‘Sınavda aşırı beklenti stresi arttırır’

Elazığ'da özel bir eğitim kurumunda çalışan uzman eğitmen Hakan Kuzu, üniversiteye yerleşme sınav döneminin yaklaştığını hatırlatarak, ‘Sınav stresi kaynaklarından birisi de çocuk üzerindeki aşırı beklentidir. Sınavda aşırı beklenti stresi arttırır.’ dedi.

‘Sınavda aşırı beklenti stresi arttırır’ Güncel

Kuzu, eğitimin üç ayağı olduğunu belirterek, bu üç ayağın, aile, eğitim kurumu, çocuğun kendi rehberliği, çevresi ve arkadaşları olduğunu söyledi.

Sınavlara bir ay kaldığını ve zamanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Kuzu, "En önemli görev burada ailelere düşüyor. Çocuğa aşırı güven veren, 'sen yaparsın, sen edersin' diyerek çocukta gereksiz bir beklentiye sebep oluyorlar. Ve çocuk etrafındaki insanların kendi üzerindeki beklentilerini yüksek gördüğü için başarısızlık korkusuna kapılıyor. Stresin birinci kaynağı bu" ifadelerini kullandı.

Kuzu, burada aile olarak öğrenciye verilmesi gereken en önemli şeyin, sınavın değil çocuğun önemsenmesi olduğunu belirtti.

"AŞIRI BEKLENTİ STRESİ ARTTIRIR"

Stres ve baskı altındayken beynin bir kısmının kullanılmadığını ifade eden Kuzu, "Biz bu çocukları bu şekilde sınava sokarsak çocuklar beyninin bir kısmını kullanmayacaklar. Sınav stresi kaynaklarından birisi de çocuk üzerindeki aşırı beklentidir. Sınavda aşırı beklenti stresi arttırır." dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...