Yaşın artışı ile gebe kalmak zorlaşıyor

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Deniz Gökalp Kaya, yaşın artışı ile gebe kalmanın zorlaştığını söyledi.

Yaşın artışı ile gebe kalmak zorlaşıyor Sağlık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Deniz Gökalp Kaya, en az 1 yıl herhangi bir korunma yöntemi uygulanmaksızın haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilmemesine infertilite yani kısırlık dendiğini belirterek, “İnfertilite çoğu toplumda önemli bir sorundur.Dünya genelinde çiftlerin yaklaşık yüzde 15'i infertilite nedeni yardımla üreme tekniklerine başvurmak zorunda kalmaktadır. İnfertiliteye neden olabilecek bir çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de kadınların yaşıdır.Kadınlar annelerinin karnındayken kazandıkları belli bir yumurta sayısı ile doğarlar. Doğum sonrası bu yumurta sayısı artırılamaz ve menopoza kadar geçen süre içerisinde yumurtalıklarında belirli sayıda bulunan yumurtaları kaybederek en sonunda yumurtanın geliştirilemediği doğal bir süreç olan menopoz durumuna erişirler. Bu süregelişte çocuk sahibi olabilmenin bilincinde olmak gerekir” diye konuştu.

Kadınlar erişkin dönemde her menstrüel periyotta eşi ile düzenli ilişkisi sonrası fekundite oranı olarak adlandırılan belirli bir gebe kalma oranı taşırlar ki bu oran her menstrüel periyotta yaşa bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık yüzde 10-20 olduğunu anlatan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Deniz Gökalp Kaya, “Fekundite oranı 32 yaşından sonra giderek düşerken; 37 yaşından sonra bu düşüş hızı oldukça artmaktadır. Ayrıca yaş ilerlemesi ile birlikte  gebelik kayıplarında da ciddi bir artış söz konusudur. 35 yaş üstü kadınlar eğer 6 ay içinde tedavisiz gebe kalamıyorsa teşhis ve gerekli tedavi yapılmalıdır ve eğer 40 yaş üstü bir çift gebe kalamıyorsa bu değerlendirme çok hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Yaşın artışı ile birlikte gebe kalmanın zorlaşması ispatlanmıştır. İster aşılama isterse tüp bebek yönteminde olsun yaş çok önemli bir faktördür. 35 yaşından genç kadınlarda tüp bebek başarısı ortalama yüzde 41,5,  35-37 yaş arasında yüzde 31,9,  38-40 yaş arasında yüzde 22,1, 41-42 yaş arasında yüzde 12,4 ve 43-44 yaş arasında ise yüzde 5’den azdır” diye konuştu.

Yaşla birlikte myom, tüplere bağlı hastalıklar, endometriozis gibi gebe kalmayı etkileyecek problemlerde ortaya çıktığını dile getiren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Deniz Gökalp Kaya, daha sonra şunları kaydetti:

“Bu bilgiler ışığında kadınların yaş ile gebelik hızının azaldığını bilmeleri, gerektiğinde uygun koşullarda yumurta veya embriyo dondurma gibi doğurganlığı ileri yaşlara taşıyabilecek yöntemleri bilmeleri ve bu konuda hekimlerinden danışmanlık almaları gerektiğini önemle vurguluyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom