Süt üreticileri alıcı bulamıyor

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, günlük olarak topladıkları 20 ton süte alıcı bulamadıklarını söyledi.

Süt üreticileri alıcı bulamıyor Genel

Birlik olarak yıllardır Bingöl’de süt toplayarak firmalara sattıklarını belirten Koç, şimdiye kadar süt sattıkları firmaların alımları durdurduğunu söyledi. Koç, “20 ton sütü daha önce bir firmaya veriyorduk. Firma, geçen yıl eylül ayından itibaren Bingöl, Elazığ, Karakoçan ve Malatya’dan süt alımını durdurdu. Bizde topladığımız sütü Erzurum’daki bir firmaya düzenli olarak satmaya başladık. Erzurum’daki bu firmada bölgedeki süt miktarının fazla olduğunu gerekçe göstererek bizden aldığı sütü kesti. Bu durumda bizde sığır yetiştiricilerinin ürettiği sütü alamaz duruma geldik” dedi.

Sütün en bol olduğu dönemde alımların durdurulmasıyla yetiştiricilerin ekonomik sorunlar yaşamaya başladığını vurgulayan Koç, “Süt alımları durdurulduğu için bundan sonra Bingöl’de sığır yetiştiricileri sıkıntı yaşayacak ve il genelinde üretilen sütler elde kalacak, bu da yetiştiricileri ciddi anlamda ekonomik sıkıntı sokacak” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom