Bayramda uzun yola çıkacaklar dikkat

Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, 9 günlük bayram tatili öncesi sürücülere uyarılarda bulunarak, sürücülerin dikkatli olmalarını istedi.

Bayramda uzun yola çıkacaklar dikkat Güncel

Kazaların yüzde 95’inin sürücü hatasından kaynaklandığının altını çizen Toraman, kaza yaşanmaması için hem yayaların hem de sürücülerin sorumlu davranmasını istedi.   

Toraman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi önümüzdeki Cumartesi günü 9 günlük bayram tatili başlıyor. Havaların sıcak olması ve yollarda yaşanacak yoğunluk kaza ihtimalini daha da arttırmaktadır. Tatile çıkacak vatandaşlarımız, dikkatli ve sorumlu davranarak kazalara fırsat vermemeli. Bayramlarda yolların kan gölüne dönmemesi için sürücülerin uykusuz ve yorgun yola çıkmamaları gerekiyor. Araç bakımları kesinlikle yapılmalı ve bu konuya önem verilmeli. Uzun yola çıkacak sürücülerimiz en az 2 saatte bir 15 dakika mola vererek dinlenmeli ve bu şekilde seyahat etmelidir.

Trafik kazalarının birçoğu sürücü hatalarından kaynaklanıyor. İstatistiklere göre kazalarda yüzde 95 sürücü hatası bulunuyor. Bu nedenle sürücülerin trafik kurallarına uyması çok önemli. Uykusuz ve yorgun asla yola çıkılmaması gerekiyor. Uzun yolculuklarda verilen 15 dakikalık molalar hayat kurtarır.

Sürücülerin can güvenliği için emniyet kemeri takmaları ve cep telefonuyla konuşmamaları gerekiyor. Sürücülerimiz yola trafiğin az olduğu saatlerde çıkmaya çalışsın. Asla yorgun ve uykusuz olarak yola çıkmayalım. Bayramlarda yaşanan kazalar herkesi derinden üzüyor. Bu acı bilançoya rağmen trafik kurallarına uyma konusunda yeterli hassasiyet gösterilmiyor. Kazalarda yaşanan yaralanma ve ölümleri ancak trafik kurallarına uyarak ve toplu taşıma araçlarını tercih ederek durdurabilir ve azaltabiliriz. En iyi sürücü hız yapan değil, kaza yapmayan sürücüdür. İyi sürücü yol verir, yol gösterir, hatalı sollama yapmaz, kuralları ihlal etmez. Bu vesileyle önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz Kadir Gecesinin ve Ramazan Bayramının hayırlara vesile olmasını diliyor, bayramın tüm İslam alemine barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom