Elazığ'da ÇEMATEM açılıyor

Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Nuray Namlı, kentte açılacak olan Çocuk Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi'nin (ÇEMATEM), bölgede çocuk ve ergenlerin çeşitli bağımlılıklarına yönelik gerekli tedavi ihtiyaçlarını gidereceğini söyledi.

Elazığ'da ÇEMATEM açılıyor Güncel

Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde açılması planlanan ÇEMATEM’in temeli atıldı. Yılsonuna kadar yılında hizmete açılması planlanan ÇEMATEM, 980 metrekaresi kapalı olmak üzere 2 bin metrekare alana sahip olacak. Elazığ Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’nin bölgenin ve Anadolu’nun en eski ruh sağlığı hastanesi olduğunu belirten Başhekim Uzm. Dr. Mustafa Nuray Namlı, "1925'ten beri bölgemize ruh sağlığı konusunda hizmet vermekteyiz. Resmi olarak 17 il hastanemize bağlıdır. Bölgedeki ağır ruhsal hastalıklar son merci olarak hastanemize yönlendirilmekte ve servislerimizde yatarak tedavi görmektedir. Ağır psikiyatrik ve nevrotik rahatsızlıklar yanında son günlerde yoğun olarak madde ile tedavi günceldir" dedi.

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığının salgın bir şekilde yayıldığını vurgulayan Namlı, "Bu amaçla hastanemizde Alkol ve Madde Bağımlıları Araştırma Tedavi Merkezi (AMATEM) servisimiz hizmet vermektedir AMATEM servisimizde 18 yaş üstü insanlarımıza hizmet vermekteyiz. Maddenin her geçen gün arttığı günümüzde çocuk ve ergenlerde de madde kullanımı başlamış ve salgın bir şekilde yayılmaktadır.  Bu amaçla ÇEMATEM'i kurmayı planladık. Bakanlığımızla çeşitli girişimlerde bulunduk ve onayı aldıktan sonra ÇEMATEM'in temelini attık ve inşaatına başladık. İnşallah binamızı 2016 yılı sonunda hizmete açacağız" diye konuştu.

ÇEMATEM'in bölgede çocuk ve ergenlerin çeşitli bağımlılıklarına yönelik gerekli tedavi ihtiyacını gidereceğini anlatan Namlı, "ÇEMATEM'i 13 yataklı olarak planladık. Bu 13 yatağın 10 tanesi normal, 2 tanesi yoğun bakım ve 1 tanesini de engelli yatağı olarak planladık. ÇEMATEM 980 metre kare kapalı ve bahçeleri ile birlikte yaklaşık 2 bin metre kare alana kurulmuş olacak. Yatırım bütçesi olarak da inşaat maliyeti ve işçinin mefruşatı ile birlikte1,5 milyon TL'lik bir maliyet öngörülmüştür. Bakanlıktan çeşitli izinler alarak temel attık ve inşaatımıza başladık.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom