Şairler Yürüyüşü yapıldı

21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında dün şairler yürüyüşü yapıldı.

Şairler Yürüyüşü yapıldı Güncel
21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında dün şairler yürüyüşü yapıldı. 
 
 Yürüyüş öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı PTT meydanında konser verdi. Konseri Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, şairler, davetliler ve çok sayıda vatandaş izledi.
  
Konserin ardından protokol üyeleri ve şairler, mehter takımı eşliğinde Gazi Caddesi güzergahını takip ederek Öğretmenevi önüne kadar yürüdü.
Öğretmenevi önünde düzenlenen programda açılış konuşmaları yapıldı. 
  
Elazığ Valisi Muammer Erol, törende yaptığı konuşmada, Milli ve manevi kimliği ile Türk İslam dünyasında ve Osmanlı coğrafyasında önemli bir kültür merkezi olan Harput’un ve bugün Elazığ’ın vatan, millet, bayrak ve yüce değerlere yürekten bağlı, milli ve manevi değerleri her şeyin üzerinde tutan, aynı zamanda bölgede huzurun ve sükunun hüküm sürdüğü bir il olarak temayül etmiş durumda olduğunu söyledi. 
  
İlhamını engin Harput kültüründen alan Elazığ’ın, Türkiye’de olduğu kadar Türk dünyasında da kültürün ve şiirin şehri olarak tanındığını vurgulayan Vali Erol, “Elazığ’a bu etkinlikleri kazandıran, bu özelliği kazandıran etkinliklerin başında şüphesiz ki bugün 21. Gerçekleştirdiğimiz uluslararası şiir akşamları etkinliği gelmektedir. 1992 yılında bir avuç şiir gönüllüsünün başlattığı bu faaliyet yıllar itibariyle Türkiyemizin ve Türk dünyasının önemli bir kültür faaliyeti haline gelmiştir. Amacı gönül coğrafyamıza mensup ülkeler arasında kültür köprüleri kurmak bu ülkeler arasında dostluk bağlarını kuvvetlendirmek böylece sosyal kültürel alanlarda yeni açılımlara zemin hazırlamak olan Uluslararası Hazar şiir akşamları her yıl türkün fikir ve gönül dünyasında bayraklaşan bir üstadın hatırasına düzenlenmektedir.” dedi.
  
Bu yıl 21.’si düzenlenen Uluslararası Hazar şiir akşamlarını Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biri olan Yahya Kemal Beyatlı anısına düzenlediklerini ifade eden Vali Erol, “Sözün en güzeliyle insan ruhunda fırtınalar koparan şiir insana yaratılmışların en şereflisi olduğunu, insan olduğunu da hatırlatır. Bizler merkezine şiiri oturtturduğumuz bu etkinlikle aynı zamanda musikimize, resmimize, edebiyatımıza ve diğer güzel sanatlarımıza da hizmet etmeyi, bu kültür ve sanat dallarını da yaşatmayı hedefledi.” diye konuştu.
  
Vali Erol, Uluslararası hazar şiir akşamları ile Türkçeye, Türk edebiyatına, Türk sanat ve zevkinin gelişmesine bir parça da olsa katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirterek, “Hazar şiir akşamları ile ayrı kökün dallarından oluşan aynı dili konuşan kardeş Türk devletlerinin seçkin şairlerini fikir ve sanat adamlarını bir araya getirdik. bugün burada katılımcıların şahsiyetlerinde Türk dünyası ile hasret gideriyoruz. Bu sevile ile Elazığ’a gelerek bizleri onurlandıran kardeşlerimize bir daha hoşgeldiniz diyorum.” dedi.
  
Program açılış konuşmaları ile sona erdi. 
  
21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları kapsamında yarın saat 20:30’da Sivrice ilçesindeki Özel İdare Sosyal Tesislerinde tüm şairlerin katılımıyla şiir akşamları finali yapılacak. Etkinliğe yurt içinden ve yurt dışından toplam 25 şair katılacak. 
  
Şiir akşamlarına katılacak şairler şöyle:
Yahya Akengin
 Ali Akbaş
 Muhammet Ali Eşmeli
 Nurullah Genç
 Cansun Erol
 Mehmet Narlı
 Özcan Ünlü
 İbrahim Yavuz Zarifoğlu
 Adem Turan
 Ekrem Kaftan
 Necdet Karasevda
 Dayan Duran (Azerbaycan)
 Güllü Karanfil (Azerbaycan)
 Mahsutan Jakıp (Kazakistan
 Kozhak Ahmetow (Kazakistan)
 Kunduz Avaşova (Kırgizistan
 Rıfat Abdulcemil (Kırım)
 Taner Güçlü Türk (Kosava)
 İskender Muzbeg (Kosova)
 Emel Gözlü (Kuzey Kıbrıs
 İlhami Emin (Makedonya)
 Sezen Seyfullah (Mekedonya)
 Leyla Şereif Emin (Makedonya)abbarov Turamirza (Özbekistan)
 Oktyamkahan Kayaldarovar (Özbekistan)

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom