Elazığ'dan kısa kısa

03 Haziran 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ POLİSİ, ÇOCUKLARA ÇANAKKALE VE İSTANBUL'U GEZDİRDİ

Elazığ polisi, "Geleceğimiz Çocuklar" projesi kapsamında çocukları Çanakkale ve İstanbul’a götürerek, gezdirdi.

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanılan “Geleceğimiz Çocuklar” ÇOGEP projesi kapsamında Çanakkale ve İstanbul illerine gezi programı düzenledi. Geziye polislerle birlikte, şehit ve gazi ailelerinin çocukları, sosyal hayattan dışlanmış ailelerin çocukları, maddi imkansızlıklar nedeniyle daha önce hiç şehir dışına çıkmamış öğrenciler ve sevgi evleri ile yetiştirme yurtlarında devlet koruması altında bulunan ortaokul düzeyindeki öğrenciler katıldı.   Geziye götürülen çocuklar Çanakkale’de, şehir turu Truva atı, Aynalı Çarşı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, kale, Nusret Mayın Gemisi, Anzak Koyu, Ezineli Yahya Çavuş, Alçıtepe, Şehitler Abidesi, Sargı yeri, Kaba Tepe Müzesi, Arı Burnu, Kanlı Sırt, Kilit bahir Kalesi, Şehit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tablaları, Çanakkale Şehitler Abidesi, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı, Atatürk Anıtı, Bigalı Köyü Atatürk evi, Namazgah Tabyaları, Seyit Onbaşı Anıtı, Gözcü Baba Tepesi, Set tül Bayır, Son Ok Anıtı, ,Canlı ve Sesli Tarih Galerisi, Dur Yolcu Silueti, Atatürk’ün gözetleme yeri ve anıt mezarları gezdi. İstanbul’da ise Eminönü balıkçılar, boğaz turu, Eyüp Sultan Türbesi, Pierreloti Tepesi, Ayasofya Camisi, Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Meydanı, Sultan Ahmet Camii, Akvaryum, Miniatürk, Yedi Kule Zindanları, Kara Surları, Galata ve Haliç Köprüsü gezildi.

Proje kapsamında çocukların sosyal yaşamın içine dahil edilmesi, milli birlik ve beraberlik bilincinin oluşumuna katkı sağlanması, çocukların devletin ilgi ve desteğini hissetmelerinin sağlanması, polisin her zaman onların yanlarında olduğunun gösterilmesinin amaçlandığı belirtildi.

 

ALMANYA PARLAMENTOSUNUN KARARINI KINIYORUZ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris ALAN, Almanya Parlamentosu’nun, 1915 Ermeni Olayları’nı ‘soykırım’ olarak niteleyen yasa tasarısını kabul etmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “ Kirli tarihe sahip olanların ‘günah çıkarma’ adına aldığı bu kararı kınıyoruz” dedi.

Başkan Alan konuya ilişkin değerlendirmesinde, “ Almanya Parlamentosu’nun aldığı karar tarihi bir hatadır.  Bu kararı Elazığ iş dünyası adına şiddetle kınıyorum.  Tarihi olaylar siyasetçiler tarafından değil, tarihçiler tarafından değerlendirmelidir ve bu konular siyasi mülahazalardan uzak tutulmalıdır.

Tarihi süreç içerisinde hep müttefik ve kader birliği yapmış olan Türkiye ve Almanya arasındaki dostluğa yakışmayan ve her iki ülkenin de halkları tarafından benimsendiğine inanmadığım bu hukuk dışı karar, maalesef Türk-Alman ilişkilerine kara bir leke olarak kalacaktır.

Bu tarihi hatanın Alman siyasetçileri tarafından ivedi olarak düzeltilmesinin her iki ülkenin iş dünyasının da ortak beklentisi olduğunu düşünüyorum.  Kamuoyuna saygılarımla arz ederim” dedi.

 

ELAZIĞ, RENGARENK

Elazığ Belediyesi tarafından bulvar ve cadde yan bantları, orta refüj, kavşak, park ve bahçelere dikilen yaz mevsimine özgü rengarenk çiçeklerle şehrin dört bir yanı çiçek bahçesine dönüştü.

Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafında gerçekleştirilen mevsimsel çiçek dikimi ve peyzaj çalışmalarıyla kent, her mevsim apayrı bir görsellik kazanıyor. Bahar aylarında şehrin dört bir yanını süsleyen lale, menekşe, sümbül, nergis, hüsnüyusuf, aslanağzı türündeki çiçekler, yaz mevsimiyle birlikte yerlerini mor, pembe, sarı, beyaz turuncu tonlarında petunya, kadife, sardunya ve ateş çiçeği, begonya, vapurdumanı, cinye türündeki çiçeklere bıraktı. Kent estetiğine değer katan çalışmalar doğrultusunda Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen çalışmalarla, yaz mevsimine özgü toplam 510 bin adet çiçek dikimi gerçekleştirildi.

KIRMIZI-BEYAZ MEİLLAND GÜLLERİ BÜYÜLÜYOR

Öte yandan şehrin giriş ve çıkışları başta olmak üzere bulvar ve cadde yan bantları, orta refüj, kavşaklarda açan kırmızı-beyaz meilland gülleriyle de apayrı bir görsel şölen oluştu. Mevsimsel koşullara dayanıklı olan dünyaca ünlü meilland gülleri, Kasım-Aralık aylarına kadar çiçek açmaya devam edecek.

Mis kokulu katmerli meilland güllerinin oluşturduğu görsel şölen, vatandaşlardan da büyük beğeni topluyor.

 

ELAZIĞ'DA 'DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ' ETKİNLİĞİ

Elazığ'da, "Dünya Çevre Günü" etkinliği düzenlendi.

Elazığ Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Dünya Çevre Günü programı düzenlendi. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Özgür, Çevre Şehircilik İl Müdürlü Abdulkadir Kandemir, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş ve davetliler katıldı.

Çevrenin insan için vazgeçilmez bir nimet olduğunu dile getiren Çevre Şehircilik İl Müdürü Abdulkadir Kandemir, "Çevrenin korunması hepimizin birinci önceliği olmalıdır. 5 Haziran Dünya Çevre Günü büyük bir önem arz etmektedir. Çevre bir kurum yada kuruluşun değil bütün insanların sorumlu olduğu yaşam alanıdır. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için tabiatın korunarak tahribatın engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir" dedi.

Hızla gelişen dünyada  atıkların, çevre kirliliğinin ve ekolojik tahribatın dünya sorunu olduğunu belirten Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, "Çevre kirliliğinin artışı karşısında ekosistemin kendisini yenileme kapasitesi her geçen gün daha da yetersiz kalarak doğal denge bozulmakta ve buna bağlı olarak da iklim değişmeleri, küresel ısınma gibi bir çok çevre sorunu karşımıza çıkmaktadır" ifadelerini kullandı.

Daha sonra çevre kirliliği anlatan kısa film gösterisiyle devam eden program, resim ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesi sona erdi.

 

MÜTEAHİTLERİN SORUNLARI İSTİŞARE EDİLDİ

Elazığ TSO’nun 1300 üyesi ile en yoğun olarak yer aldığı müteahhitlik grubuna üye olan firma temsilcileri Elazığ TSO’da sektörün sorunlarını istişare etmek üzere Başkan Alan’la bir araya gelerek yapılması gereken çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundular.

ALAN: MÜTEAHHİTLER EKONOMİNİN DİNAMOSUDUR

Elazığ TSO Üyesi çok sayıda müteahhitle bir araya gelen ve sorunları dinleyen Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan yaptığı değerlendirmede, Elazığ ekonomisinin dinamosunu müteahhitlerin oluşturduğunu belirterek, “Bugün Odamızın 1300 üyesi ile en kalabalık grubunu müteahhitler oluşturmaktadır. Dolayısı ile İnşaat sektörü ilimiz ekonomisinin dinamosudur. Bölgedeki terör olaylarının ilimiz ekonomisine yansımaları, vergi denetimlerinde yaşanan sıkıntılar ve ekonomik daralmalar neticesinde ilimiz karşılıksız çekte ülke genelinde 19. Sıraya yükselmiştir. Böylesi bir ortamda emek yoğun olarak çok önemli bir istihdam yaratan aynı zamanda iç ticareti canlandıran müteahhitlik ve dolayısı ile inşaat sektörünün önünün açılması ve yaşanan sorunlar ne ise çözümü için tüm kesimlerin seferber olması gerekiyor. Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığında çok önemli görevler üstlenmiş bulunan Sayın Valimiz zaten konunun duayeni konumundadır. Sayın Belediye Başkanımız ise Elazığ’ı yatırımlarla adeta şantiyeye çevirmiş ve çok önemli projeleri başlatmış bulunmaktadır. Sektörün yaşamış olduğu tüm sorunların karşılıklı görüşmeler ve istişarelerle kısa sürede ortadan kalkacağına yürekten inanıyorum. Çünkü Elazığ’ın kalkınma ve gelişmesi hususunda zaman meftunu göstermeksizin yoğun gayret gösteren Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımız en büyük güvencemizdir” dedi.

MÜTEAHHİTLERİN BAŞKAN ALAN’LA PAYLAŞTIĞI SORUNLAR

İstişare toplantısında sektörü zora sokan ve acil çözüm bekleyen sorunlar müteahhitler tarafından Başkan Alan’a takdim edildi. Müteahhitlerin çözüm beklediği öncelikli sorunlar:

-              Belediye’de askıda olan 50’nin üzerindeki ruhsatların durumu.

-              Ruhsat düzenleme tarihleri.

-              Ada bazlı yapılan imar planlarındaki adaların büyüklüğü.

-              Riskli yapı tutanakları.

-              İmar Çapı Ada büyüklükleri.

-              Eski İmar Planına göre kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan müteahhitlerin durumu.

-              Plan notlarının tam şekli.

-              Elazığ’daki müteahhitlerin kapasite durumu. Mevcut imar planına göre ada bazlı projelerin kapasitesinin çok büyük olması nedeniyle Elazığ’daki müteahhitlerin çok büyük bir kısmının iş yapamaz noktaya gelecek olması.

-              Yeni İmar Planına göre Vali Fahribey ile Namık Çiftçi Caddesi arasındaki ada bazlı projelendirmelerin imar düzenleme değişikliklerinin sebepleri.

-              Kentsel dönüşümde projelerden harç alınması.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom