Aktardan Ramazan önerisi

Elazığ’da 43 yıldır dede mesleğini sürdüren aktar Selçuk Aktaş, oruçlu insanların su sıkıntısı çekmemeleri için sahurda meyan kökü şerbeti, günün yorgunluğunu atabilmeleri için de iftarda ekinezya çayı içmelerini önerdi.

Aktardan Ramazan önerisi Sağlık

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesinden dolayı vatandaşlar, uzun süre oruç tutmaktan ve en çok da susuzluktan etkileniyor. Sahurda bir bardak meyan şerbeti içilmesinin gün içerisinde oluşan susuzluğu gidereceğini belirten Elazığlı aktar Selçuk Aktaş, günün yorgunluğunun ve stresinin atılabilmesi içinde iftardan sonra ekinezya çayı içilmesini önerdi. Meyan kökünden yapılan meyan şerbetinin susuzluğa iyi geldiğini belirten Aktaş, “5 litre suya 100 gram meyan kökü koyulur. Sabaha kadar bekletilir. Sabah da ocağın üzerinde 8 dakika kaynatarak kırmızı bir şerbet, maya oluşturulur. Bunu akşamları sahurdan sonra bir su bardağı kadar içilir. Gün boyunca, akşama kadar içen kişide susuzluk biraz daha azalmış olur. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde akşamları sahurda içilen en güzel şerbettir. Urfa yöresi gibi çok sıcak olan yerlerde genelde meyan şurubu içerler” dedi.

Meyan şerbetinin idrar yollarındaki iltihabı temizlediğini vurgulayan Aktaş, aynı zamanda oluşan ödemi de dışarı attığını söyledi.

Ekinezya çayının ise stres ve yorgunluğa iyi geldiğini anlatan Aktaş, “Bu dönemlerde oruç tutan insanlarda ister istemez sinir ve asabiyet üst safhada oluyor. Bunların giderilmesi için vatandaşlara ekinezya çayı içmesini tavsiye ediyoruz. Ekinezya çayı, sıkıntı ve stresi giderir. Ramazan’da günün yorgunluğu alan faydalı bir çaydır. Akşam iftardan sonra bir veya iki tane içilmesi lazım. İnsan vücudunu rahatlatır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom