Elazığ'dan kısa kısa

10 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

HARPUT’A MANEVİYAT MERKEZİ KURULUYOR

Elazığ Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu ile Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın ortak çalışmalarıyla ‘Maneviyat Büyüklerinin Omuzunda Yükselen Şehir Harput’ Projesi için ön etüt çalışmaları başlatıldı.

Çalışmalara ilişkin olarak Elazığ’a gelen DAP uzman personelleri Süha Durak ve Deniz Naliş ile Fırat Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Arkeolog-Sanat Tarihçisi Doç. Dr. İsmail Aytaç ve KUDEB uzmanlarının katılımıyla Harput’ta ön inceleme çalışması gerçekleştirildi. Ön inceleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından uzmanlarca projeye ilişkin geniş kapsamlı bir istişare toplantısı yapıldı.

Proje doğrultusunda Harput’un manevi mihenk taşları arasında yer alan Beyzade Efendi, İmam Efendi, Arap Baba, Nadir Baba, M.Zahiri Baba, Fatih Ahmet Baba ve Mansur Baba türbelerini de içine alan bir ‘Maneviyat Merkezi’ oluşturulacak. Projenin ilk adımı olarak da Harput kültürünün oluşumunda önemli katkılar sağlayan değerli alim ve ulemaların türbelerinde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirilecek.


ENGELLİLERİN EL EMEKLERİ SERGİLENDİ

Elazığ’da Engelliler Haftası kapsamında açılan stantlarda engellilerin el emekleri sergilendi.

Engelliler Haftası nedeniyle Elazığ’da faaliyet gösteren engelli bakım merkezleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından engellilerin yaptıkları ürünlerin sergilendiği stantlar açıldı. Açılan stantlarda engellilerin birbirinden farklı ürünleri sergilenerek satışa sunuldu.

Ahmet Aytar Meydanında gerçekleştirilen serginin açılışına Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, engelli bakım merkezileri, sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri ve engelli aileleri katıldı.

Program Genç Osman İşitme Engelliler Orta Okulu öğrencilerinin işaret dili ile okudukları İstiklal Marşı ile başladı.

Serginin açılış kurdelesini Başkan Yanılmaz ile birlikte kesen Vali Zorluoğlu, Elazığ’ın engelliler açısından daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek istediklerini söyledi.

Elazığ’da engelliler için sivil toplum kuruluşları ile devamlı birlikte çalıştıklarını belirten Vali Zorluoğlu, “Yeni projeler üretiyoruz, onların ürettiği projelere destek olmaktayız. Özel İdare ve Belediyemiz marifetiyle şehrimizi engelliler için daha yaşanabilir bir şehir haline getirmeye çalışırken, bir yandan da bu alanda eğitim veren kurumların sayısını artırmaya çalışıyoruz. Bu noktada Elazığ’da eğitim verecek bir özel eğitim okulunun daha temelini attık. Bu alandaki eğitim kalitesini artırmaya çalışıyoruz, engelli çocuklarımızın eğitime daha kolay ulaşmaları için gerekli tedbirleri almaya gayret ediyoruz. Kamu ve sivil toplum işbirliği ile Elazığ’ engelliler açısından çok daha yaşanabilir bir kent haline getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz daha sonra stantları gezerek engelli bireylerin ürettikleri el ürünleri ile sanatsal becerilerini inceleyerek, engelliler ve aileleri ile sohbet ettiler.


ELAZIĞ’DA ‘KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI’ NEDENİYLE STANT AÇILDI

Elazığ'da “Karayolu Trafik Güvenliği Haftası” nedeniyle kurulan stantlarda vatandaşlara trafik kazaları ve trafik kuralları hakkında bilgi verildi.

Elazığ’da Ahmet Aytar Meydanı’nda “Karayolu Trafik Güvenliği Haftası” kapsamında İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Belediye ve UMKE işbirliği ile stant kuruldu. Stantlarda vatandaşlara trafik kazaları ve trafik kuralları hakkında bilgiler verilirken, UMKE tarafından ilk yardım bilgilendirilmesi yapıldı.  Bunun yanında emniyet kemerinin önemine değinmek için getirilen simülatör aracı ise büyük ilgi topladı.

Stant hakkında bilgi veren Trafik Denetleme Şube Müdürü Özcan Sevinç, “Bu hafta Karayolu Trafik Güvenliği Haftası. Biz de Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü olarak diğer kurumlarla koordineli bir dizi çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmanın içerisinde eğitim ve kullandığımız aparatların tanıtımı var. Aynı zamanda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Burada bir stant açtık. Stantta daha önce verilen ehliyetler, ruhsatlar, bizim kullandığımız aparatlar, donanımlar var. Ayrıca küçük yaştaki ilkokul öğrencilerine balon hediye ediyoruz, boyama kitapları dağıtıyoruz. Bunlarda farkındalık yaratmak için yapılıyor” dedi.

Etkinliklerin hafta boyunca devam edeceği bildirildi.


BAŞKAN YANILMAZ, BOSNA HERSEK BULVARI’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Bosna Hersek Bulvarı Alt Geçit inşa çalışmalarını yerinde inceleyerek, çalışmalarda gelinen aşamaya ilişkin bilgi aldı.

Proje doğrultusunda alt geçidin sağlam zemine oturtulması için bir yandan fore kazık çalışmaları devam ederken, bir yandan da yağmur suyu hattı deplase çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalar doğrultusunda ayrıca bulvar üzerinde bulunan okul duvarlarının yıkım ve inşaat alanındaki sıyırma kazı çalışmaları da devam ediyor.

Çalışma alanında incelemelerde bulunan Başkan Yanılmaz, “160 günlük çalışmamızı günlük planlama doğrultusunda yürütüyoruz. Çevre ve insanların en az düzeyde etkilenmesi hedefi doğrultusunda çalışmalarımız sürüyor” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom