Elazığ'dan kısa kısa

12 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

"DÜZEYLİ, KALİTELİ PROJELERE İHTİYACIMIZ VAR"

Gençlerin güzel ve değerli işler yapmasını isteyen Gençlik ve Spor Bakanı Abdurrahim Boynukalın, düzeyli, kaliteli projelere ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Elazığ’da Milli Türk Talebe Birliği Elazığ Şubesi, Fırat Üniversitesi (FÜ) Genç Düşünce Öğrenci Topluluğu, Necip Fazıl Fikir ve Sanat Öğrenci Topluluğu ve İlmi Araştırmalar Öğrenci Topluluğu tarafından “Türkiye'de Toplumsal Değişim ve Gençlik” konulu söyleşi düzenlendi. Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan söyleşiye, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye'nin büyük bir değişim içinde olduğunu belirten Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Bu değişime giden yolda bütün gençler ve bütün inanan insanlar olarak davamızın, inancımızın mücadelesini verebiliyor. O cesaretle, azimle ve gayretle hareket edebiliyor isek ve bu değişimde biz de bir adım atabiliyor isek o zaman hem kulluk görevimizi hem manevi görevimizi en iyi yapan insanlardan biriyiz. Her birimizin mesleği farklı olabilir, yaptığı iş farklı olabilir ancak Türkiye'yi huzuru götürecek yolda hepimiz aynı adımı attığı an Türkiye'nin değişimine çok büyük bir katkı sağlamış olacağız" dedi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın ise, bakanlığın her sene bir komisyon oluşturduğunu belirterek, “Komisyon, gelen projeleri teker teker inceliyor, tasnif ediyor. Seçtiği projelerin içerisinden bir kısmına maddi olarak destek veriyor. Bundan birçoğunuzun haberi vardır. Şuanda bizim ciddi anlamda düzeyli ve kaliteli projelere ihtiyacımız var" diye konuştu.

Kardeşliğin daim olup, derinleştirilmesi dileğinde bulunan Boynukalın, gençlerin çalışmalarıyla anlamlı ve değerli işler yapmasını istedi.


ÇAYDA ÇIRA FİLM VE SANAT FESTİVALİ’NİN ÜNLÜ KONUKLARI HARPUT'U GEZDİ

Elazığ'da düzenlenen 9. Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali için kente gelen ünlü konuklar, tarihi Harput'u gezdi.

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen 9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali kapsamında Berk Oktay, Nursel Köse, Emir Benderlioğlu, Ceren Benderlioğlu, Cihat Tamer ve Anta Toros'un da yer aldığı birçok sanatçı Elazığ'a geldi. Elazığ’ın ilk yerleşim yeri olan ve tarihi Harput Mahallesi’ne gezen sanatçılar, rehberlerden bilgi alarak, başta Harput Kalesi olmak üzere eğri minaresi ile bilinen Ulu Cami ve türbeleri ziyaret etti. Gezi sırasında folklar ekibi, çayda çıra oyunuyla ünlüleri karşıladı. Ünlü oyuncu Nursel Köse de davul çalarak oyuna eşlik etti.

“İLİŞKİ DURUMU EVLİ OLARAK DEVAM EDEBİLİRİZ”

Festivallere çalışma dönemi olduğu için çok fazla katılamadığını belirten ünlü oyuncu Berk Oktay, "Dizi yeni bittiği için tatil dönemine girdik. festivale de koşa koşa geldim. İlişki Durumu Karışık dizisini bitirdik, İlişki Durumu Evli olarak devam etme durumumuz var" dedi.

Anadolu'da Diyarbakır, Elazığ ve Malatya'yı çok görmek istediğini söyleyen oyuncu Emir Benderlioğlu'da, Çayda Çıra Film Festivali sayesinde Elazığ'a gelmiş oldum. Elazığ çok güzel bir yer" diye konuştu.

Elazığ'a çok uzun zaman önce geldiğini anlatan Ceren Benderlioğlu, “Kariyerim ilk işlerinden bir tanesi olan belgesel çekmiştik. 2000 ya da 2001 senesinde gelmiştim. O zamana göre şehirleşme ve yapılanmanın çok güzel olduğunu gördüm" ifadelerinde bulundu.

Elazığ'ın havası, insanları ve kendisinin güzel olduğunu dile getiren Anta Toros ise, "Ben burada huzurlu oluyorum ve Sivrice ilçesine de bayılıyorum. Festival güzel ve bizi çok iyi ağırlıyorlar. Bizlere tarihi bölgeleri gezdiriyorlar" dedi.


MEDİCAL PARK ELAZIĞ HASTANESİ HEMŞİRELER HAFTASI KUTLANDI

Medical Park Elazığ Hastanesi'nde, “Hemşireler Haftası” kutlandı.

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle Medical Park Elazığ Hastanesi yöneticileri ve doktorları hemşirelerle bir araya geldi. Medical Park Elazığ Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Sebahattin Tanas, Müdür Yardımcısı Seden Özkan, Hasta Bakım Hizmetleri Müdürü Nazmiye Çaycı Esen, doktorlar ve hemşireler katıldı. Hemşireliğin zorluğundan bahseden Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Sebahattin Tanas, “Gidersiniz bir fabrikada çalışırsınız kimseyi görmezsiniz, her şey rahattır ve hiç kimseye dokunmazsınız. İşiniz yürür. Ama hemşirelikte her defasında farklı biri ve olguyla bu işi yürütmek çok zor. Hepimiz bunu çok yakından biliyoruz. Bazı dönemlerde sağlıkta şiddet olarak gördüğümüz durumlarla karşılaşıyoruz. Hala bu kadar zorluğa rağmen bize bu mesleği yaptıran olgu sevgidir. Temelinde sevmek duygusu var.  Bu duygu olmadığı vakit bu meslek yapılamazdı” dedi.

Hemşireliğin tarihi hakkına bilgi veren Hasta Bakım Hizmetleri Müdürü Nazmiye Çaycı Esen, “Çok eski çağlardan bu yana hemşireliğin temelini oluşturan hasta bakımı yapılmaktadır. Eski Hint, Mısır ve Yunan uygarlıklarında hasta bakımlarına ait bulgular vardır. Bunun örneği antik yunanda tıp ve sağlık tanrısıdır. Tıp da kullanılan asa üzerine yılan simgesi buradan gelmektedir. Hasta bakımdan dinlerin rolü büyük olmuştur. Burada daha çok yardıma ihtiyacı olan kişilere karşılıksız bir yardım söz konusudur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından hastane yöneticileri, doktorlar ve hemşireler hep beraber pasta kesti.


ELAZIĞ’DA ULUSLARARASI MATEMATİK SEMPOZYUMU BAŞLADI

Fırat Üniversitesinin (FÜ) ev sahipliğinde 3 gün sürecek olan Uluslararası Matematik Sempozyumu'nun açılışı yapıldı.

FÜ Fen Fakültesi Matematik Bölümü ile Matematikçiler Derneği tarafından “Harput’a Matematik Yolculuğu” teması ile düzenlenen sempozyumu Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. Sempozyuma Vali Yardımcısı Haluk Çakmak, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Hasar, MAT-DER Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, öğrenciler ile yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı katıldı.

Fırat Üniversitesinin Türkiye’de bilimde ön sıralarda yer aldığını ifade eden MAT-DER Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, üniversitenin matematik açısından Türkiye’de 20.  sırada, dünya da ise 723. sırada yer aldığını, bunun ülke açısından önemli bira gelişme olduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesinin 40 bin öğrencisi ve bin 700’ün üstünde akademik personeli ile Türkiye’de önemli çalışmalara imza attığını dile getiren Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Hasar ise, bu tür ulusal ve uluslararası konferansların üniversitelerinde yapılmasının hem üniversite hem de Elazığ’ın tanıtımı noktasında önemli olduğunu vurguladı.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, matematiğin hayatın her alanında karşılarına çıktığını kaydederek, konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından sempozyumun düzenlenmesinde katkıları olan kurum ve kuruluşlara sempozyuma katılan protokol üyeleri tarafından teşekkür belgeleri verildi. Sempozyumda, ömür boyu matematiğe hizmet etmiş Prof. Dr. Ahmet Okay Çelebi ve Gürcistan Tiflis Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tamaz Vaşakmadze’ye onur belgesi takdim edildi.

3 gün sürecek olan konferansa, Türkiye’den 700’ün üstünde, 12 ülkeden ise 30 bilim insanı katılıyor.


ELAZIĞ'DA ÖĞRENCİLERE TRAFİK SEMİNERİ VERİLDİ

Elazığ’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencilerine trafik semineri verildi.

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Yazıkonak İlkokulu öğrencilerine trafik semineri verdi. Seminerde,  öğrencilere, emniyet kemeri kullanımı, karşıdan karşıya geçerken yayaların uymaları gereken kurallar ve trafik ışıkları gibi konularda bilgi verildi.

Yıl boyunca Elazığ’ın çeşitli okullarda öğrencilere trafik bilgisi verdiklerini belirten Komiser İzzettin Çelikkıran, “Bugün de Trafik Haftası münasebetiyle Yazıkonak İlköğretim Okulu’ndayız. Daha sonrada İbn-i Sina Ortaokulu’na geçeceğiz. Öğrencilerimize trafik haftasıyla ilgili olarak sunum yapacağız. Vereceğimiz eğitimlerde karşıdan karşıya geçerken nelere dikkat etmeleri konusunda, trafik ışıklarına uymaları, emniyet kemeri takmaları, küçük yaştaki çocuklar için çocuk koltuğunda oturmaları, arabada arkada koltukta oturmaları gibi konularda bilgi vereceğiz. Ayrıca ailelerinin cep telefonuyla araçlarını sürüş esnasında sürücünün cep telefonu kullanması halinde onları uyarmaları konusunda bilinçlendiriyoruz. Kalem ve etiket gibi çeşitli eşantiyon malzemeleri öğrenciler dağıtarak uzun bir süre bu etkinliğimizi hafızalarında kalması gibi bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Sunumun ardından öğrencilere trafik işaretleri ve kurallarını içeren kalem, cetvel gibi çeşitli hediyeler dağıtıldı.


ELAZIĞ’DA ‘TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ, GELECEĞİN TÜRKİYE’Sİ’ KONFERANSI

Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şubesi tarafından, “Türkiye'nin Geleceği, Geleceğin Türkiye’si” konulu konferans düzenlendi.

Mamuratül Aziz Konferans Salonu’nda yapılan programa AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Dilipak, Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şube Başkanı Mustafa Yıldız, Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Sözcüsü Hacı Ormanoğlu ve vatandaşlar katıldı. Programda konuşma yapan Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şube Başkanı Mustafa Yıldız, "Geleceğimiz ülkemizin yarınları olacaktır. Herkes, 'Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir' sözünü bilir. Bizler sendikacılığı ücret boyutuna hapsetmeden değerler sendikacılığı yapıyoruz. Bu değerlerimizin temeli ilk insan Hz. Adem'in, Firavun tarafından ateşe atılan Hz. İbrahim'in ve hem yetim hem öksüz son resul Hz. Muhammed'in getirdiği mesajlarla atılmıştır" dedi.

Program, Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Dilipak'ın “Türkiye'nin Geleceği, Geleceğin Türkiye'si” konusunda konferans vermesiyle sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom