Tarihi miraslar koruma altında

Elazığ’ın sahip olduğu binlerce yıllık tarihi mirasın yaşatılması ve geleceğe taşınması noktasında önemli bir adım daha atıldı. Merkeze bağlı Şahinkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi Surpkwork Manastırı koruma altına alındı. Yapılacak çalışmalarla Surpkwork Manastırı ve çevresi ArkeoPark alanı olarak düzenlenerek, turizme kazandırılacak.

Tarihi miraslar koruma altında Güncel

Binlerce yıllık farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış başta Harput olmak üzere Elazığ genelindeki tarihi mirasın günyüzüne çıkarılması, turizme kazandırılması ve gelecek nesillere taşınması yolunda Elazığ Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor.

Tarihi mirasın korunması yolunda başlatılan çalışmalar doğrultusunda Merkeze bağlı Şahinkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan ve 1061 yılında inşa edildiği kabul edilen Surpkwork Manastırı ve bünyesindeki çeşme, havuz ve su kuyusunun yer aldığı alan koruma altına alındı.

Elazığ Belediyesi ve Elazığ Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışma sonucu koruma altına alınan tarihi alanın çevresi dekoratif panel çitlerle çevrilerek, geçici koruma sağlandı.

Surpkwork Manastırı ve çevresinde yapılacak restorasyon öncesi sondaj ve kazı çalışmalarına ilişkin Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’nden izinler alınacak. Alınacak izinler doğrultusunda kazı ve sondaj çalışmaları başlatılacak ve restorasyona yönelik proje hazırlanarak, onay için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderilecek. Projenin onaylanmasının ardından ise uygulama çalışmaları başlatılacak. Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi ve kültürel bir miras olan Surpkwork Manastırı ve çevresi, arkeolojik eğitim çalışmalarının yapılmasına olanak sağlayacak ArkeoPark alanı olarak düzenlenerek, turizme kazandırılacak. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom