Elazığ'dan kısa kısa

18 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

'HAYALİMDEKİ POLİS' YARIŞMASINDA DERECE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Elazığ Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Hayalimdeki Polis” yarışmasında öğrenciler, resim, şiir ve kompozisyonlarla polisi anlattı. Dereceye giren öğrencilere de bisiklet hediye edildi.  

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü tarafından “Geleceğimiz Çocuklar ” isimli ÇOGEP projesi kapsamında ilkokul, ortaokul, lise de öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli "Hayalimdeki Polis" temalı şiir, resim ve kompozisyon yarışması düzenledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan komisyon tarafından incelenen eserlerden 27’si dereceye girdi. Dereceye giren öğrenciler için Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde ödül töreni düzenlendi. Törene, İl Emniyet Müdürü Nihat İşlek, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, İl Emniyet Müdür Yardımcıları, şube ve okul müdürleri ile birlikte öğrenciler katıldı.   Proje kapsamında çeşitli yarışmalar düzenlendiğini belirten İşlek, "Bu yarışmalarda 27 öğrencimiz dereceye girerek ödül almaya hak kazandı. Bu tür projelerimiz milli eğitim müdürlüğü ile devam edecek. Öğrenciler bizim için çok önemli. Onlarda polisin algısını oluşturmak ve devletin güven duygusunu sağlamak istiyoruz. Tüm çocuklarımızı polisi kendisine en yakın kişi olarak görmesini arzu ediyoruz. Tüm öğrencilerimiz, çocuklarımız şunu bilsin ki polis ağabeyleri onların huzuru ve güveni için çalışıyor" dedi.

Çocukların kendileri için çok önemli ve değerli olduğunu da aktaran Emniyet Müdürü İşlek, onların güvenliği için okul önlerinde ve çevresinde gereken her türlü tedbirleri de aldıklarını kaydetti.

Daha sonra İl Emniyet Müdürü İşlek, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş ile okul müdürü ve Emniyet Müdür yardımcıları yarışmalarda dereceye giren 27 öğrenciye bisiklet hediye etti. Program dereceye giren şiir, resim ve kompozisyonların bulunduğu serginin gezilmesi ile sona erdi.


ÜZÜM ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ İLE ORTAK AKIL TOPLANTISI
Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği ile Elazığ TSO Proje Ofisi ortak akıl toplantısı yaparak sektörün gelişimi ve Elazığ’da üzüme dayalı marka değeri oluşturulması konuları değerlendirildi. Yapılan toplantı sonrası Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Yılbay Çelik ve Birlik Üyeleri Elazığ TSO Başkanı İdris Alan’ı makamında ziyaret ederek desteklerinden ötürü teşekkür ettiler.

ALAN: Üzüm ve Bağcılık Elazığ’da Hak Ettiği Ekonomik Değere Kavuşturulmalıdır.
Elazığ Üzüm Üreticileri Biriliği Başkanı Yılbay Çelik, Başkan Yardımcısı Cengiz Öz, Sekreter Ertan Özen ve Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Aral ile dernek üyelerini makamında kabul eden Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan üzüm üretiminin Elazığ için çok önemli bir değer olduğunu belirterek, “Çok değerli Birlik Başkanım ve değerli yöneticiler öncelikle nazik ziyaretiniz için teşekkür ediyorum. Bugün Odamızda Proje Ofisimizle yaklaşık 2 saatlik bir değerlendirme toplantısı yaptınız. Bu toplantı sonrasında umuyorum sektörün gelişimine ve sektörde yer alanların mesleki gelişimlerine yönelik önemli projeler üretilecektir. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimizdeki tüm sektörlerin gelişimine ve marka değerlerin yaratılmasına her zaman destek olmaya ve öncülük etmeye hazırız. Sizlerin ilimizdeki üzüm üretiminin ekonomik değer haline gelmesi noktasında önemli girişimleriniz ve katkılarınız var. Bu çalışmalarınız için sizlere teşekkür ediyorum. Bugün ilimizdeki bağcılık sektörü ve yıllık çok önemli bir rekolteye ulaşan üzümümüz maalesef hak ettiği değeri bulamıyor. Birlik ve Odamız iş birliğinde bu konuda yeni bir süreci inşallah bugün yapılan toplantı ile başlatmış bulunuyoruz. İnşallah sektör ve ilimiz ekonomisine hayırlı olur” dedi.

ÇELİK: Elazığ TSO Çok Önemli  Katkılar Sağlıyor.
Ziyarette bir değerlendirme yapan  Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Yılbay Çelik, Başkan Alan’a verdiği desteklerden ötürü teşekkür ederek, “Sayın Başkanım, Elazığ TSO Proje ve Danışma Ofisi gerçekten bugün çok önemli destekler vererek Birliğimizin üyelerimize ve İlimiz ekonomisine çok daha ciddi boyutlarda neler yapabileceğini değerlendirdik. İlk aşamada Fırat Kalkınma Ajansı’na Doğrudan Faaliyet Destek Projesi kapsamında bin proje hazırlanması ve bu proje ile sektörün SWOT analizinin çıkarılarak daha sonraki aşamada ürün işleme ve değerlendirilmesine yönelik adımların atılmasını planladık. Dernek üyelerimiz ve danışman firma yetkilileriyle bugün Elazığ TSO’da bir beyin fırtınası gerçekleştirdik. Çok yararlı bir toplantıya ev sahipliği yaptığınız için bir kez daha teşekkür ediyor, nazik karşılamanız ve destek sözünüz için sizlere ve tüm Yönetim Kurulu Üyelerinize teşekkür ediyoruz” dedi. 


ELAZIĞ'DA ŞORŞOR DERESİ KOLEKTÖR HATTI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Elazığ Belediyesi, İlbank ve Devlet Su İşleri'nin ortak çalışmalarıyla hayata geçirilen Elazığ Kısmi Kanalizasyon (Şorşor Deresi) Projesi’ne ilişkin kolektör hattı çalışmaları devam ediyor. 

Hicret Mahallesi başta olmak üzere Aksaray, Kızılay ve Gümüşkavak mahallelerini yakından ilgilendiren, özellikle yaz aylarında görüntüsü ve yaydığı koku nedeniyle bir çok problemi de beraberinde getiren Şorşor Deresi'nin sorunlarını sonlandıracak proje doğrultusunda fiili çalışmalar sürüyor. Elazığ-Diyarbakır Yolu üzerinde bulunan Arıtma Tesisi bölgesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında 2 binlik boru hattı döşeme çalışmalarına başlanırken, Hicret ve Ataşehir Mahallesi arasında sürdürülen çalışmalarda ise bin 200’lük hat döşeme çalışmaları yapılıyor.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın öncülüğünde çözüme ulaşan Şorşor Deresi Projesi kapsamında atık sular, atık su tesisine taşınacak. Toplam 38 bin 536 metre uzunluğu olan hat, Diyarbakır yolundan itibaren ise 2 binlik borularla tek hat şeklinde arıtma tesisine ulaştırılacak. Projenin son aşamasında ise Şorşor Deresi çevresi yürüyüş, bisiklet yolları, dinlenme alanlarıyla şehrin cazibe noktaları arasında yerini alması bekleniyor.


ELAZIĞ BELEDİYESİ AİLE PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ’NDEN MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ
Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi tarafından toplumun farklı kesimlere yönelik eğitim seminerleri, yoğun katılımlarla devam ediyor. Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi’nce Çatalçeşme İMKB Ortaokulu öğrencilerine yönelik ‘Madde Bağımlılığı Semineri’ düzenlendi. 

Çatalçeşme İMKB Ortaokulu’nda düzenlenen seminerde öğrencilerle buluşan Psikolojik Danışman Necdet Aksakal, sigara ve alkol gibi madde bağımlılığı ile bunlardan korunma yolları üzerine geniş bilgilendirmelerde bulundu. Bir insanın nasıl madde bağımlısı olduğuna ışık tutulan seminerde Aksakal, madde bağımlılığın insan sağlığını, aile hayatını ve toplumu nasıl etkilediği konuları üzerinde durdu. 

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN EN YÜKSEK RİSK GEÇİŞ DÖNEMİDİR
Çocukların okul, akranlar, öğretmenler ve toplumla olan etkileşimlerinin, davranışlarını şekillendirdiğini ifade eden Aksakal, bu etkileşimde yaşanan zorlukların çocukların sağlıklı duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimi için risk oluşturduğunu kaydetti. 

Araştırmalara göre madde kullanımı için en yüksek riskin, geçiş dönemlerinde olduğuna dikkat çeken Aksakal, “Bu geçiş dönemleri, özellikle ergenlik gibi fiziksel değişimlerin veya boşanma gibi sosyal durumların olduğu dönemlerdir. Çocuklar için ilk büyük geçiş dönemi evlerindeki güvenli ortamı bırakıp okula gitmeleridir. Daha geniş arkadaş grupları ve akademik başarı beklentilerinin yüksek olması nedeniyle ilkokuldan ortaokul ve liseye geçiş zor bir dönemdir. Ergenlik dönemine denk gelen bu süreç, madde kullanımına başlamak için en riskli dönemlerden biridir. Daha sonraki yıllarda üniversite veya iş için aileden uzaklaşıp yalnız yaşamak zorunda olan gençler için de özellikle alkol ve sigaraya başlama riski yüksektir. Risk, çocukluktan yetişkinliğe kadar birçok geçiş döneminde yükselmektedir. Bu yüzden önleme programları hazırlayanlar, hedef kitlelerini belirleyip, her gelişimsel evre için ayrı bir program hazırlamalıdır. Ayrıca, geçiş dönemlerine özgü koruyucu faktörlerin çoğaltılması ve çeşitlendirilmesi de çok önemlidir” şeklinde konuştu. 


ELAZIĞ TSO’DAN MEDYA SEKTÖRÜNE DESTEK
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda, Basın İlan Kurumu Elazığ Şube Müdürlüğü işbirliğinde ilimiz medya sektörüne yönelik “Sayfa Tasarımı” eğitim programı düzenlenecek.

ALAN: MEDYASIZ KALKINMA VE GELİŞME OLMAZ
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ TSO’nun sosyal sorumluluk anlamında Elazığ Medyasına desteklerinin devam ettiğini belirterek, “Odamız tarafından üyelerimize yönelik çeşitli sektörlerde bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerimiz kapsamında, Odamız üyesi medya sektöründe yer alan, matbaa, gazete, dergi, Tv, radyo ve reklam ajansı gibi alanlarda faaliyet gösteren üyelerimiz ile bu alanlarda eğitim gören öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve konuya ilgi duyanlara yönelik 3 günlük bir eğitim programı organize etmiş bulunmaktayız.
25-26-27 Mayıs tarihlerinde Odamız Eğitim salonunda konusunda uzman olan Kocaeli ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gazetecilik ve tasarım dersleri veren Hasan Fehmi Ketenci hoca tarafından verilecek olan eğitimle medya sektöründe yer alan üyelerimiz başta olmak üzere konuya ilgi duyan tüm kesimler katılabilecektir.

Odamız tarafından bilindiği gibi yine Basın İlan Kurumu İl Müdürlüğümüzle birlikte ilimizde ilk olarak ‘Yerel Gazetemi Okuyorum’ kampanyası Odamızda başlamış ve bu kampanya yayılarak medya sektörüne yönelik desteklerin artmasına katkı sağlanmıştır.

Elazığ medyasının çok önemli brikimi ve tarihi geçmişi bulunmaktadır. Ancak buna rağmen tüm Anadolu medyasının içinde bulunduğu çeşitli zorluklar ve sıkıntılar da söz konusudur. Biz Oda olarak ilimizin kalkınma ve gelişme sürecinde çok önemli bir yeri olan ve kamusal bir hizmeti ifade eden medya kuruluşlarımızın her zaman desteklenmesinden yanayız. Bu düşüncelerle bu eğitim projesini de hayata geçirerek, medya sektöründeki kardeşlerimizin ve konuya ilgi duyanların mesleki bilgilerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize yönelik bu tür eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimiz bundan sonraki dönemlerde de devam edecek olup, programın medya sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom