Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nde son durum

Doğu ile Batıyı birbirine bağlayan Yeni Kömürhan Köprüsü ve tüneli inşaat çalışmaları son hızla devam ediyor.

Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli’nde son durum Güncel

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ile Malatya Valisi Mustafa Toprak, Doğuş – Gülsan ortaklığı ile gerçekleştirilen Yeni Kömürhan Köprüsü, bağlantı tüneli ile yolun yapım çalışmalarını yerinde inceleyerek şantiyede çalışan işçilerle birlikte iftar yaptılar.

İncelemelerin ardından şantiyeye geçen Vali Zorluoğlu ile Vali Toprak, Karayolları 8. Bölge Müdürü Ahmet Gülşen’den proje ile ilgili brifing aldılar.

2014 yılında yapımına başlanan ve 2018 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan, Elazığ ile Malatya’yı birbirine bağlayan Kömürhan Köprüsü ve tünel inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Murat Zorluoğlu; “Köprü ve tünelin altyapı çalışmaları nerdeyse bitmek üzere. İnşallah yılsonu itibariyle vatandaşlarımız köprünün yükselişini daha iyi bir şekilde göreceklerdir. Ağın’da güzel bir köprü yapıldı. Hakikaten göle inci bir gerdanlık gibi yakıştı. İnşallah burasıda isminden çok söz ettiren, çok özel bir köprü olacaktır. Tek ayak üzerine ve 380 metre açıklıkta olması sebebiyle dünyada 4. köprü olacaktır. Elazığ’a ve Malatya’ya da bu yakışır.

Hem Elazığ için hem Malatya için hem de Doğu ile Batıyı bağlayan bir nokta olması bakımından tüm ülke için çok önemli bir yatırım oldu. İnşallah kısa zamanda planlandığı gibi kazasız, belasız tamamlanır.

İşin bünyesinde yapılacak olan 2400 metre çift tüp tünel ve Fırat Nehri geçişini sağlayacak 100 metre açıklığında Ardgerme Köprü ile devamında 380 metre ana açıklığında Eğik Askılı Köprü ve 180 metre uzunluğunda arka temel bloğu olmak üzere toplam 660 metrelik köprü ile mevcut bölünmüş yola adaptasyon sağlanmış olacaktır.

Yapılacak olan Kömürhan Tüneli ile mevcut yol yaklaşık 1 kilometre kısalarak, yüksek geometrik standartlı,  konforlu ulaşım temin edilecek olup aynı zamanda ekonomi, trafik güvenliği ve zaman tasarrufu gibi avantajlar sağlanacaktır. Çok önemli bir yatırım. Allah Hükümetimizden razı olsun.

İnşallah yeni Kömürhan Köprü ve Tüneli ile Malatya ve Elazığ insanlarının gönüllerini daha iyi birbirine bağlayacak ve kadim dostluğu fiziki olarak daha iyi pekiştireceğiz inşallah” dedi.

Malatya Valisi Toprak ise ‘Bu güzel ve önemli projeye emek veren başta Hükümetimiz olmak üzere Bakanlarımıza ve tüm katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum’ dedi.

Karayolları Bölge Müdürü ise ‘Bu güzide Kömürhan Köprüsü şantiyemize Sayın Valilerimizin iştiraklerinden dolayı çok teşekkür ederim. İnşallah bu incelemelerden sonra beraber sahada çalışan personelimizle birlikte iftar edeceğiz. Onlarla beraber iftar açıyor olmaktan dolayı da işçilerimiz mutlu olacaklardır’ dedi.

Vali Murat Zorluoğlu ile Malatya Valisi Mustafa Toprak, İncelemelerin ardından köprü ve tünelde çalışan işçilerle beraber şantiyede iftarlarını açtılar.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom