Elazığ Belediyesi’nden geleceğe yatırım

Çevresel yatırımlarıyla öne çıkan belediyeler arasında yer alan Elazığ Belediyesi, örnek bir çevresel yatırımı daha hayata geçirdi.

Elazığ Belediyesi’nden geleceğe yatırım Güncel

Elazığ Belediyesi tarafından doğanın korunması ve yaşatılması amacıyla çöpe giden ambalaj atıkları kaynağında ayrıştırılarak, toplanacak ve geri dönüşümü sağlanarak, geleceğe yönelik önemli bir yatırım gerçekleştirilecek.

Proje doğrultusunda iki bölgeye ayrılan kent merkezinde, ilk adım olarak ana arterlerde bulunan ve 200m2’nin üzerindeki işyerlerinde geçici atık depolama alanları oluşturuldu. Resmi kurum ve okullarda ise her kata dört ayrı kutu yerleştirilirken, bina bahçelerinde ise geçici atık depolama alanları oluşturuldu.

GELECEĞE YATIRIM

Bu noktalarda ambalaj atıkları, cam, plastik, kağıt-karton, metal ve kompozit ambalajlı ürün atıkları ayrı ayrı biriktirilerek, toplanacak. Belirlenen noktalarda ayrıştırılarak toplanan atıklar, ilgili firmalar tarafından toplanarak, gerekli işlemlerin ardından preslenerek, geri dönüşüm tesislerine nakledilecek.

NİHAİ HEDEF EVLERİN PROJEYE KATILMASI

Elazığ Belediyesi tarafından ‘Her Atık Çöp Değildir’ sloganıyla, ambalaj atıklarının çöpten ayrı olarak toplanması ve yeniden ekonomiye kazandırılması projesinde nihai hedef, evlerin de projeye dahil olmasını sağlamak. Yapılacak çalışmalarla ilk olarak kent merkezinde pilot bölge seçilerek, evsel ve katı atıkların ayrı toplanması sağlanacak. Planlmalar doğrultusunda şehir geneline yayılacak projeyle, doğada yok olması yüzyıllar sürebilecek materyaller, geri dönüşüme tabi tutularak, hem doğanın korunmasına, hem de tabii kaynakların tükenmesine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmış olacak.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom