Elazığ'dan kısa kısa

26 Nisan 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

BAŞKAN YANILMAZ: “ELAZIĞ’IN CADDE VE SOKAKLARI MİSAFİR ODAMIZDIR”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, son 2 yılda Elazığ Belediyesi’nin temizlik hizmetlerine ilişkin çalışmalarının, ülke çapında beğeni topladığını belirterek, en ufak bir ihmalkârlığa fırsat vermeden gerçekleştirilen hizmetlerle her geçen gün şehrin bir adım daha ileriye taşınacağını söyledi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, sabahın erken saatlerinde Doğukent Yolu üzerinde bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait Temizlik Garajını ziyaret ederek, personelle buluştu. 

Personelle tek tek ilgilenerek, bir süre sohbet eden Başkan Yanılmaz, şehir için temizlik çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yurt içinden ve yurt dışından tatilcilerin yoğun ziyaretlerinin başlayacağı bir döneme girildiğini belirten Başkan Yanılmaz, “Göreve başladığımızda temizlik konusundaki hassasiyetimizi açık bir şekilde ortaya koyduk. Sloganımız şuydu. Elazığ’ın sokakları, caddeleri, parkları evimizin misafir odası gibi tertemiz olacak. Evimizde misafir odamız, her zaman misafirlerimizi ağırlamak için hazırdır. Çünkü bizim için misafir önemlidir. Bizler hemşehrilerimizin tertemiz bir şehirde yaşamalarını sağlarken, dışardan gelecek konuklarımızı da en iyi şekilde ağırlamalıyız. Son 2 yılda Elazığ Belediyesi’nin temizlik hizmetlerine ilişkin çalışmaları, ülke çapında beğeni topluyor. Gösterdiğiniz gayretli çalışmalar nedeniyle hepinizi kutluyorum” diye konuştu.

Personelden cadde ve sokaklara vatandaş gözüyle bakarak çalışmalarını her zaman titizlikle ve hassasiyetle sürdürmeye devam etmelerini isteyen Başkan Yanılmaz, “Birbirinize destek olarak, hizmette yarışalım. Bu şehri her geçen gün bir adım daha iyiye doğru taşıyabilmek için gereken adımları bizler bir bir atıyoruz, sizler de işlerinizi yaparken en ufak bir ihmalkârlığa dahi müsaade etmemelisiniz. Bu şehirde hemşehrilerimizin daha huzurlu ve mutlu yaşamaları için gücümüzün yettiğince çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Yanılmaz daha sonra Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Otobüs İşleri Amirliğini ziyaret etti. Personelle sohbet eden Başkan Yanılmaz, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde toplu taşıma hizmetlerinden yararlanmalarının önemine vurgu yaptı. 


ÜNİVERSİTELER ARASI HENTBOL 1. LİG GRUP BİRİNCİLİĞİ MÜSABAKALARI BAŞLADI
Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu programında yer alan “Hentbol 1. Lig Grup Birinciliği” müsabakaları Fırat Üniversitesi'nde başladı.  

Fırat, Batman, Cumhuriyet, Çukurova, Dicle ve Gaziosmanpaşa Üniversiteleri'nden 100 sporcunun katıldığı 'Hentbol 1.Lig Grup Birinciliği' müsabakaların açılış töreni FÜ çok amaçlı kapalı spor salonunda yapıldı. Açılış seremonisine FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Karataş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, Elazığ ASKF Başkanı Şahin Şerifoğulları, Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanı Cihan Çakıcı ile öğretim üyeleri katıldı.

Sporun barış, sevgi, kardeşlik ve insanları sosyalleştiren önemli bir olgu olduğunu vurgulayan Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, "Bütün çabamız yarınımızın teminatı, güzel yurdumuzun geleceği olan genç arkadaşlarımızı ülkemizin yarınlarına en iyi şekilde hazırlamaktır. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu'nun düzenlemiş olduğu bu etkinlikler üniversiteler arasındaki iletişim ve sosyal bağların güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Gurup müsabakalarına katılan üniversitelerin değerli idareci, antrenör ve sporcu öğrencilerini Elazığ’da ve üniversitemizde misafir etmekten mutluluk duyuyorum" dedi.

Konuşmaların ardından 3 gün sürecek olan grup birinciliği karşılaşmaları başladı.


FÜ'DE ÇERÇEVE YARDIMLI BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATLARI BAŞLADI
Fırat Üniversitesi (FÜ)Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından bölge genelinde ilk defa Elazığ'da çerçeve yardımlı (Stereotaktik) beyin tümörü operasyonu yapıldı.  

FÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından düşük riskli olarak bilinen Stereotaktik ameliyatları yapılmaya başlandı. Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Sait Öztürk tarafından hastanede ve bölgede ilk defa yapılan ameliyatta, hastanın kafatasına bir çerçeve yerleştirilerek, beyin içerisindeki kitleye sıfır hata ile ulaşılıp yaklaşık 2 saatlik bir ameliyat ile hastanın beynindeki kitle çıkarıldığı bildirildi. Beyin tümörlü hastalarda çerçeve yardımıyla yapılan ameliyatların daha düşük riskli ameliyatlar olduğunu belirten Öztürk, hastaların ameliyat sonrası erken dönemde taburcu edilerek gündelik yaşamlarına döndüğünü söyledi.

Özellikle küçük boyutlu olan, ulaşılması zor ve çok yüksek riskli beyin tümörlerinde çerçeveli beyin tümörü ameliyatlarının hastalar için çok önemli bir avantaj sağladığını vurgulayan Öztürk, “İleri teknoloji ve deneyim gerektiren çerçeveli beyin tümörü ameliyatları ülkemizde sadece belli başlı birkaç merkezde uygulanabilen bir ameliyat. Bu ameliyata 2016 yılı itibariyle Fırat Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniğinde yapmaya başladık. Bu konuda Elazığ’a ve bölgeye hizmet sunuyoruz” diye konuştu. 


BAŞKAN ALAN’A BAŞARILI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE PLAKET
Fındıkzade Elazığlılar Derneği tarafından Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’a başarılı çalışmaları ve temsili nedeniyle plaket takdim edildi.

ELAZIĞLILARIN İL DIŞINDA KURDUĞU İLK DERNEĞİZ
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’ı makamında ziyaret eden, Fındıkzade Elazığlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demirbağ ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Döndü, Yakup Gedik, Yavuz Menderes Erdoğan, Sinan Göktuğ ve Celal Çoştu Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’ı makamında ziyaret ederek başarılı çalışmaları nedeniyle plaket takdim ettiler.

Dernek Başkanı Demirbağ, ziyarette yaptığı değerlendirmede, dernek çalışmaları ve hizmetleri hakkında bilgi vererek “Sayın Başkanım derneğimiz Elazığlıların il dışında kurmuş oldukları ilk dernek özelliğini taşımaktadır. Elazığ Kültür hayatına unutulmaz hizmetler vermiş olan rahmetli İshak Sunguroğlu tarafından derneğimiz 1963 yılında kurulmuştur. O tarihten beki Elazığ kültür, sosyal ve ekonomik hayatına katkı sağlamanın gayreti içerisinde olmuştur. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını ve girişimlerini takip ediyoruz. Sizlere bu nedenle başarılı girişimleriniz ve ilimizi temsiliniz nedeniyle bir plaket takdim etmek istiyoruz. Bizleri Elazığ’a her gelişimizde ağırlamanız ve göstermiş olduğunuz ilgi nedeniyle teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. 

BAŞKAN ALAN: ELAZIĞ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIKTIR
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Alan’da, “Sayın Başkan sizlere ve Yönetim Kurulu Üyelerinize nazik ziyaretiniz ve layık görmüş olduğunuz plaket nedeniyle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Fındıkzade Elazığlılar Derneği çok uzun yıllar boyunca gerek Elazığ’da gerekse il dışındaki hemşerilerimiz arasında kültür ve kaynaşmayı sağlamaya ve bu amaçla sayısız hizmet ve faaliyet gerçekleştirmiş çok önemli bir kurumumuzdur. Bu kurumda emeği olan başta kurucular olmak üzere herkesi saygıyla bir kez daha anıyorum. Sayın Başkan, ilimiz ve halkımız her şeyin en iyisine layıktır. Biz bugün bulunduğumuz makamlarda imkanlarımız ölçüsü içerisinde bunu yapmanın gayreti içerisindeyiz. Makamların geçici hizmetin baki olduğunu biliyoruz. Bu anlayış içerisinde hizmet vermeye Allah (c.c.) rızası için gayret gösteriyoruz. Bu düşüncelerle, çok nazik jestiniz için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyor, il dışındaki tüm hemşerilerimize sizlerin vasıtasıyla en derin saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.


VALİ ZORLUOĞLU: ELAZIĞ’DA BİR EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Hacı Hulusi Yahyagil İmam Hatip Lisesini ziyaret ederek okulun eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Vali Zorluoğlu okula gelişinde Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Hacı Hulusi Yahyagil İmam Hatip Lisesi Müdürü Ömer Dinç ve okul idarecileri tarafından karşılandı.

Okulun yerleşim alanını ve spor salonunu ve kütüphanesini gezen ve bilgi alan Vali Zorluoğlu daha sonra okul hakkında bir değerlendirme yaptı.

Okulun yeni bir okul olduğunu bu nedenle bazı fiziki eksikliklerinin bulunduğuna değinen Vali Zorluoğlu şunları söyledi, “Uzun zamandır gelmeyi arzu ettiğim bir okuldu bu okulumuz. Bugün ziyaret etme imkânı bulabildim. Okulumuz yeni bir okul, bir yıllık bir eğitim hayatına sahiptir.  Fiziki eksikliklerinin olduğunu da yerinde tespit ettim. İş daha geçici kabul sürecinde olduğu için eksiklikler yüklenici tarafından giderilecektir. Okul idarecilerinin projede olmayan bazı talepleri var; halı saha, artezyen kuyusu ve çevre düzenlemesi gibi, onları da tamamlama ve eksiklikleri giderme gayreti içerisinde olacağız.  Bu okulumuzda şu anda 9 ve 10 sınıf öğrencileri eğitim almaktalar, birkaç sene içerisinde hem okulumuz hem de pansiyonumuz tam kapasite çalışır hale gelecektir. 

Yarın ve sonraki gün çocuklarımız TEOG sınavına girecekler. 8.500’ün üzerinde öğrencimiz bu sınava girecekler. Bu vesileyle çocuklarımıza da üstün başarılar diliyorum. Allah hepsine zihin açıklığı versin.

Okullara zaman zaman ziyaretlerimiz devam edecek. Okullarımızın hem fizik eksikliklerini hem de diğer eksikliklerini yerinde tespit ederek süratle giderme gayreti içerisinde olacağız. Elazığ’da ciddi bir eğitim seferberliği başlatıyoruz. Planladığımız bir periyot çerçevesinde eğitim alanında Elazığ’ın derslik ve fiziki eksikliklerini tamamlamayı hedef edindik. El birliği ile inşallah bu hedefi gerçekleştireceğiz”. 

Vali Zorluoğlu son olarak okulun yemekhane ve pansiyon bölümünü de gezerek bilgi aldı.


CEZAEVİNDE KADIN MAHKUMLARA SEMİNER VERİLDİ
Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan kadın mahkumlara yönelik ‘Üreme Sağlığı’ Semineri verildi.  

Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu tarafından sosyal kültürel ve eğitsel faaliyetler kapsamında gerçekleştirilen seminerler kapsamında kadın tutuklu ve hükümlülere yönelik “Üreme Sağlığı” semineri düzenlendi. Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde görevli Ebeler, Dilek Çakmak, Hatice Yılmaz ve Elif Oruç tarafından verilen seminerde, üreme sağlığının detayları aktarıldı. Üreme sağlığı, sistemi, fonksiyonları ve işleyişine ilişkin bütün alanlarda sadece hastalık ya da sakatlık olmaması dışında bütün bütünüyle iyi olma durumu olduğunu belirten Ebe Dilek Çakmak, “Üreme sağlığı, insanların doyurucu ve güvenli bir cinsel yaşamları, üreme yetenekleri ve bu yeteneği kullanıp kullanmayacakları, ne zaman, ne sıklıkta kullanacakları konusunda karar verme özgürlükleri olması demektir” dedi.

Birçok insanın çeşitli nedenlerle üreme sağlığına erişemediklerini ve üreme sağlığı haklarını kullanamadıklarına dikkat çeken Çakmak, “Nedenler arasında bilgi yetersizliği, uygun olmayan ya da niteliksiz üreme sağlığı hizmetleri, yüksek riskli cinsel davranışlar, ayırımcı toplumsal uygulamalar, kız ve kadınlara karşı ayırımcılıktır. Birçok kadın ve kızın kendi cinsel yaşam ile üreme yaşamları üzerindeki etkinliklerinin sınırlı olması da sayılabilir. Üreme sağlığına ulaşmada ve üreme sağlığı haklarını kullanmada gençlerin önemli sorunları vardır” diye konuştu.

Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında mutlaka ele alınması gerekenin üreme sağlığı hizmetleri olduğuna dikkat çeken Çakmak,  hizmetlerin ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri ile desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Diğer konuşmacılarda, kadın mahkumların akıllarına takılan konularda soruları yanıtladı.


CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN, BAŞKAN YANILMAZ’A ZİYARET
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan ve Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, makamında ziyaret etti.

Oldukça sıcak ve samimi bir sohbetle gerçekleşen ziyarette konuşan CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan, “Zaman zaman farklı düşünsek de düğünlerimizde, cenazelerimizde hep beraberiz. Bu nedenle biraz daha yakın diyalog içinde olmamız lazım” dedi.

CHP Milletvekilleri Ali Özcan ve Şenal Sarıhan ile beraberindeki heyeti ağırlayan Başkan Yanılmaz, Elazığ Belediyesi olarak şehrin sorunlarına çözüm olarak hayata geçirdikleri çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle şehrin trafik sorununu çözmek amacıyla Bosna Hersek Bulvarı Alt Geçit Projesi’ne ilişkin bilgi aktaran Başkan Yanılmaz, yapacakları farklı çalışmalarla şehir merkezinde yoğunlaşan trafiği şehrin dışına doğru yayacaklarını kaydetti. 

Başkan Yanılmaz’ın her türlü öneri ve görüşe açık olduğuna ve hizmet yolunda bu tutumun önemine vurgu yapan CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan ise “Zaman zaman farklı düşünsek de düğünlerimizde, cenazelerimizde hep beraberiz. Bu nedenle biraz daha yakın diyalog içinde olmamız lazım” dedi.


ÖZCAN: ELAZIĞ TSO’NUN EMİN ELLERDE OLMASINDAN MUTLUYUM
CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi hemşerimiz Ali Özcan,  CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Şenal Sarıhan, CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan ve parti yöneticileri Elazığ TSO’yu ziyaret ederek Başkan İdris Alan ile görüştüler. Ziyarette Özcan, Elazığ TSO’nun emin ellerde olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Başkan Alan’a çalışmaları nedeniyle teşekkür etti…

SAYI ÖZCAN ELAZIĞ’IN VEKİLİ  OLARAK TBMM’DE BULUNMAKTADIR
CHP heyetini makamında ağırlayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Ali Özcan’ın Elazığ halkı tarafından kendi vekili olarak görüldüğünü belirterek, “Çok değerli CHP heyeti Ali abimizin mihmandarlığında sizleri bugün ilimizde ve Odamızda ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Ali abi sadece Elazığ için sadece siyasi bir kimlik değil aynı zamanda bir kanaat önderi ve Elazığ’ın abisi olarak toplumumuz tarafından kabul gören çok değerli bir büyüğümüzdür. Ali abi bu özelliği ile İstanbul milletvekili olarak değil Elazığ’ın 5. Vekili olarak kabul görmektedir.  Siyaset üstü bir yapısı ve duruşu olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz ilin ve üyelerimizin sorun ve beklentilerinin çözümü noktasında her platformda onların sesi olmaya gayret gösteriyoruz. Bizim bu girişimlerimize Sayın Vakilimizin de destek vermesi bizleri son derece mutlu ediyor. Kendisine sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyor, ilimiz ve ülkemiz için yapacağınız tüm çalışmalarda Allah (c.c.) yar ve yardımcınız olsun diyorum” şeklinde konuştu.

ÖZCAN: TEVŞİK OLMADAN ELAZIĞ’IN KALKINMASINDAN SÖZ EDEMEYİZ
CHP İstanbul milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ali Özcan’da Elazığ TSO’da kendini evinde hissettiğini belirterek, “Bugün burada olmaktan çok mutluyum. İdris başkan bana yıllar evvel abi demiştir ben de ona kardeşim diye hitap etmişimdir. Bu durum bugün de yarın da geçerlidir. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın emin ellerde olduğunu görmekten çok mutlu olduğumu öncelikle ifade edeyim. Benim bildiğim İdris alan vicdanı ve iradesini hiçbir görüşe yada kişiye ipotek etmez.  Üyenin ve halkın talebi ve şikayeti ne ise onu dosdoğru ifade eder. Ben bu anlamda İdris kardeşimin tüm çalışmalarını ve girişimlerini takdirle karşılıyorum. Kendisinin her zaman yanındayım. Teşviklerle alakalı haklı olarak çok yoğun bir girişim süreci başlattı. Elazığ bulunduğu bölgede huzur ve güven adasıdır. Yatırımcı işte böyle ortamı sever ve gider. Ancak, yatırımcının da buraya gelmesini teşvik edecek unsurları hayata geçirmeniz gerekir. Ben Sayın Başkanın ifade ettiği gibi Elazığ’ın 5. Vekiliyim. İlimizin diğer vekilleriyle her zaman istişare içindeyim. Teşvik konusunda her zaman onların yanındayım. Yapılacak ne var ise ben onlarla hareket etmeye hazırım. Elazığ tarihi süreç içerisinde bölgenin hep ticaret, sanayi ve yatırım merkezi olmuştur. İlimizin bu özelliğini yeniden hayata geçirmek için öncelikle teşvik konusunun çözülmesi gerekiyor. Ben bu duygu ve düşüncelerle İdris kardeşime çalışmalarında başarılar diliyor, bugün kendi evimde olmanın mutluluğunu bana yaşattığı için teşekkür ediyorum” dedi. 

MAYIS AYI İÇERİSİNDE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILACAK
CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Şenal Sarıhan’da ziyarette Elazığ programlarının amacı ve CHP hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulunarak Mayıs ayı içerisinde Elazığ’da STK’ların katılımı ile geniş katılımlı bir istişare toplantısı yapmak istediklerini ve bu toplantıda ilin sorun ve beklentilerinin tespit edilerek bu doğrultuda çalışma yapılacağını ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom