Dikkat! Bu yoldan geçişlere izin verilmiyor

Tunceli-Erzincan karayolunda transit geçişlere hala izin verilmiyor.

Dikkat! Bu yoldan geçişlere izin verilmiyor Genel

PKK'lı bir grubun yol keserek iki araç yakmasının ardından 10 gün önce Tunceli Valiliği kararıyla transit geçişlere kapatılan Tunceli-Erzincan karayolunda transit geçişlere hala izin verilmiyor. Karadeniz'e gitmek isteyen araç sürücüleri Elazığ'ın Kovancılar ilçesinden Bingöl'e yönlendirilirken, Tunceli-Erzincan karayolu üzerinde bulunan işletme sahipleri mağdur olduklarını ifade ediyor.  

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ni, Karadeniz'e bağlayan en kısa kara yolu olması nedeniyle ağır tonajlı araç sürücüleri tarafından tercih edilen Tunceli-Erzincan karayolu, PKK'lı bir grubun yol keserek araç yakması nedeniyle valilik tarafından 15 Mayıs tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar transit geçişlere kapatılmıştı. Transit geçişlere açılmayan yolu kullanmak isteyen sürücüler ise, güvenlik güçleri tarafından Elazığ'ın Kovancılar ilçesinden Bingöl güzergahına yönlendiriliyor.

Yolun transit geçişlere kapatılması ise en çok, yolu kullanmak isteyen sürücüler ile yol boyunda bulunan işletmeleri etkiledi. Tunceli-Erzincan karayolunu kısa olması nedeniyle tercih ettiğini belirten Alim Özdoğan isimli sürücü, "Bu yolu yakın olduğu için kullanıyorum. Mazot pahalı. Bu yolu kullansam para kalıyor. Ancak başka yolu kullansam işveren o parayı veremez. Mağduriyetimiz budur. Bu yol yakın olduğu için kullanıyoruz. Öbür güzergah 200 kilometre fark ediyor" dedi.

Tunceli-Erzincan karayolu üzerinde işletmesi bulunan Baran Karaağaç, "Önümüzü göremediğimiz için bu sene plaj yapamadık. İş olmayınca 7 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldık. Burada tek başıma çalışıyorum. Yolun kapanması herkesi zarara uğratıyor. Borçlarımız, kredilerimiz var. Bunları kapatamıyoruz. Araç geçmiyor. Sabah gelip akşam gidiyorum" diye konuştu.

Tunceli-Erzincan karayolu, transit geçişlere kapatılmadan önce günde yaklaşık bin 500 ağır tonajlı araç sürücüsü tarafından kullanıyordu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom