Elazığ'dan kısa kısa

17 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

FÜ'YE BİLİMSEL ARAŞTIRMA TEKNESİ
Fırat Üniversitesi (FÜ) Su Ürünleri Fakültesi’ne bilimsel çalışmalarda kullanılmak için bilimsel araştırma teknesi alındı.

FÜ Su Ürünleri Fakültesi'ne kazandırılan “Fırat Su” isimli bilimsel araştırma teknesi, Pertek iskelesinde düzenlenen törenle suya indirildi.

Tekne ile Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Hasar, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Çalta, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Başusta ile Öğretim üyesi Prof. Dr. Asiye Başusta deneme amaçlı suya açıldı.

Su Ürünleri Fakültesine araştırma yapmak üzere alınan teknenin hayırlı olmasını dileyen Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Tekneyi Su Ürünleri Fakültesi dışında bilimsel çalışma yapmak isteyen diğer bölümlerin de kullanabileceğini ifade etti.

Bilimsel araştırma teknesinin yıllardır hayalleri olduğunu kaydeden  Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Çalta ise, Rektör Demirdağ’ın destekleriyle yaptıkları alt yapı projesi sayesinde bu tekneyi fakültelerine kazandırdıklarını söyledi.


BULVAR, CADDE VE SOKAKLAR BAKIMDAN GEÇİYOR
Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, havaların ısınmasının ardından kent merkezinde yıpranan cadde ve sokaklarda asfalt yenileme bakım-onarım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çalışmalar doğrultusunda şehrin ana arterlerinden 500 metre uzunluğundaki Ali Rıza Septioğlu Bulvarı’nda asfalt yenileme çalışmaları başlatıldı. Etaplar halinde gerçekleştirilen çalışmaların tamamlanmasının ardından bulvar yepyeni yüzüyle hizmete sunuldu.

ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİM TESİSİ YOL YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince, Çöteli Katı Atık depolama sahası yolunda da sathi kaplama asfalt çalışmalarına başlandı.

Elazığ Belediyesi’nin önemli çevre yatırımları arasında yer alan Çöpten Enerji Üretim Tesisine ulaşımı sağlayan 2650 metre uzunluğundaki yolda temel malzeme serimi ve sıkıştırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Ön hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından sathi kaplama asfalt çalışması gerçekleştirilecek.

Şehir çöpünün düzenli depolama alanlarına aktarılarak, enerjiye dönüştüğü tesise ulaşımı sağlayan yol, kısa sürede tamamlanacak çalışmalarla standartlara uygun hale getirilerek, hizmete sunulacak.


KOVANCILAR’DA 5. GELENEKSEL BİSİKLET YARIŞI YAPILDI
Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde düzenlenen ve her yıl organize edilen geleneksel bisiklet yarışı yapıldı.

Kovancılar Belediyesi tarafından 5. Geleneksel Bisiklet yarışları düzenlendi. Yarışlar İlçe Kaymakamı Hasan Gündoğdu ile Belediye Başkanı Hacıakpınar ve ilçe protokolünün katılımı ile başladı.

250 öğrencinin katıldığı yarışlarda birinci olan Oktay Yıldırım’a tam, ikinci olan Yadin Bekirgil’e yarım ve üçüncü olan Hamza Yıldırım’a çeyrek altın hediye edildi. İlk 20’ye giren öğrencilere de spor malzemesi dağıtıldı.

Bu yıl bisiklet yarışlarının 5’incisini düzenlediklerini ifade eden Belediye Başkanı Hacı Akpınar, “İlçemizde 250 öğrencinin yarışmalara katılması ve spora olan merakları bizleri memnun ediyor. Bu tip etkinliklerimize devam edeceğiz” dedi.

Kaymakam Hasan Gündoğdu ise, “Gençlerin sporla ilgilenmesi bizi mutlu ediyor. Gençlerin sporla ilgileri ne kadar artarsa sokaktaki suç oranları o kadar düşer. Bugün bisiklet yarışlarına katılan ve örnek olan gençlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.


VALİ ZORLUOĞLU, ÖZEL ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ
Ziyaret ettiği Özel Eğitim Merkezi'nde engelli çocukların eğitimlerini yakından inceleyen Vali Murat Zorluoğlu, büyük fedakarlıklarla güzel eğitimler verildiğini söyledi.

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, engelli öğrencilerin eğitim gördüğü Özel Eğitim Uygulama merkezini ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, okul yöneticileri ve öğrencileri tarafından karşılanan Vali Zorluoğlu öğrencilerle yakından ilgilendi. Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Ahmet Yıldırım ise okul ile ilgili Vali Zorluoğlu’na genel bilgiler aktardı. Vali Murat Zorluoğlu, “Okul Müdürümüz ve diğer arkadaşlarımız bize okulla alakalı ayrıntılı malumat verdiler. Okulumuzda halen 90’ı her gün gelmek kaydıyla 120 öğrenci eğitim almaktadır. Okulumuz yeni bir okul, bu nedenle bazı fiziki ve donanım eksiklikleri bulunmaktadır. Okulun kapalı spor salonu ve aracının eksik olduğunu bize ilettiler, valilik olarak bu eksikleri süraatle tamamlama gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Merkezde eğitim alan çocukların çok özel çocuklar olduğunu aktaran Zorluoğlu, zihinsel engelli bireylere büyük fedakarlıklarla güzel eğitimler verildiğini kaydetti. Bu tür kurumların devletin ve hükümetin insana verdiği değeri ortaya koyması açısından çok önemli olduğunu dile getiren Zorluoğlu, “Engelli çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza dair son yıllarda çok büyük projeler hayata geçirildi. Engelli vatandaşlarımıza getirilen bu haklar gelişmiş Avrupa ülkelerinden geri değildir. Bu düzenlemeleri insana verilen değer ve insan odaklı yönetim anlayışının bir yansıması olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.


ELAZIĞ'DA İNOVASYON SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ'da iş adamları, sanayici ve teknokent firmalarına inovasyon semineri verildi.

Elazığ'da Fırat Teknoloji Ofisi, Fırat Teknokent ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından iş adamları, sanayici ve teknokent firma yetkililerine  “İnovasyona Giriş ve İş İnovasyonu” adlı seminer verildi. Katılımcılara EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Serdal Temel, tarafından inovasyon hakkında bilgiler aktardı.

Fırat Teknokent Prof. Dr. Nuri Orhan Konferans Salonu’nda verilen seminere, Elazığ Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Yavuztürk, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mesut Öztop, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mehmet Karabulut, Fırat Teknokent TGB A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Malatya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, iş adamları ve teknokent firma yetkilileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ve inovasyon hakkında bilgi veren Fırat Teknokent TGB A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, "Çıkan bilgiyi nitelikli insanlar ve  başka etkileşimlerle beraber  paraya dönüştürdüğünüz zaman inovasyon olur. İnovasyon yoksa hiçbir değer üretmiyorsunuz demektir. Yani bilgi ticaretleşmiyorsa siz de değer üretmiyorsunuz. Son zamanlarda çıkan yeni yayınlarda, bütün iş adamları yaratıcı sanatçılardır diye bir kavram var. Ben sizin her birinize baktığım zaman gıpta ediyorum. Ben kendimi de zaman zaman sanatçı sınıfından gördüm. Çünkü çocukluğumdan itibaren babam beni bakkal dükkanına götürdü ve hiç yaz tatili yaşamadım. Dolayısıyla ticareti biliyorum, çokta seviyorum. Her biriniz kendi işinizle ilgili o kadar özgün ve yaratıcı yollar buluyorsunuz ki esasında sanatçıların kendi dünyalarındaki çözümlere çok benziyor. Dolayısıyla yaratıcılık kavramı iş adamlığıyla yakından alakalıdır. Yaratıcılıkta inovasyonun önemli bir bileşenidir" dedi.

Rekabette başarılı olmanın tek yolu inovasyon olduğunu belirten  EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi Uzmanı Serdal Temel ise, "Eğer inovasyon yapamazsanız hiçbir şekilde rekabette başarılı olamazsınız. Bu globalleşme denen kavramdan dolayı rakipleriniz artık yanı başınızda değil. Dünyanın öbür tarafındaki adam artık sizin rakibinizdir. Cin'deki adam sizin en büyük rakibinizdir. Güney Amerika'dan adamlar 24 saat sonra buraya siparişleri getiriyorlar. O zaman siz bu rekabette başarılı olmak için yapacağınız 2 tane temel şey var. Hiç kimsenin yapmadığı, yapamadığı, geliştiremediği şeyleri yapmaktır. Ürün veya hizmet olabilir. Hiç kimsenin düşünmediği ve geliştiremediği şeyleri yapmaktır.  Diğeri ise herkesin yaptığını daha ucuza daha iyi yapmaktır. İşte bu inovasyondur. İnovasyondan bahsetmemiz için uzaya giden adamlar, uzay gemileri, yerden yüksekte giden araçlar gibi şeyler değil. Farklı şeyler üretmek lazım. Müşteri üzerinde yaratacağınız ve ürünlerinizi ön plana çıkaracağız  farklı şeyler  de birer inovasyondur" diye konuştu.

Seminer Temel'in katılımcıların sorularını yanıtlaması ile sona erdi.


ELAZIĞ'DA ÇİFTLERE TÜP BEBEK SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ'da çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere Medical Park Elazığ Hastanesi tarafından tüp bebek semineri verildi.

Medical Park Elazığ Hastanesi tarafından çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan çiftlere "Tüp Bebek Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar" adlı seminer verildi. Hastanenin konferans salonunda yapılan seminere Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özdiller, Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Sebahattin Tanas, Müdür Yardımcısı Seden Özkan ve çok sayıda çift katıldı.

Tüp bebekte günümüzde en önemli sebeplerden birinin yaş olduğunu belirten Op. Dr. Orhan Özdiller, "İnfertilenin sadece kadınların değil erkeklerinde problemidir. Kısırlığın yüzde 40-50 sebebinin aslında erkek kökenlidir. Özellikle ailesinde erken menopoz, daha önce geçirilmiş karın içi ameliyatı olan çikolatalık kisti olan miyomu olan bayanların vakit geçirmeden doktora başvurmalarını gerekir" dedi.

Tüp bebek konusunda bilgi veren Özdiller, "Yumurtalıkların uyarılması dediğimizi yöntemle hastamızdaki yumurta sayısını artırıyoruz. Bunu yaparken belirli zamanlarda ultrasonla bakarak yumurtalıkların büyümesini takip ediyoruz. Yumurtalar büyüdükten sonra yumurta toplamı işlemi oluyor. Bu işlem esnasında hastaya kısa bir anestezi veriyoruz. Bundan sonra ultrason eşliğinde yumurtalığın içerisindeki yumurtaları alıyoruz. Bu işlem yumurtalığı alma işlemi değildir. Sadece yumurtalığın içerisindeki yumurtalar alınıyor. Yaptığımız işlem yumurtaların tükenmesine yol açmıyor. Biz o yumurtaları yumurtalıktan almasak da yumurtalar eriyeceği için sıkıntı olmuyor. Daha sonra aynı gün eşinden aldığımız spermle laboratuvarda döllüyoruz. Daha sonra gelişen embriyoyu rahime transfer ediyoruz" diye konuştu.

Özdiller, tüp bebek tedavisinde yeni uygulamalar olan çipli tüp bebek, ardışık embriyo transferi, prenatal genetik tanı ve lenfosit aşısı hakkında bilgi verdi.

Seminer, Özdiller'nin çiftlerin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom