Elazığ'dan kısa kısa

1 Haziran 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

KADIN SEBZE YETİŞTİRİCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Elazığ’da "Kadın Eli Değdi, Sebze Kurudu, Domates Un Oldu” eğitimine katılan 25 kadın üreticiye sertifika verildi.

"Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında Elazığ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanıp uygulamaya konulan "Kadın Eli Değdi Sebze Kurudu Domates Un Oldu” projesi tamamlandı. Eğitimlerini tamamlayan 25 kadın üretici için sertifika töreni yapıldı. Törene, İl Müdürü Turan Karahan, oda başkanları ve kadın çiftçiler katıldı.

Elazığ’da sebze üretiminin büyük ölçüde aile işletmesi biçiminde yapılmakta olduğunu belirten Karahan, “Öte yandan daha geniş çapta sebze üretimi yapan işletmelerde, üretilen ürünlerin dayanıklılık süresinin az olması, ilde işletme teknolojilerinin ve üretici örgütlerinin yetersizliği, mevcut kooperatiflerin olmaması nedeniyle ciddi pazarlama sorunu yaşanmaktadır. Bu ürünlerin değerinden daha düşük fiyatlarla satılmasına neden olmaktadır” dedi.

Kadın üreticiler için istihdam yaratmak istediklerini ifade eden Karahan, "İlimizde geleneksel olarak yapılan sebze kurutma ve Elazığ’a özgü domates unu üretimini canlandırılması ve pazarlanması projenin amaçlarındandır. Bunun yanında üretici kadınlarımıza aileleriyle birlikte çalışabilecekleri bir iş kolu ve istihdam yaratmak projemizin ana hedefidir. Domates unu üretimi ayrıca reyhan, nane ve biber ile aromandırılıp değişik tatlar oluşturacak ve küçük ambalajlar halinde vakumlanarak pazara sunulacaktır. Bu sebeplerden dolayı kurutulmuş olan sebzeler alternatif bir üretim olarak değerlendirilebilecektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kadın çiftçilere sertifikaları verildi.


ELAZIĞ'DA BAĞIMLILIKTAN KORUNMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Elazığ’da gençlerin bağımlılıktan korunması için seminer düzenlendi.

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Elazığ Şubesi tarafından, “Bağımlılığa Karşı Gençler” projesi kapsamında “Bağımlılıktan Korunma” semineri düzenlendi. Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen programa, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Elazığ Şube Başkanı Uzm. Dr. Veysel Yüzgeç, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatrisi Doç. Dr. Rabia Bilici ve davetliler katıldı.

Bağımlılığın dünyanın en önemli sosyal ve insani problemlerinden biri olduğunu dile getiren Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Elazığ Şube Başkanı Uzm. Dr. Veysel Yüzgeç, "Çok yakın bir arkadaşımızın, 'Al bunu sana iyi gelir, kullan bir kerede ne çıkar' gibi sinsi ve masum cümleleriyle hayatımıza giren bağımlılık aklımızı, bedenimizi ve ruhumuzu ele geçirdikten sonra kolay kolay hayatımızdan gitmiyor" dedi.

Bağımlılık hakkında bilgi veren Psikiyatri Doç. Dr. Rabia Bilici, "Bağımlılık nesneye, kişiye, bir varlığa duyulan önlenemez istek ya da bir başka iradenin etkisi altında olmaktır. Bağımlılık dediğimizde sadece aklımıza sigara, alkol ve diğer maddeler gelmesin. Davranışsal olan, şans oyunları, alışveriş, aşırı spor, yemek yemede bağımlılıktır. Bağımlılığı anlamak için hayvan deneylerine bakılıyor. Hayvan deneyleri bize bu hastalığın doğası hakkında iyi fikirler veriyor" ifadelerini kullandı.

İnsanların kendisine keyif veren durumlarla karşılaştığında bir haz yaşadığını söyleyen Doç. Dr. Bilici, "Beyin, hazzın yaşandığı anı ve durumu kaydeder. Kişi madde kullandığında daha fazla dopamin  salanımı olur ve keyif almaya başlar. Süreç içerisinde buna alışan beyin olan keyiflerden haz almamaya başlar. Bizim hastalarımızı çoğunlukla, 'Maddeyi kullanıyorum ama sabah kalktığımda yorgun, bitkin ve enerjisizim, eskiden yaptığım şeylerden keyif almıyorum'  derler. Halbuki birçoğu madde kullanımına daha enerjik ve eğlenceli hissetmek için başlamışlardı" diye konuştu.

Seminer Psikiyatri Doç. Dr. Rabia Bilici'nin katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.


KİLOLARINDAN KURTULAN HASTALAR, ELAZIĞ’DA BİR ARAYA GELDİ

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Medical Park Elazığ Hastanesi’nde obezite tedavisi gören hastalar Elazığ'da bir araya geldi.

Medical Park Elazığ Hastanesi, obezite hastaları için Türk Sanat Müziği şöleni düzenledi. Medical Park Elazığ Hastanesi’nin toplantı salonunun düzenlenen etkinliğe, hastanede obezite tedavisi gören Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda hasta katıldı. Ses sanatçısı Taner Tamer’in sahne aldığı programda hastane personelleri ve hastalar eğlenceli vakit geçirdi.

Amaçlarının hastalarıyla ameliyattan sonrada bir arada olmak olduğunu belirten Medical Park Elazığ  Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Fadlı Doğan, “Burada toplanmamızın sebebi hastalık sürecinin atlatılmasından ziyade herkesin yeni bir hayatı oluyor. Bu hayatın başlangıcına beraber ilk adımları atıyoruz. Bundan sonrada beraber olmaya devam edeceğiz. Amacımız bu mesajı verebilmek. Sadece hastane süresince değil de bundan sonrada yanınızda olacağımızı göstermek” dedi.

İzmit’ten gelerek Medical Park Elazığ Hastanesinde obezite ameliyatı olduğunu ifaden eden Seval Cihangir, “Ameliyata 135 kiloyla girdim. Daha sonra 60 günde 30 kilo verdim. Bu benim için dönüm noktası. Doktorum Fadlı Doğan'a binlerce kez minnet borçluyum. O benim ve benim gibi hastaların kahramanı . Her gün kalkıp  yeni bir kıyafet giymek,  onun bol gelmesi ve sürekli haftada bir vücudunuzun değişmesini izlemek çok güzel. Sakın korkmayın. Değişim  önce insanın beyninde başlıyor. Cesaretli ve yürekli olun. Çünkü hayatınız sizin elinizde” diye konuştu.

Obezite ameliyatı olmak için Aydın’dan gelen Uğur Cevizbaş “Bizim için sürpriz oldu. Pazartesi günü operasyon geçireceğim. Çok korkularım vardı. Burada canlı örneklerini görünce bütün korkularım azaldı. Doktorumla konuşunca gönlüm daha da rahat oldu” dedi.

Ses sanatçısı Taner Tamer ise, “Burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bunu her sene yapacağız. Fadlı Doğan, adı çok duyulmuş ünlü bir doktor. Operasyon geçiren arkadaşlarla konuştum ve fikirlerini aldım. Rahatlıkla gelip Fadlı hocadan randevu alarak üstlerinde ki yükü atıp sağlıklarına kavuşabilirler” ifadelerini kullandı.


UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DEVLET VE HÜKÜMET POLİTİKASIDIR

İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.

İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısına Vali Murat Zorluoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Elazığ Baro Başkanı Adnan Demir, İl Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Halil Akkuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, kamu kurum ve kuruluşları ile kurul üyesi kurumların temsilcileri katıldı.

Toplantıda kurulun gündeminde yer alan hususların görüşülüp karara bağlanmasının ardından bir değerlendirmede bulunan Vali Zorluoğlu, “ Elazığ İli Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu’nun 2016 yılındaki ilk toplantısını gerçekleştirdik. Çok verimli bir toplantı oldu. Kurumlarımız bu konuda gerçekten hassas davrandıklarını ve önemli çalışmalar yaptıklarını ortaya koydular. Elazığ olarak 2016 – 2018 dönemini kapsayan “Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgemiz” bulunmakta ve bu belgeye göre yapılması gerekenleri içeren bir de eylem planımız bulunmaktadır. Bu eylem planında kamu kurumlarına ve diğer kurumlara verilen sorumluluklar yer almaktadır. Bütün kurumların bu planda yer alan görevlerini hassasiyetle yerine getirmelerini beklemekteyiz.

Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantıda kurumlarımızın bu görevlerini ne derece yerine getirdiklerini izleme ve denetleme imkânımız oldu. Alkol, uyuşturucu ve sigarayla mücadele meselesi tüm dünyada olduğu gibi bizim de önem verdiğimiz bir husustur. Uyuşturucuya başlama yaşının maalesef telaffuz etmekten bile çekindiğimiz yaşlara kadar indiği görülmektedir. Bu önemli sorunun çözümüne sadece güvenlik tedbirleriyle yâda sağlık hizmetleri ile gidilmesi mümkün değildir. Uyuşturucu ile mücadele Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve hükümetinin bir politikasıdır. Devletimizin tüm kurumları, Milli Eğitim Müdürlüğü, KYK, güvenlik birimlerimiz, Yeşilay başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımız birlikte çalışır ve herkes kendine düşen görevleri layıkıyla yerine getirirse bu konuda ilerleme sağlayabilir ve sonuç alabiliriz. O nedenle bu süreç çok sabırla yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu mücadeleye Elazığ’da önemli katkı sağlayan bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum”.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom