Gezin çileği tezgahlarda yerini aldı

Elazığ’a özgü tadı ve kokusu ile meşhur olan Gezin çileği tezgahlarda yerini almaya başladı.

Gezin çileği tezgahlarda yerini aldı Güncel

Adını, Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde alan yerli çilek hem manavlarda, hem de yol kenarlarında tezgahlara gelmeye başladı. Kilogramı 5 liradan satılan yerli Gezin çileği, hergün sabah erken saatlerde toplayan yetiştiriciler, ürünlerinin bir kısmını kendileri yol kenarında satarken, bir kısmı da pazarcılar tarafından satılıyor.

Zor şartlarda çilek yetiştirdiğini dile getiren çilek üreticisi Bahar Ören, "Çileklerimize çocuk gibi bakıyorum. Meyveleri geldiği zaman onları topluyoruz ve satışını yapıyoruz. Toprağının verimli olması nedeniyle çileğimizin tadı ve kokusu güzel" dedi.   Gezinde çilek yetiştiriciliği yaptığını ifade eden Nihan Balcı ise, "Kendi imkanlarımla kendi ürettiğim ve köylülerimden satın aldığım çilekleri yol kenarında satıyorum. Şuan turistler gelmediğinden satışlar biraz zayıf. Her yerde çilek yetişiyor ama buranın çileği bambaşka. Güneşi gördükçe tatlanır ve daha da güzel olur. Bizim Gezin çileğinin aroması Doğu ve Güneydoğu’nun en güzelidir. Farklı çeşit çilekler var ama Gezin'in yerli çileği toprağından dolayı harikadır" diye konuştu.

Yaklaşık 3-4 yıldır kendi ürettikleri çilekleri sattığını söyleyen Oğuzhan Atıcı ise, çilek alıcılarının beklenen ilgiyi henüz göstermediğini belirterek,  kilosunu 5, kasasını ise 12 liradan sattıklarını aktardı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom