Korkularını yendi 4 madalya kazandı

İlkokul döneminde dayak yemekten ve dışlanmaktan dolayı ailesinin tekvandoya göndermesiyle 9 yaşında spor hayatına başlayarak 4 madalya alan 14 yaşındaki Fatma İlayda Dinç, 1 hafta sonra düzenlenecek olan Yıldızlar Türkiye Şampiyonası'nda altın madalyayı kazanmak istiyor.

Korkularını yendi 4 madalya kazandı Spor

İlkokul döneminde dayak yemekten ve dışlanmaktan dolayı öz güveni eksilen Fatma İlayda Dinç, bu durumu ailesine söyledi. Bunun üzerine ailesi Fatma İlayda’yı 9 yaşında tekvando kursuna gönderdi. Hayatına tekvandoyla devam eden Dinç, başarılara imza atmaya başladı. Ailesinin görevi icabı Elazığ’ın Kovancılar ilçesine geldikten sonra burada tekvando hocası Sait Uygur ile sıkı bir tempo yakalayan Dinç, 1 sene içerisinde 4 madalya aldı. 1 hafta sonra Yıldızlar Türkiye Şampiyonası'nda altın madalyayı almak isteyen Dinç’in hedefi Avrupa’da Ay-Yıldızlı bayrağı göklere çıkarmak. Tekvandoya  9 yaşında başladığını belirten Fatma İlayda Dinç, “İlkokul 4. sınıftaydım. Okulda dışlanma veya dayak yemek gibi durumlardan  öz güvensiz kalıyordum. Bu durumu aileme söyledim. Onlar da spora  başlattılar ve bana destek çıktılar” dedi.

"DIŞARIDA BENİ DÖVEBİLİR MİSİN DİYORLAR"

Elazığ’ın Kovancılar ilçesine geldikten sonra tekvando hocası Sait Uygur ile beraber ağır bir tempoyla çalıştıklarını belirten Dinç, “Derece yapmaya başladım. Bu sene Anadolu Yıldızları Türkiye Şampiyonası'nın finallerinde 3. oldum. 1 hafta sonra 51 kilogramda maçım var. İnşallah madalyamı alıp birinci olacağım. Bu spor savunma sanatı olduğu için bayanlara daha çok desteği oluyor. Dışarıda sürekli ‘beni dövebilir misin’ diyorlar. Bayan için çok yararı oluyor. Bayanlara tavsiye ederim” diye konuştu.

Ailesinin kendisine maddi ve manevi her türlü destek olduğunu ifaden eden Dinç, sürekli maçlarına gelip destek olduklarını ve kendisini çok motive ettiklerini de aktardı.

"YENİLGİYİ HİÇBİR ZAMAN KABULLENMİYOR"

Başarılı sporcuyu, 3 senedir çalıştırdığını ve kendisinin çok azimli olduğunu anlatan hocası Sait Uygur, “Çok azimli ve istekli bir sporcum. Bu sene Ana Lig şampiyonasında Türkiye 3’üncüsü oldu. Bunun yanında 4 tane şampiyonluğu var. Önümüzdeki hafta Türkiye Yıldızlar Şampiyonluğu müsabakaları var. Kendisine başarılar diliyorum. Ama eminim ki oradan güzel sonuçlarla dönecek. Çok akıllı, zeki ve azimli bir sporcu. Yenilgiyi hiçbir zaman kabullenmiyor. Yenildiği bazı maçlar oldu ve oturup saatlerce ağladı. Sonuçta başarıyı elde edince de çok mutlu oldu” şeklinde konuştu.

Kızının tekvandoyu çok sevdiğini ve gönül verdiğini dile getiren anne Ayten Dinç ise, kendilerinin anne baba olarak kızlarına destek olduklarını kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom