Elazığ'dan kısa kısa

11 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ÜNLÜ YAZAR DİLİPAK’TAN BAŞKAN YANILMAZ’A ZİYARET

Yeni Akit Gazetesi Köşe Yazarı Abdurrahman Dilipak, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ziyaret etti.

"Türkiye'nin Geleceği, Geleceğin Türkiyesi" konulu konferansa katılmak üzere Elazığ’a gelen Abdurrahman Dilipak, Elazığ’ın kozmopolitik bir merkez olduğunu ifade ederek, “Anadolu’nun belli merkezleri tarihi, kültürel ve medeniyetler açısından hem tarihi içlerinde barındırırlar, hem de geleceğe dönük mesajlar içeren tecrübeleri ve birikimi vardır. Elaziz, Mamuratül Aziz jeopolitik, jeostratejik konum olarak vicdani kanaat farklılıklarının hercümerç olduğu kesişme noktalarından biridir. Çoğulcu bir anlayışla rekabet içinde bir arada yaşama kültürünü geliştirdikleri için insanlık için model oluşturacak merkezlerdir. Elazığ, Elaziz bu anlamda güzel örneklerden biridir. Küçük İstanbul diyebiliriz” dedi.

Elazığ’ın, sahip olduğu birikimle istisnai bir yere sahip olduğunu vurgulayan Dilipak, “Elaziz sadece kendi geleceği açısından değil, insanlığın geleceği açısından hem tarih, hem de geleceğe dönük projeksiyonlarıyla katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışmalarda da, bu tarihi zenginliğin hem ülkemiz, hem de insanlık açısından katkı sağlanması noktasında önemli bir misyon üstlenildiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Başkan Yanılmaz ise değerli yazar Abdurrahman Dilipak’ı Elazığ’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Sayın Abdurrahman Dilipak varlığıyla, araştırmalarıyla, yazılarıyla, milli ve manevi duruşuyla geleceğe ışık tutmaktadır. Kendisini ilimizde ağırlamak son derece mutluluk duyduk” dedi.


ELAZIĞ'DA KÖYDES TAHSİSAT KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

Elazığ'da, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) tahsisat komisyonu toplantısı yapıldı.

İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Murat Zorluoğu başkanlık yaptı. Vali Yardımcıları Zekeriya Göker ve Haluk Çakmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Metin Baki Ölçücü, kaymakamlar, kurum müdürleri ve komisyon üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Vali Zorluoğlu, “Bu proje çerçevesinde bizim tüm Türkiye’deki köylerimizin içme suyu ve yol ihtiyaçları başta olmak üzere kanalizasyon ve benzeri altyapı ihtiyaçları da büyük oranda giderilmiştir. İlimizde de çok başarılı çalışmalar yapıldığını ve ilimizin 550 ye yakın köyünde KÖYDES ödenekleriyle önemli hizmetler yürütüldüğünü memnuniyetle müşahede ettim" dedi.

Bu sene KÖYDES programı çerçevesinde İçişleri Bakanlığı tarafından Elazığ'a yaklaşık 9,3 milyarlık bir ödenek gönderildiğini ifade eden Zorluoğlu, "Bu toplantıda ilçelerimize bu ödenekten ayrılan payları ve bu paylar kapsamında ilçelerimiz ve daha ziyade köylerimizde gerçekleştirilecek olan altyapı yatırımlarını görüşüp karara bağlayacağız. Özel idarenin köylerimizin altyapılarına yönelik çalışmaları 2016 yılı programı uygulamaya konuldu. Bir taraftan İl Özel İdaremiz bir taraftan KÖYDES ödeneği çerçevesinde kaymakamlarımız ve onların başkanlığındaki köylere hizmet götürme birliklerimiz marifetiyle inşallah bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi başarılı hizmetler vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.


KOVANCILAR’DA ‘HAYIR KERMESİ’ AÇILDI

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde, gelirleri ihtiyaç sahibi annelere verilmek üzere ‘Hayır Kermesi’ açıldı.

Kovancılar Kaymakamı Hasan Gündoğdu’nun eşi Özlem Gündoğdu ile Belediye Başkanı Hacı Akpınar’ın eşi Sevim Akpınar tarafından organize edilen, ilçe protokolünün eşlerinin destek verdiği “Hayır Kermesi” açıldı. Dua edilmesinin ardından kermesin açılışını Kaymakam Gündoğdu yaptı.

Kadınlar tarafından hazırlanan yöresel yemek ve pasta çeşitleri kermeste satışa çıktı. Satışta elde edilecek gelirini kaymakamlık aracılığı ile ihtiyaç sahibi annelere verileceği belirtildi.


KOVANCILAR’DA ‘KARDEŞLİK VE ÖZ DEĞERLERİMİZ’ PANELİ

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde “Kardeşlik ve Öz Değerlerimiz” paneli düzenlendi.

Kovancılar İlçe Halk Kütüphanesi tarafından düzenlenen panele yazarlar Abdurrahman Dilipak ve Kenan Alpay konuşmacı olarak katıldı. Paneli, ilçe protokolü ile birlikte çok sayıda davetli izledi. Panelle ilgili bilgi veren Kütüphane Müdürü Selami Demir, bir süredir düzenledikleri panellerle katılımcıların bilgilerine bilgiler ekleyerek, yararlı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Panelde konuşmacı olarak yer alan Dilipak ve Alpay ise, birliğin bütünlüğün önemine değinirken, herkesin yaşantısında yaptığı hatalara dikkat etmesi gerektiğini anlattı.


SANTEZ VE TUBİTAK PROJELERİ ANLATILDI

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü personeli Santez ve TUBİTAK Projeleri hakkında bilgilendirildi.

Su Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü personellerine yönelik Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge projelerine destekleriyle “Santez ve TUBİTAK Projeleri” konferansı verildi. Elazığ Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk konferansta projelerinin önemine değindi. Yavuztürk, sinevizyon eşliğinde de oranları aktararak yıllara göre artışları anlattı.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin gayrı safi milli hasıladan Ar-Ge’ye ayrılan paylarla ölçüldüğüne değinen Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Akgün ise, şunları kaydetti:

“Örneğin Japonya’da gayrı safı milli hasılanın yüzde 3,5’u genel Ar-Ge’ye ayrılıyor, Amerika da yüzde 3, Avrupa Birliği’nin ortalaması yüzde 2 civarında, İsrail’de yüzde 3,5 iken, Türkiye’ye baktığımız da bu rakam bundan 12 sene öncesinde binde 48’ti. Gerçekten 2003’ten bu yana Ar-Ge’ye ciddi bir yatırım yapıldı. 2014’e baktığımızda binde 96’ya çıkartmışız. Çok ciddi bir artış ama yüzde olarak yüzde bir civarındayız” dedi.


TARİHİ ESERLER RESİM SERGİSİ AÇILDI
Malatya’da,  Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Malatya, Elazığ ve Tunceli illerinde bulunan tarihi eserlerin onarım öncesi ve onarım sonrası çalışmaları ile ilgili resimlerin yer aldığı sergi açıldı.

Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanı içerisinde bulunan Malatya, Elazığ ve Tunceli illerindeki tarihi yapıların onarımdan önceki ve sonraki çalışmalarla ilgili resimlerin yer aldığı sergiye Malatya Park Alış Veriş ve Yaşam Merkezi ev sahipliği yaparken, sergi 2 gün boyunca vatandaşların ilgisine sunulacak. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışına Malatya Vali Yardımcısı Miktat Alan, Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Halil Taşkesen, Bölge Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile Malatya Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Kavuk katıldı.

Açılıştan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Halil Taşkesen, özellikle Battalgazi ve Arapgir ilçelerindeki tarihi eserlerin onarımı ile ilgili yoğun çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Taşkesen, "Bu bölgelerdeki tarihi eserlerin yüzde 80’e yakınının onarımı bitti. Bu hizmetlerimiz bundan sonra da devam edecek.  İnşallah önümüzdeki 5 yıl içerisinde Malatya'da bütün tarihi eserleri tamamlayacağız” diye konuştu.

Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Halil Taşkesen daha sonra açılışa katılanlara sergiyi gezdirerek bilgiler verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom