Çocuklar tarım kampında

Elazığ'da çocuklar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan “Lider Çocuk Tarım Kampında” projesi kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerle doğayla buluşuyor.

Çocuklar tarım kampında Güncel

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren faaliyet geçirilen ve Elazığ’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 3'üncüsü düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampında” projesinde çocuklar, gıda güvenirliği ve gıda teknolojileri gibi konularda seminer aldıktan sonra doğayla buluşarak bilgilerini pekiştiriyor. Proje kapsamında Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık konferans salonunda verilen seminere, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Belediye Başkan Yardımcısı Masar Ayas ve kamptaki 28 öğrenci katıldı. Seminerde öğrencilere Ziraat Mühendisi Hatice Yıldıranel tarafından tarladan sofraya üretim teknolojileri ve gıda güvenliği hakkında bilgi verildi.

Proje hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, “Bakanlık olarak 2014 yılından itibaren ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ adı altında Türkiye’nin bütün illerinde 4. sınıf öğrencilerine doğa bilincini ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojilerini ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdik. Bu planlama çerçevesinde bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz kampı 2 gün önce başlangıcını yaptık. Çocuklarımıza topraktan sofraya kadar olan süreçlerle ilgili eğitim sunumları gerçekleştirdik. Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş bilirliği içerisinde 3 tane okuldan 28 öğrenci belirledik. Bu yılki kampımızı  28 öğrencimizle birlikte geçekleştirdik” dedi.

Organizasyon kapsamında 3 okuldan öğrenciler seçildiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, “Salim Hazardağlı İlkokulu, Koç İlkokulu ve Yunus Emre İlkokulu’ndan öğrencilerimiz ailelerinden izin alınarak bu kampa katılmaları sağlandı. Kampımız 1 haftalık. Burada çocuklarda doğa ve tabiat bilincini yerleştirmek ve çevre farkındalığını oluşturmak için yapılmış olan bir çalışmadır” diye konuştu.

Bu kamptaki amacın çocuklara doğayı sevdirmek ve toprakla buluşturmak olduğunu ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Masar Ayas, “Bizde bugün çocuklarımıza belediye olarak ev sahipliği yapacağız. Çocuklarımızı alıp şehrin belli bir bölgesinde park bahçeler müdürlüğümüze bağlı ekiplerle  beraber çiçek ekimi yapacağız. Daha sonra da Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun en büyük parkı olan Kültür Parkımıza götüreceğiz” şeklinde konuştu.

Ardından öğrenciler ve protokol üyeleri beraber çiçek ektikten sonra Kültür Park’ı gezdiler.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom