Elazığ’da ‘Dünya Astım Günü’ etkinliği

Elazığ’da, “Dünya Astım Günü” nedeniyle astım hastalarına tarama testleri yapıldı.

Elazığ’da ‘Dünya Astım Günü’ etkinliği Güncel

Elazığ Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin katkılarıyla “Dünya Astım Günü” nedeniyle etkinlik gerçekleştirildi. Bu çerçevede, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin göğüs hastalıkları servisinde stant açıldı. Etkinliğe, Toraks Derneği İl Temsilcisi Göğüs Cerrahisi Uzm. Dr. Semih Koçyiğit, Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Şubesi çalışanları ile birlikte Kronik Durumlar Birliği çalışanları katıldı.

Koçyiğit, “Astım, akciğer hava yollarında daralmaya neden olan ve ataklar ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı, hışıltı, ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir” dedi.

Dünyada tahminen 300 milyon kadar astımlı hasta olduğunu aktaran Koçyigit, “Ülkemizde ise yaklaşık her yıl 12-13 erişkinde biri ve 7-8 yaş çocuklardan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içerisinde giderek artmaktadır. Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilirler” diye konuştu.

Konuşmanın ardından hastaneye gelen ve astım tedavisi gören vatandaşlara hastalığın anlatıldığı el broşürleri dağıtıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom