Teknoloji pazarında yükseliş sürüyor

Teknoloji pazarı 7 milyar lira barajını aştı

Teknoloji pazarında yükseliş sürüyor Teknoloji
Türkiye teknoloji ürünleri pazarı, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 23,1 büyüyerek, 7,2 milyar liraya ulaştı.
 
Buna göre, teknoloji ürünleri pazarı, 2013'ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 büyüme ile 7,2 milyar liraya ulaştı. TEMAX Avrupa değerleri ile kıyaslandığında Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 20 Avrupa ülkesi arasında en yüksek büyümeyi gösteren pazar oldu.
Tüm TEMAX sektörleri 2013'e olumlu performansla başlarken, özellikle dijital yaşam ürünleri telekom, bilişim teknolojileri ve görüntüleme sektörleri büyümede ilk 3 sırada yer aldı.
 
Büyümeyi akıllı telefonlar tetikledi
Telekom sektörü, yüzde 55,2 büyüme ile 2,4 milyar lira ciro değeri elde etti. Akıllı telefonlar, çift haneli büyüme kaydetti ve sektörün büyümeyi tetikleyen ana ürün grubu oldu. Akıllı telefonların, cep telefonları pazarındaki cirosal payı yüzde 88'e ulaştı. Geçen yılın son çeyreğinde android telefonlar, cirosal pazarın yüzde 56'sını oluştururken, 2013 ilk çeyreğinde IOS işletimli modellerin payı yüzde 50'ye çıktı. Geçen yıl piyasaya çıkan 4G özellikli telefonlar ise bu yılın ilk çeyreğinde toplam satışların yüzde 9'una karşılık geldi.
 
Bilişim teknolojileri sektörü de yüzde 28 artışla 1,36 milyar liralık ciro kaydetti. Bu artışın en önemli nedeni tablet ürün grubu oldu. Mart ayı itibariyle tablet pazarında ölçülen marka sayısı 75'e yükseldi, pazardaki satış hacminin yarısını ise 350 liranın altındaki tabletler oluşturdu.
 
Görüntüleme sektöründe ise SLR fotoğraf makineleri segmenti yükselen trendini devam ettirdi. Sektör, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.4 artışla 105 milyon lira ciro değeri elde etti.
 
İkinci çeyreğin, özel günler, tatil ve alışveriş festivali gibi pazarı yukarı taşıyacak ya da en azından sabit tutacak etkinlikleri barındırdığı belirtilerek, tüketicilerin ev ve yaşam ürünleri alacağı, yeni cep telefonlarına, tablet ve diz üstü bilgisayarlara para yatırmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu.
GfK TEMAX, tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks. Bulgular, GfK perakende paneli tarafından düzenli olarak yapılan araştırmalara dayanıyor. Perakende paneli tüm dünya genelinde 425 binin üzerinde satış noktasından alınan datalardan oluşuyor.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom