Yeni sistemde dikkat çeken detay! Artık vekil olan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım dâhil olmak üzere kabineden 22 ismi milletvekili listelerine taşımasından sonra, bu isimlerin yeniden bakan olup olmayacaklarına yönelik ihtimaller tartışılmaya başladı.

Yeni sistemde dikkat çeken detay! Artık vekil olan... Genel

Yeni sistemde, milletvekilleri arasından bakan olarak atanacaklar için Meclis’ten istifa şartı bulunuyor. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu`nun aktardığına göre AK Parti kulislerinde, seçimlerden AK Parti’nin 315 milletvekilinin üzerinde bir sayı ile çıkması durumunda, bazı isimlerin milletvekilliğinden istifa ettirilerek yeniden kabineye alınabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

AK Partililere göre, 315’in altındaki bir çoğunluk durumunda ise istifa mekanizmasının işletilmesi ihtimali bulunmuyor. AK Parti kurmayları “Bakanların büyük bölümünün milletvekili adayı yapılması, onların yeniden bakan yapılmayacağı anlamına gelmez. Ancak, bu AK Parti’nin Meclis’te alacağı çoğunluğa bağlı. Eğer 310-315 arasında bir çoğunluğu olursa, belli isimler için risk alıp istifa ettirilebilir.

Ama 303-305 gibi bir çoğunlukta, tek bir kişi bile istifa ettirilemez. Çok riskli bir sayı bu” görüşünü dile getirdi. AK Parti’nin istenilen çoğunluğa ulaşması durumunda, Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Abdulhamit Gül ve Bekir Bozdağ gibi isimlerin yeniden kabineye taşınabileceği belirtiliyor.

BİR İHTİMAL DAHA VAR

Öte yandan, seçimlere bir gün kala veya seçim günü, bazı bakanların kabinede değerlendirilmek üzere istifa ettirilerek, listedeki adayların buna göre sıralanacağına yönelik iddialar ise gerçekçi bulunmuyor. Seçim Kanunda “Aday listelerinin kesinleştiği tarihten, oy verme günü saat 17.00’ye kadar ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez.

Aday listelerinde boşalma olması durumunda, listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler doldurulur” hükmü bulunuyor. AK Parti’li bir kurmay, bu iddialar konusunda “Bazı isimlerin istifa ettirileceği iddiası teorikte mümkün ama pratikte böyle bir şey çok yanlış olur. Millet tepki gösterir. Bu yolun kullanılacağını düşünmüyorum” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...