriyle sektör adeta bir devrim yaşamıştır. Bugün itibarı ile kanatlı hayvancılık sektöründe Elazığ artık ülke genelinde bilinen bir bölge haline gelmiştir. Bu alandaki yatırımların halen bütün hızıyla devam etmesi de sevindiricidir. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak öncelikle kanatlı hayvancılık yatırımlarının artması ve sektörde yatırım yapmak isteyenlerin önünün açılması hususunda bugüne kadar yapılan çeşitli toplantılarda hep bu konu üzerinde durduk. Yani çevreye zarar vermeden ve yerleşim yerlerini rahatsız etmeden ancak yatırımların da önünü kesmeyecek şekilde yatarım için uygun alanlar belirlenerek girişimcilerin buralara yönlendirilmesini talep ediyoruz. Yine Teşvik Yasası kapsamında Elazığ 6. Bölge desteklerine kavuşur ise Banvit A.Ş.’nin bugün Elazığ’da direk 700 olan istihdamı bir anda 1500 kişiye çıkacaktır. Çünkü destek kapsamında çalışanların işveren payı, SGK giderleri gibi çok yüksek maliyetler bir anda ortadan kalkacaktır. Oda olarak bu konudaki mücadelemiz devam ediyor. Ben bir kez daha Elazığ’a bu önemli yatırımı kazandırdığınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar temennisiyle hayırlı ve bol kazançlar diliyorum” dedi. 

İSTİHDAMA VE ÜRETİME ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYORUZ…
Banvit A.Ş. Bölge Direktörü Yavuz Yadiğar işletmenin Elazığ faaliyetleri hakkında Başkan Alan’a detaylı bilgiler vererek yatırımlarının devam ettiğini söyledi. Yadigar açıklamasında, “Sayın Başkanım işletmemiz Elazığ da Baskil yolu 6. Km. faaliyet göstermektedir. 700 personelimiz;  kesimhane, yem fabrikası, kuluçkahane, damızlık ve broiler kümeslerde çalışmaktadırlar. Anlaşmalı çalıştığımız güvenlik, temizlik, yemek firması ve diğer tedarikçilerle yaklaşık 200’dür.  Broiler kümes yetiştirici sayımız 250’dir, bu sayı kadar bakıcı da çalışmaktadır. Yani toplamda 1.500 kişi civarında Elazığ ve çevre illerde BANVİT A.Ş. aracılığıyla  istihdam sağlayan direkt kişi bulunmaktadır. Kesimhanemizde günlük 120.000 adet piliç helal kesime uygun olarak elle kesimi yapılmaktadır. Keismhanemizde çift vardiya çalışılmaktadır. Yem fabrikamızda günlük 900 ton yem üretilmekte ve broiler kümeslerimize sevk edilmektedir. 2013 Temmuz ayından beri faaliyet gösteren şirketimiz Elazığ’dan ihracatta yapmaktadır. Özellikle Irak’a ürünlerimiz gönderilmektedir. İç piyasada ise Doğu Anadolu ve İç Anadolu illerine sevkiyat yapılmaktadır. İşletmemiz yatırım programı doğrultusunda Elazığ’da yeni yatırımlar ve kapasite büyütmeye devam edecektir. Sayın Başkanım bu nazik ziyaretiniz için teşekkür ediyorum. İş dünyasının sesi olma yolunda göstermiş olduğunuz gayretleri takdirle karşılıyorum” dedi.  


BAŞKAN YANILMAZ, SİVİL GLOBAL 2016 ZİRVESİ’NDE YEREL YÖNETİMLERİ DEĞERLENDİRDİ 
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, günümüzde insanların artan ihtiyaçları doğrultusunda merkezden yereli yönetmenin zorlaştığını, bu açıdan da yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması gerektiğini belirterek, son 14 yılda Türkiye'de yerel yönetimleri güçlendirecek birçok adımın atılarak, yerel yönetimlerin güçlendirildiğini kaydetti. 

TASAM Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi, Sivil Global 2016 Zirvesi, Türkiye ve dünyadan resmî, sivil, özel her düzeyde katılımcıların yer aldığı seçkin ve öncü bir topluluğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Pullman İstanbul Otel’de düzenlenen Sivil Global 2016 Zirvesi kapsamında, TASAM Stratejik Vizyon Ödülleri Takdim Töreni, 4 Kıtasal Etkinlik, 6 Bölgesel Etkinlik, 19 Sektörel Diplomasi Çalıştayı ve 3 Tematik Toplantı gerçekleştirildi. 

TASAM Başkanı Süleyman Şensoy’un konuşmasıyla başlayan zirvenin açılışında Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ‘Yerel Yönetimler’ konulu bir konuşma yaptı.

Yerel yönetimlerin önemine vurgu yapan Başkan Yanılmaz, “Hızla gelişen değişen küresel dünyada insanların ihtiyaçları geçmişte sınırlıyken, bugün o ihtiyaçlar daha fazla oranda artmakta ve insanlar daha çok şey beklemektedirler. Dolayısıyla merkezden yereli yönetmek zorlaşmakta, merkezden yerele uzanan el ise yereldeki problemleri çözememektedir. Bu açıdan da yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması, gücünün artırılması ve yerelde yapılan çalışmaların daha pratik hale getirilmesi, o bölgede yaşayan insanların huzuru açısından önemlidir. Son 14 yılda Türkiye'de yerel yönetimleri güçlendirecek birçok adım atılmış ve yerel yönetimler güçlendirilmiştir” diye konuştu. 

“İNSANLARIN MUTLULUĞUNU SAĞLAMAK ANA İLKEMİZDİR”
Yönetim anlayışları doğrultusunda insanların mutluluğunu sağlamanın ana ilkeleri arasında yer aldığına vurgu yapan Başkan Yanılmaz, şöyle konuştu: “Biz şuna inanıyoruz bir ülkede yaşayan en fakir, en yoksul, en kimsesiz ve sahipsiz insan ne kadar mutlu ise, o bölgede bulunan insanlar o kadar mutludur. Dolayısıyla en dezavantajlı, en zayıf olan noktadan başladığımızda yereldeki imkanları o bölgedeki insanlara yönelttiğimizde insanların mutlulukları da o kadar artmaktadır.”

Yerel yönetim anlayışında katılımcılığın önemine dikkat çeken Başkan Yanılmaz, yönetilenlerin ve STK’ların desteğiyle, fikir ve görüşleri alınarak atılan adımların, alınan kararların o bölgede yaşayan herkesin ortak kararı olacağını ve bunun da hayata geçirilen her icraatın geniş kitleler tarafından benimsenmesi anlamına geleceğini kaydetti.

Elazığ Belediyesi tarafından bir süre önce hayata geçirilen ve Altın Kentler Yarışması’nda En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü alan Hayır Çarşısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Yanılmaz, “Biz Elazığ'da en fakir olan insanların dahi geçimini temin edecek olan bir projeyi hayata geçirdik. Sloganımız ‘bu şehirde ben bu akşam çocuğuma yedirecek ekmek bulamadım diyen bir aile var ise onun sorumlusu olarak başta Belediye Başkanı olmak üzere ben, ekibimiz ve bu şehirde yaşayan bütün insanlar bundan sorumludur’ dedi. Sözleri alkışlarla karşılık bulan Başkan Yanılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hayır çarşısını açtıktan sonra gittiğimiz her mahallede, yaptığımız bütün toplantılarda şunu özellikle söylüyorum. Kendi sokağınızda, kendi mahallenizde geçimini temin edemeyen veya geçiminde zorlanan, çocuğuna defter alamayacak durumda olan, çocuğunun hırkasını alamayacak durumda olan kim varsa bize gönderin. Biz Elazığ Belediyesi olarak bunu karşılayacağız. Gıdasından tüketim malzemelerine, mutfak malzemelerinden beyaz eşyaya, mobilyaya ihtiyaç her ne ise onu Hayır Çarşımızda karşılıyoruz.” 

“ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNDE İNSANIMIZ VAR”
Yerel yöneticiler olarak şehrin planlamasının yaparken ana merkezine insanı koyduklarını belirten Başkan Yanılmaz, “Attığımız her adımın, yaptığımız her çalışmanın, her planlamanın ana öznesi insan olmalıdır. Yani insanın faydasına huzuruna ve geleceğine giden yolda adımlar atmalıdır. Bu pencereden baktığımızda üzerinde çalıştığımız şehirler, bize atalarımızdan bırakılan bir miras değil, gelecekteki torunlarımızın bize bıraktığı emanettir. Bu emanet mantığı içinden bakmamız gerekir” şeklinde konuştu. 

“ELAZIĞ BÖLGENİN HUZUR BAŞKENTİDİR”
“Elazığ bölgesinin huzur başkentidir” ifadesini kullanan Başkan Yanılmaz,  “Elazığ farklı dinlerin, mezheplerin, ırkların bir arada, kardeşçe yaşadığı, birbirine muhabbet duyduğu, birbirini şekillendirmek için değil, birbirinin şekline hoşgörüyle baktığı nadir illerimizden birisidir.  Ben inanıyorum ki Elazığ yerel yönetimler mantığı içinde de örnek bir şehirdir. İşte bu örnek kentin Belediye Başkanı olarak buradaki misafirlerimizi, kültürüyle, sanatıyla, musikisiyle, Kürsübaşı etkinleriyle ve doğal güzellikleriyle bölgesinde farklı bir kimliğine sahip olan bu güzel şehre davet ediyorum” diye konuştu.


ZİRAAT KATILIM BANKASI İLE PROTOKOL İMZALANDI
Elazığ Ziraat Katılım Bankası ile Elazığ TSO arasında Oda Üyelerinin daha uygun koşullarda ve avantajlı olarak Banka hizmetlerinden yararlanması için protokol imzalandı.

ÜYELERİMİZE YARARLI HİZMETLER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Doğu Anadolu Bölgesinde ilk olarak Elazığ’da açılan ve Devlet güvencesinde olan tek katılım bankası özelliğini taşıyan Türkiye Ziraat Katılım Bankası ile protokol imzalamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Başkan Alan değerlendirmesinde, “Elazığ Ziraat Katılım Bankası yöneticileri şubenin ilimizde açılmasını müteakip olarak bizleri ziyaret etmiş ve bankacılık hizmet ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapmışlardı.  O görüşmede banka yöneticileri üyelerimize özel çözümler üretme noktasında bilgilendirme bulunarak protokolün en kısa sürede hazırlanacağını ifade etmişlerdi. Bilindiği gibi iş dünyası ile bankacılık ve finans sektörü et ve tırnak gibi birbirlerini tamamlayan iki yapıdır. Biz Oda olarak, bu yapının güçlenmesi ve üyelerimizin daha uygun koşullar ve bürokrasiden arındırılarak hizmet almasını talep ediyoruz. Bu noktada Ziraat Katılım Bankası yöneticilerimizin yaklaşımları için teşekkür ediyor, protokolün üyelerimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

DEVLET GÜVENCESİNDE İLK KATILIM BANKASI
Ziraat Katılım Bankası Elazığ Şube Yöneticisi Serhat Özdemir de yaptığı değerlendirmede, dünyada bir ilk olarak sermayesinin yüzde yüzünün devlet güvencesinde olduğu ilk katılım bankasının Ziraat Katılım Bankası olduğunu belirterek, “Sayın Başkanım, Banka üst düzey yöneticilerimizin takdire şayan kararı ile Kayseri’nin doğusundaki ilk şubeyi Elazığ’a açmış bulunuyoruz. Müşterilerini her koşulda dinleyen ve onlara özgü çözümler sunmayı kendisine temel felsefe edinen Ziraat Katılım Bankası; yalnızca müşterileri ve hissedarları için değil, topluma ve tüm paydaşlarına değer katacak çalışmalarda bulunmak için faaliyet göstermektedir. Bu amaçla bugün bu protokolü imzalıyoruz. İlimiz iş dünyasına hayırlı olmasını diliyor destek ve işbirliğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom