Elazığ'dan kısa kısa

20 Mayıs 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN KANDİL ÖZEL PROGRAMI
Elazığ Belediyesi, affa vesile kabul edilen Beraat Kandili dolayısıyla ‘Kandil Özel Programı’ düzenleyecek. 

Kültür Park Amfi Tiyatro’da 21 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de düzenlenecek programda, Emrah Güneş ve ilahi gurubu birbirinden özel ilahilerini seslendirecek. 

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Toplumsal birlik ve beraberliğimize katkı sağlayan özel gecelerden biri olan Beraat Kandili dolayısıyla Kültür Park’ta düzenleyeceğimiz Emrah Güneş ve ilahi gurubunun ilahileriyle katılacağı ve özel ikramların yer alacağı Kandil Özel programına tüm hemşehrilerimiz davetlidir” denildi.


YABAN HAYVANLARININ DOĞAL ORTAMLARI DESTEKLENİYOR
Elazığ'da “Yaban Hayvanlarının Doğal Ortamlarında Desteklenmesi Eylem Planı” çerçevesinde yapılan izleme çalışmasında yüzde 90'lara varan başarı sağlandığı bildirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde Elazığ Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarını oluşturularak, zararlarının en aza indirilmesi kapsamında uygulanan “Yaban Hayvanlarının Doğal Ortamlarında Desteklenmesi Eylem Planı”nın takibi sürüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürü Hüseyin Çelik, "Yaban hayvanların insanların yaşam alanlarına ve yaban hayvanlarının zararlarının en aza indirgenmesi sebebiyle Genel Müdürlüğümüzce talimatlandırılan eylem planının yapılması projesi 2016 yılı programı tamamlanmıştı.  Şube müdürlüğümüzde oluşturulan ekiple merkez Harput Mahallesi ile Karataş, Oymaağaç ve Göllübağ köylerinde, 77  alanda aşılama, dikim ve ekim çalışmaları bitmiş olup izleme çalışmalarımız devam etmektedir. İzleme çalışmaları neticesinde alanda ekilen korungaların yeşerdiği badem ve mahlep sahalarında bulunan fidanlarda yüksek oranda başarı elde ediliyor. 160 adet aşı ağacında ise yaklaşık yüzde 90 başarı sağlandığı tespit edildi" dedi. 


KOVANCILAR'DA ÖĞRENCİLERE BİSİKLET HEDİYE EDİLDİ
Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde 101 öğrenciye bisiklet ve çeşitli hediyeler verildi.

Kovancılar ilçesinde belediye tarafından düzenlenen bisiklet yarışlarında ve okullarda düzenlenen çeşitli etkinliklerde dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Programa, Kaymakam Hasan Gündoğdu, Belediye Başkanı Hacı Akpınar, ilçe protokolü, öğrenciler ve velileri katıldı. Kaymakam Gündoğdu, ilçedeki etkinliklerde dereceye giren öğrencilere Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 51, belediye tarafından düzenlenen bisiklet ve çeşitli etkinlikte derece yapan öğrencilere de 50 olmak üzere 101 bisiklet hediye edildiğini söyledi.
Belediye Başkanı Hacı Akpınar ise, çocukların bisikletlerle spor daha çok sevdiğini ve benzer sosyal çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Dereceye giren öğrencilerin hediye bisikletlerini ilçe protokolü verdi. Elde ettikleri başarılar nedeniyle madalya da alan öğrencilere, çeşitli hediyelerde verildi. 


HAVALANDIRMA BOŞLUĞUNA DÜŞEN GÜVERCİN KURTARILDI
Elazığ'da ayağına dolanan ip nedeniyle havalandırma boşluğuna düşen güvercin itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre, merkez Şehitilhanlar Caddesi No 40'da bulunan bir binanın havalandırma boşluğunda bir güvercinin mahsur kaldığını gören vatandaşlar, itfaiye ekiplerine haber verdi. Elazığ Belediye itfaiye Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, olay yerine gelerek binaya girdi.

Havalandırma boşluğuna inen itfaiye eri, ayağına ip dolanması sonucu düştüğü belirlenen güvercini yakalayarak dışarı çıkardı. Ayağındaki ipin çözülmesinin ardından güvercin doğaya bırakıldı.


ELAZIĞ'DA ŞORŞOR DERESİ KOLEKTÖR HATTI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Elazığ Belediyesi, İlbank ve Devlet Su İşleri'nin ortak çalışmalarıyla hayata geçirilen Elazığ Kısmi Kanalizasyon (Şorşor Deresi) Projesi’ne ilişkin kolektör hattı çalışmaları devam ediyor.

Hicret Mahallesi başta olmak üzere Aksaray, Kızılay ve Gümüşkavak mahallelerini yakından ilgilendiren, özellikle yaz aylarında görüntüsü ve yaydığı koku nedeniyle bir çok problemi de beraberinde getiren Şorşor Deresi'nin sorunlarını sonlandıracak proje doğrultusunda fiili çalışmalar sürüyor. Elazığ-Diyarbakır Yolu üzerinde bulunan Arıtma Tesisi bölgesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında 2 binlik boru hattı döşeme çalışmalarına başlanırken, Hicret ve Ataşehir Mahallesi arasında sürdürülen çalışmalarda ise bin 200’lük hat döşeme çalışmaları yapılıyor.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın öncülüğünde çözüme ulaşan Şorşor Deresi Projesi kapsamında atık sular, atık su tesisine taşınacak. Toplam 38 bin 536 metre uzunluğu olan hat, Diyarbakır yolundan itibaren ise 2 binlik borularla tek hat şeklinde arıtma tesisine ulaştırılacak. Projenin son aşamasında ise Şorşor Deresi çevresi yürüyüş, bisiklet yolları, dinlenme alanlarıyla şehrin cazibe noktaları arasında yerini alması bekleniyor.


ELAZIĞ TARIM VE HAYVANCILIĞINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAMIŞTIR
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, bir süre önce TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğünden İl Tarım Müdürlüğüne atanan Turan Karahan’ı makamında ziyaret ederek başarı temennisinde bulundu. Başkan Alan, Karahan’ın çalışma azmi ve birikimleriyle Elazığ tarım ve hayvancılığına yeni bir soluk getireceğine inandığını söyledi.

KARAHAN BAŞARISINI İSPATLAMIŞ BİR YÖNETİCİDİR
Başkan Alan ziyarette yaptığı değerlendirmede, “Sayın Turan Karahan’ın ilimiz ekonomi ve sanayisi ile kalkınma ve gelişmesi için çok önemli bir kurum olan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne atanmış olmasını çok büyük bir memnuniyetle karşılamış bulunuyoruz. İlimiz için olmazsa olmaz olan tarım ve hayvancılık sektörlerinin günün koşullarına göre revize edilmesi ve bu sektörlerin gelecek vizyonu ile yeni atılımlar yapması ancak vizyon projelerin hayata geçirilmesiyle mümkündür. Sayın Karahan bu anlamda TKDK İl Koordinatörlüğünde ilimiz ekonomisine unutulmaz hizmetler vermiş ve başarısını ispatlamış çok deneyimli bir bürokrattır. Bu anlamda Sayın Karahan’ın başta ilimiz için büyük önem taşıyan sulama projeleri ile tarım ve hayvancılık sektörlerinin sorunlarıyla yakından ilgilenerek kademeli olarak Elazığ’da yeni bir dönemin başladığını gösterecektir. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman Sayın Karahan’ın yanındayız. Bu düşüncelerle yeni görevinde başarılar temenni ediyorum” dedi. 

ELAZIĞ EKONOMİ VE SANAYİSİNE KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Sayın Başkanım TKDK Genel Koordinatörlüğü görevimiz halen devam ediyor. Elazığ’da bulunduğumuz süre içerisinde sizlerin her zaman çok büyük desteklerini gördük. Bu desteklerin devam ettiğini görmekten gerçekten çok mutluyum. İnşallah sizlerle birlikte ilimiz tarımında ve hayvancılığında yeni bir dönem başlatmak istiyoruz. Elbette elimizde sihirli değneğimiz yok. Ancak ilimizin çok önemli potansiyeli var. Biz bu potansiyeli değerlendirerek tarım ve hayvancılığı ve dolayısı ile bu alanlara dayalı sanayiyi geliştirmek istiyoruz. Alternatif ürün çeşitleri, hayvancılık sektörünün sorunları, balıkçılık sektörünün sorunları ve beklentileri var. Tüm bunlarla koordineli, projeli ve kademeli olarak hep birlikte çalışacak ve ileri götürmenin gayretinde olacağız. Ziraat Mühendisi olarak ve bakanlığın ilgili kademelerinde 18 yıllık bir tecrübe ile Elazığ’a bu birikimlerimizi aktarmak istiyoruz. Sizlerin bu yakın ilgili ve desteği çalışma azmimizi ve iş yapma şevkimizi artırıyor. Bu anlamda ben de sizlere teşekkür ediyor, ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom