Vücutta istenmeyen ’ben’ problemine dikkat

Dr. Sevgi Ekiyor, vücutta istenmeyen 'ben'lerle ilgili uyarılarda bulundu.

Vücutta istenmeyen ’ben’ problemine dikkat
Erzurum
Dr. Sevgi Ekiyor, vücutta istenmeyen ‘ben’lerle ilgili uyarılarda bulundu.

Estetik Hekimi Dr. Sevgi Ekiyor, “Vücudumuzda neden çıktığı henüz bilinmeyen benler çoğu zaman zararsız olsa da estetik açıdan biraz can sıkıcı olabilirler. Derimizin renginde veya kahverengi renkli olan bu benler sıklıkla yüzümüzde, gözkapaklarımızda, koltukaltlarımızda, sırt ve göğüs bölgelerimizde çıkabilir. Bunların bir kısmı doğuştan olduğu gibi, bazen de sonradan çıkabilir. Lazerle ben aldırma tedavisi radyokoter cihazları yardımıyla oluşturulan radyo dalgalarının ben üzerinde ısı enerjisine dönüşmesi şekline dayanır” dedi.

Radyokoter cihazları yardımıyla oluşturulan radyo dalgalarının ben (nevus) üzerinde ısı enerjisine dönüşmesi şekline dayanan bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Dr. Ekiyor, “Isınan hücrelerin sıvısı buharlaştırılmak suretiyle ben (nevus) tabaka tabaka kaldırılır, normal cilde ulaşılır. Radyokoter ile damar beni hariç renkli, renksiz, büyük küçük tüm benlere tedavi uygulanabilir. Ben tedavisinde elektrokoter yöntemi dışında tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlara; Benin cerrahi müdahale (ameliyat) ile alınması, Lazerle buharlaştırma, Radyofrekansla buharlaştırma, Cryotherapy (dondurarak) parçalama yöntemleri sayılabilir” diye konuştu.

Tedavi edilen bölgede tedavi sonunda yara oluştuğunu kaydeden Dr. Ekiyor, “Sonrasında yara kabuk bağlar nihayetinde bu kabuk benin büyüklüğüne göre 3 - 5 gün içerisinde düşerek bölgede hafif bir kızarıklık kalır. 2 - 3 ay içerisinde bu kızarıklık normal ten rengini alır. Süreç sonunda benin büyüklüğüne göre çok hafif bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir. Genellikle tek seansta tedavi tamamlanmış olur. Gerekirse küçük rötuşlar için hasta aylık kontrole çağrılabilir. Toplumda genel olarak benlerin alınması ile ilerde daha kötüye gideceği gibi yaygın bir yanlış inanış vardır. Aslında durum tam tersidir yani benlerin alınmaması durumunda Malign Melanom adlı deri kanserine yakalanma riski vardır. Bu yüzden benleri aldırmak zararlı değil tam tersine kanser riskini ortadan kaldırır” ifadelerini kullandı.

Dr. Sevgi Ekiyor, “Küçük sayılabilecek (1 cm çapından küçük) benlerde tolere edilecek seviyededir. Daha büyük benlerde lokal anestezi veya anestezik kremler yardımıyla operasyon yapılır. Tedavi kalıcıdır. Tedavi edilen bölgede tekrar ben oluşumu olmaz” şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...