Elazığ'dan kısa kısa

13 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ÇAYDA ÇIRA FİLM FESTİVALİ AÇILIŞ GALASI YAPILDI

Elazığ’da 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali’nin açılış galası birbirinden ünlü isimlerin katılımıyla yapıldı.

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen 9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali’nin açılış galası Ramada Otel'de gerçekleşti. Gala gecesine ünlü oyuncular Erdal Özyağcılar, Cihat Tamer, Berk Oktay, Nursel Köse, Suzan Genç, Emir Benderlioğlu, Ceren Benderlioğlu, Anta Toros ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Serdar Kara, “Çayda Çıra Festivali’nin bu seneki kısa film yarışmasını rahmetli babama hediye ettik. İnşallah güzel bir filimle babam ve Elazığ için yakışır. Kazanan da Elazığ Çayda Çıra Film Festivali olur.

Türkiye o kadar zor günler geçirirken bulunduğumuz şehrin Elazığ olduğunu ve Elazığ’ın bu bölgenin gerçekten güven şehri olduğunu terörün asla bu şehre giremeyeceğini belirtmek isterim.

Yarından itibaren tüm Elazığlılar ve bölge halkının Nurettin Ardınçoğlu ve Belediye Kültür Merkezinde ücretsiz sinema izleyebileceğini dile getiren Kara, “Her akşam bir beldemizde olacağız. Yarın Pertek’teyiz Cumartesi ise Akçakiraz’a gidip ilçe vatandaşlarımıza açık havada sinema keyfi yaşatacağız. Çayda Çıra Film Festivalimizin ilkiyle bugün arasındaki tek farkı sadece film sayılarının artması değil. Çayda Çıra Film Festivali her yıl üstüne bir şeyler koyarak devam ediyor. Bunda sonra da yolumuza sağlam adımlarla devam etmeye çalışacağız” dedi.

Elazığ'ı çok beğendiğini dile getiren sanatçı Erdal Özyağcılar ise, “Bizim gibi sanatçılara etkinlik yapılması onur veriyor” diye konuştu.

1966 yılında Elazığ’a geldiğini söyleyen Cihat Tamer de, “Elazığ'a ikinci kez geliyorum. Fakat değişmiş ve çok güzelleşmiş. Burada güzel insanlarla karşılaştık” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından galaya katılan sanatçılara plaket verildi.


ELAZIĞ’DA ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI TRAFİK EĞİTİMİ VERİLDİ

Elazığ’da anaokulu öğrencilerine akülü araçlarla uygulamalı trafik eğitimi verildi.

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, anaokulu öğrencilerine Çocuk Trafik Eğitim Pistinde uygulamalı olarak trafik eğitimi verdi. Akülü araçlara binen çocuklar, araç kullanarak trafik ışıkları ve levhaları öğrenirken, neşeli dakikalar geçirdi.

Uygulamalı olarak eğitim vererek farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görevli Komiser İzzettin Çelikkıran, "Elazığ Belediyesi'ne ait akülü araçlarla onların trafik içerisinde her zaman bulunduklarına dair bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz gayet mutlular. Özel olarak hazırlanmış pistte araçları sürdürerek ışıkların ve levhaların ne anlama geldiğini basitçe onlara anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca kendilerinin bilebileceği şekilde basit manada trafik bilgilendirmesi yapıyoruz" dedi.

Bu eğitimlerin okul öncesinden başlayarak hayat boyu devam etmesi gerektiğini ifade eden Harput Anaokulu Müdürü Elanur Kolay ise, "Çocuklarımızı trafik konusunda eğitip,  geleceğe sosyal sorumluluğu gelişmiş genç bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla Elazığ Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğünün işbirliği ile okulumuza yaptırılan çocuk trafik eğitim parkında çocuklarımıza eğlenceli bir eğitim ile doğru ve pratik olarak trafik eğitimi veriliyor" diye konuştu.

Eğitimin ardından öğrencilere trafik işaretlerini içeren kalem, cetvel, balon gibi çeşitli hediyeler verildi.


ECZACILAR, HAFTALARINA HİZMET VEREREK BAŞLADI

Elazığ Eczacılar Odası, 14 Mayıs Eczacılar Haftası’na vatandaşlara hizmet vererek girdi.

Elazığ Eczacılar Odası, “Eczacılık Haftası” etkinlikleri kapsamında bir alışveriş merkezinde stant açarak halkı diyabet, obezite ve hipertansiyon olmak üzere çeşitli konularda bilgilendirdi. Ayrıca standa gelen vatandaşların tansiyon, şeker ve vücut yağ analizleri yapıldı.

Eczacılığın 177. yılını kutladıklarını belirten Eczacı Evren Ballıca, "İnsanoğlu var olduğu sürece yaşayacak olan eczacılığın bilimselliğini kazanmasının 177. yılını kutluyoruz. Bizler böylesine kutsal bir meslek mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. En yakın sağlık danışmanı ve ilacın birinci derece uzmanı olarak ilaç sadece eczanelerde satılmalıdır. Eczane dışında ilaç almayın. Akıllıca ilaç kullanın ve bu konuda en yakın sağlık danışmanınız olan eczacınıza danışın" dedi.

Elazığ Eczacılar Odası olarak bu sene 14 Mayıs Eczacılık Bayramı etkinlikleri çerçevesinde hasta bilgilendirme günleri düzenlediklerini aktaran Ballıca, "3 gün standımız açık olacaktır. Eczacı arkadaşlarımız gelen misafirlere diyabet, obezite ve hipertansiyon konularında bilgilendirecek. Aynı zamanda ücretsiz şeker, kan şekeri, tansiyon ve vücut yağ analizi yapacaklar" diye konuştu.
        

BAŞKAN YANILMAZ’DAN ÖĞRENCİLERE SÜRPRİZ ZİYARET

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Doğukent Mahallesi’nde Cuma namazı sonrası ziyaret ettiği Doğukent Nahit Ergene İlk ve Ortaokulu’nda çocukların yoğun sevgi gösterisiyle ağırlandı.

Vatandaşla iç içe belediyecilik anlayışı doğrultusunda Cuma namazlarını farklı mahalle camilerinde kılarak vatandaşlarla bir arada olmaya özen gösteren Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Doğukent Mahallesi’ni ziyaret etti. 

Başkan Yanılmaz, Doğukent Ulu Camii’nde kıldığı Cuma namazı sonrasında cami çıkışı vatandaşlarla bir araya geldi.

Vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yanılmaz daha sonra mahalle sakinleri ile birlikte Doğukent Mahalle Muhtarlığına geçti. Burada da sohbete devam eden Başkan Yanılmaz, halkın sorun ve taleplerini dinledi.

BAŞKAN YANILMAZ’DAN SÜRPRİZ ZİYARET
Başkan Yanılmaz Cuma namazı sonrasında vatandaşlarla gerçekleştirdiği sohbetin ardından Doğukent Nahit Ergene İlk ve Ortaokulu’na sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Başkan amcalarını karşılarında bulan miniklerin heyecan ve sevgi gösterileri görülmeye değerdi. 

Okul öğrencileri tarafından başlatılan Çevre Koruma Haftası etkinliklerine katılan Başkan Yanılmaz, çevrenin önemine vurgu yaparak, gösterilen duyarlılıktan dolayı öğrencileri kutladı. Öğrencilere, “Çevreyi kirleten kim olursa olsun ikaz edin” nasihatinde bulunan Başkan Yanılmaz, “Bu şehri birlikte koruyalım” dedi.

ÖĞRENCİLERE ANLAMLI NASİHAT
Ziyaretten büyük mutluluk ve heyecan duyan çocuklar, Başkan amcalarına yoğun ilgi ve sevgi gösterdiler. 5. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine konuk olan Başkan Yanılmaz, öğrencilerden ezgiler dinleyerek son derece keyifli zaman geçirdi. Öğrencilerle tek tek ilgilenerek, derslerinin durumunu sormayı da ihmal etmeyen Başkan Yanılmaz, “Öğretmenlerinizi iyi dinleyin, derslerinize çok çalışın. Başarıya giden yolun iki anahtarı vardır. Birincisi çok çalışmak, ikincisi ise her başladığınız işe besmeleyle başlamaktır. Çünkü hepimizi yaradan, büyüten O’dur. Besmele zor olan işlerimizi kolaylaştırır” şeklinde nasihatlerde bulundu. Başkan Yanılmaz’ı büyük bir dikkatle dinleyen çocuklar, Başkan amcalarını sevgiyle uğurladılar. 

BAŞKAN YANILMAZ, ANNELER GÜNÜ PROGRAMINA KATILDI
Daha sonra ilkokul öğrencileri tarafından okulda düzenlenen Anneler Günü programına katılan Başkan Yanılmaz, burada da sevgi ve coşkuyla karşılandı. “Ellerini öpmekten gurur duyduğumuz annelerimiz”  diyerek sözlerine başlayan Başkan Yanılmaz, “İyi ki varsınız güzel annelerimiz, İnancımızın ‘cennet annelerin ayakları altındadır’ diyerek, anneliğin değerini ortaya koymuştur. Sizler bir gün değil, yılın 365 günü bizler için çok değerli ve kıymetlisiniz. Annelerimiz yaşları ilerledikçe adeta melekleşir. Onlara hizmet etmek, bizler için onurdur. Bu güzel duygunun paylaşımını sağlayan bu organizasyon için emeği geçenleri kutluyorum” şeklinde konuştu.

Minikler geçekleşen buluşmanın ardından Başkan amcalarına aracına kadar sevgiyle eşlik ederek, okullarından uğurladılar.


VALİ ZORLUOĞLU’NDAN İMAM EFENDİ KIZ AİHL’NE ZİYARET
Okul ziyaretlerini sürdüren Vali Zorluğlu İmam Efendi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaret ederek idarecilerden okulun durumu hakkında bilgi aldı, öğrencilerle sohbet etti.

Vali Zorluoğlu okula gelişinde Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Okul Müdürü Memet Ali Atalay ve okul idarecileri tarafından karşılandı.

Okullarının 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında eğitime başladığını kaydeden Okul Müdürü Memet Ali Atalay, toplam 32 derslikli olan okulun ortaokul kısmında 431 ve lise kısmında 586 olmak üzere toplamda 1017 öğrenci ile eğitim faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Elazığ’daki eğitim kalitesini arttırmanın en önemli hedeflerinden birisi olduğunu belirten Vali Murat Zorluoğlu, öğrencilerin kendileri için çok değerli olduğunu söyledi.

Okul bahçesinde öğrencilerle sohbet eden Vali Zorluoğlu daha sonra okulu gezerek Okul Müdürü Atalay tarafından okul hakkında bilgi aldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom