En zor orucu fırıncılar tutuyor

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Elazığ’da fırınlarda çalışan ustalar, 60 ile 90 derece arasında değişen fırın sıcaklığında iftar sofralarına ekmek ve pide yetiştirmeye çalışıyor.

En zor orucu fırıncılar tutuyor Güncel

Elazığ’da fırıncılar, Ramazan ayının girmesiyle birlikte tam kapasite çalışmaya başladı. İftar sofralarının vazgeçilmezi olan pidelere talep artması nedeniyle taş fırınlarda çalışan ustalar 60 ile 90 dereceye varan fırının başında vatandaşlara, pide yetiştirmek için çaba sarf ediyor. Özellikle iftar vaktinin yaklaştığı saatlerde talebin daha fazla olması nedeniyle fırınlarda da sıcaklığını arttığını aktaran Elazığlı ustalar, havaların şimdilik biraz serin olmasının kendilerini rahatlattığını söyledi.

Çalıştıkları alanın her zaman sıcak olduğunu belirten 48 yaşındaki 24 senelik fırın ustası Erdal Onat, "Bizdeki alışkanlıktır. Sıcağın önüne geliyorsun 20 dakika bir sıcaklık olur terletir. Daha sonra vücudun alışır o sıcak devam edersin” dedi.

“BU DA BİZİM EKMEĞİMİZ”

Yapacak başka iş olmadığı için sıcağına dayandıklarını dile getiren 50 yaşındaki 35 yıllık pide ustası Mehmet Karakaya'da, ekmek yaparak ekmeklerini kazandıklarını, sıcakta, soğukta olsa yapmaları gerektiğini aktardı. Fırındaki sıcaklığın özellikle ramazan ayında çok hissedildiğini kaydeden Karakaya, “Yaptığımız ekmeğin kurumasından dolayı iş yerine klima takamıyoruz. Onun için bu sıcaklığı bir şekilde atlıyoruz. 35 senedir sıcaklı soğuklu böyle götürdük. Çok şükür orucumuzu da tutuyoruz. Ramazanın havası bereketlidir. İftar saatlerinde yoğunluk oluyor. Bütün ürünlerimizin satışını son 3 saate sığdırıyoruz. Bu da bizim için sıkıntı oluyor. Pideleri, yemekleri, lahmacunları iftar saatinde istiyorlar.  Müşteriler haklı olarak soğuk almak istemiyor” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom