Uzmanlardan yazın güneş uyarısı

Dermatoloji Uzmanı Dr. Aslı Şenol, güneş ışıklarının en dik geldiği mevsim olan yaz için uyarılarda bulundu.

Uzmanlardan yazın güneş uyarısı Sağlık

Dermatoloji Uzmanı Dr. Aslı Şenol, “1980'li yıllarda özellikle deniz tatili yapanlar arasında bronzlaşmak modaydı. İnsanlar genellikle 2 ya da 4 faktör olan güneş kremleri kullanır; hatta vücutlarına havuç yağı gibi cilt rengini değiştiren ürünler sürerlerdi. O dönem plajlarda beyaz kalanlar dikkat çekerken, şimdilerde insanlar daha güneşe çıkmadan 30 veya 50 faktör güneş kremini sürmeye, şapka ve gözlüklerini takmaya başladı. Daha doğrusu güneşin hem dostumuz hem düşmanımız olduğu gerçeğini kabullendik" dedi.

“HEPİMİZİN GÜNEŞE İHTİYACI VAR”

Herkesin güneşe ihtiyacı olduğunu belirten Şenol, “Özellikle çocuklarımızın kemik gelişimi için D vitamini üretmesi şart ve bu da ancak güneş sayesinde oluyor. Ancak D vitamini almak için tüm gün güneş altında yatmak gerekmiyor, vücudun veya uzuvların az bir kısmının 15-30 dakika güneş görmesi yeterli olur. Ayrıca güneş doğal bir antidepresan. Bundan dolayı güneşli havalarda mutlu olmaya daha meyilli oluyoruz; ancak güneş aynı zamanda deri hücrelerimizi de etkiliyor. Geçirilmiş güneş yanıkları veya uzun süreli güneş ışığına maruz kalmak deri kanserleri için davetiye çıkarıyor. Bu nedenle daha küçükken önlem almaya başlamak gerekiyor. Ayrıca güneş, benlerin ve güneş lekelerinin oluşmasına ve artmasına yol açıyor. Özellikle hamilelikte ve sonrasında oluşan bu lekeler biz bayanların kabusu olabiliyor. Uzun vadede erken yaşlanmamıza da sebep oluyor" diye konuştu.

“GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN 50 FAKTÖR KULLANIN”

Güneş ışınlarından korunmak için 50 faktör güneş kremi kullanmayı öneren Şenol, “Mesela güneş kremi seçerken en az 30, hatta 50 faktör olmasına dikkat edelim. İki veya 4 faktörlük yağlara aldanmayalım. Eğer hamileysek veya çocuklarımız küçükse onlara özel güneş kremlerinden temin edelim. Ve lütfen sürmeye üşenmeyelim, iki gün sürüp sonra 'boş ver' demeyelim. Hatta güneş kremini 4 saat ara ile günde 2-3 kez sürelim. Özellikle yüzde lekelerin oluşmaması için buna dikkat edelim. Aslında güneş kremini sadece yazın tatilde değil, günlük hayatımızda da kullanmamız gerekir. Parka, pikniğe giderken, bisiklete binerken veya araba kullanırken güneş kremini hem kendimize hem çocuklarımıza sürelim. Sabah saat 10 ile akşam 16 arasında, güneş tam tepedeyken mümkünse gölgede kalalım. Eğer güneşe öğlen çıkacaksak hiç olmazsa şapka ve gözlük başımızdan eksik olmasın. Bir de nemlendirici bir krem olası güneş yanıkları için çantamızın bir köşesinde bulunsun” şeklinde konuştu.

“CİLDİNİZİN NEM DENGESİNİ KORUYUN”

Oruç tutan vatandaşlara da uyarılarda bulunan Şenol, “İftar sonrasından sahura kadar sürede bol su ve sıvı gıdalar tüketmemiz cildimiz açısında da gereklidir. Abdest sonrası cildin kurumasını engellemek için gün içinde nemlendirici kremlerden faydalanmak iyi olur. Cildimiz kurursa kaşıntı ve egzama gibi hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir. Bunların yanında iftarda acı, ekşi, baharatlı yiyeceklere çok fazla yüklenmeyelim. Bu tip gıdalar kaşıntıları tetikleyebilir” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...