Kazı çalışmalarında sona gelindi

Elazığ Belediyesi KUDEB tarafından projelendirilen Harput Kale Hamamı Rölöve-Restitüsyon Restorasyon projelerine yönelik kazı çalışmalarında sona gelindi.

Kazı çalışmalarında sona gelindi Güncel

KUDEB (Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu), Harput’un tarihi mirasının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor. Elazığ Belediyesi KUDEB öncülüğünde başlatılan çalışmalarla, binlerce yıllık tarihe mensup Harput, tüm dönemlerin okunduğu bir merkez haline getirilecek.

Artukoğulları dönemine ait olduğu kabul edilen ve Harput Kalesinin kuzeyinde yer alan Kale Hamamında, başlatılan kazı hafriyat ve sondaj çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Tamamlanma aşamasına getirilen restorasyon projesi de onay için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderilecek. Projenin onaylanmasının ardından uygulama çalışmaları başlatılacak.

KAZI ÇALIŞMALARINDA BULUNAN DÖNEMSEL KALINTILAR KORUMA ALTINA ALINIYOR

Yapılan kazı çalışmaları doğrultusunda tarihi yapının mevcut planı ortaya çıkarılırken, yapılan sondaj çalışmalarıyla hamamın bütün zeminine ulaşılarak, halvet(yıkanma) odaları da gün yüzüne çıkarıldı.

Kazı çalışmaları doğrultusunda ait oldukları döneme ait önemli bilgiler veren çok miktarda sırlı, sırsız seramik kalıntılarına, künk, dolap ve kapı aksanı metal parçalarıyla, yapıda süsleme ögesi olarak kullanılan taş parçalarına ve Osmanlı, Selçuklu dönemine ait az miktarda sikkeye ulaşıldı. Kazı alanında koruma altına alınan kalıntılar, uzmanlarca gerçekleştirilen çizim çalışmalarının ardından Elazığ Müzesi’nde arşivlendirilecek.

Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü Kale Hamamı, çalışmaların tamamlanması sonrasında Kent Müzesi olarak düzenlenecek.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom
pırlanta organizasyon, kına organizasyon, nişan organizasyon, doğum günü organizasyon gezilecek yerler