İdris Alan: Acil tedbirler alınmalı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı İdris Alan, terör yüzünden mağdur olan esnaflar için hazırladığı destek paketlerini olumlu karşıladıklarını belirterek, ancak bunun yetersiz olduğunu ve iflasların önlenebilmesi için acil tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.

İdris Alan: Acil tedbirler alınmalı Güncel

Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, terör olayları yüzünden mağdur olan esnaflara yönelik hazırlanan destek paketlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bölge iş dünyasının desteğe ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçildiğini kaydeden Alan, “Hükümetimiz tarafından, terörün sebep olduğu sosyal ve ekonomik yaralara merhem olacak girişimler yapılmak istenmektedir. Bu kapsamda iflasların ve iş yeri kapanmalarının önüne geçmek için bir bankadan kullanılan KOBİ kredilerinin bir yıl ertelenmesi hususunda bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma bölgemizde sadece Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde uygulanacaktır. Ancak terör olaylarından fiili olarak zarar görmemesine karşın ekonomik anlamda çok büyük bir zarar gören ve tüm bölge illerinin lojistik ve dağıtım merkezi konumundaki Elazığ bu mağduriyeti en fazla yaşan illerin başında gelmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Şubat 2016 raporunda olduğu gibi Elazığ karşılıksız çekte ülke genelinde yaklaşık 22 milyon TL ile 19. sırada yer almıştır. Sadece şubat ayındaki karşılıksız çek miktarı 22 milyon TL’dir. Çeki yazılan bu esnaf arkadaşlarımızın çok büyük bir kısmı ise Doğu ve Güneydoğu illerine mal, hizmet sağlayan ancak parasını alamadığı için mağdur olan arkadaşlarımızdır. Bunun görülmesi gerekmektedir” dedi.

"İFLAS VE İŞYERİ KAPANMA RİSKLERİ VAR"

Elazığ dışında bölgedeki tüm illerin ekonomik durumunun kötü olduğunu anlatan Alan, “Esnaf, sanatkar ve KOBİ’ler için çok ivedi tedbirler alınmaz ise yıl sonu itibarı ile iflas ve iş yeri kapanmalarında maalesef tarihi bir sayıya ulaşılabilir. Bunun önlenmesi için tüm bölgeyi kapsayacak şekilde yeni bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bugün bölge illeri için artık yeni yatırımlar kazanma beklentimizden ziyade mevcutların faaliyetlerini devam ettirerek istihdam ve sosyal sorunların önüne geçmesini bekliyoruz" diye konuştu.

“HACİZ VE KREDİ NOTLARI TİCARETİ TEHDİT EDİYOR”

Vergi dairelerinin e-Haciz ve bankaların işletmelerin kredi notlarını düşürmelerinin ticareti tehdit ettiğini de dile getiren Alan, şunları kaydetti:

“Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bölgedeki terör olayları nedeniyle hak edişlerini alamayan ve bu nedenle çekini, senedini ödeyemeyen aynı zamanda vergi, SGK gibi devlete olan borçlarını zamanında ödeyemeyen tüm iş dünyası için vergi daireleri bankalara e-Haciz yazısı gönderiyor. Bu yazıyı alan ilgili banka yazıya muhatap firmanın önce kredi notunu yüzde 50-60 düşürüyor. Bu işlem firmanın kredi skorunu negatif yönde düşürerek sorgulama yapan bankaya olumsuz rapor olarak yansıyor. Çek, senet, kredi ve bankacılık faaliyetleri olmaksızın işletmelerin nasıl hayatiyetini devam ettireceği öncelikle sorgulanmalı. Bir iki ay vergisini ödeyemeyen, yada birkaç çeki senedi yazılan esnafın tüm ticari fonksiyonları vergi daireleri ve bankalar tarafından kesiliyor. Böyle bir ortamda iş dünyasının ayakta kalabilme şansı yoktur. Hükumetin istihdam, üretim ve yeni iş yeri açılması konusunda KOSGEB, TKDK, Sanayi Bakanlığı ve diğer bakanlıklar eliyle yürütmüş olduğu projeler, destekler söz konusu iken bir yandan da mevcut olanların bir bir kapanmasına vesile olan ortamlara seyirci kalmasına anlam veremiyoruz. Her alanda ülkemizin yeni işletmelere ihtiyacı olduğu şüphesiz bir gereklilik ve ihtiyaç olmasına karşın, yılların birikimi ve emeği ile bir noktaya taşınmış işletmelerin de hayatiyetini devam ettirmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması gerekmektedir. Biz iş dünyasının sesi ve sistemin içerisinde bulunan işletme sahipleri olarak gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı talep makamı olarak ilgili tüm kesimlerin dikkatine arz ediyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom