Suriyeli Dilencilere Operasyon

Suriyeli Dilencilere Polis Operasyonu

Suriyeli Dilencilere Operasyon Güncel

Suriye'deki iç savaştan kaçarak geldikleri Elazığ'da dilencilik yapan sığınmacılara polis ve zabıta ekipleri operasyon düzenledi. Kucaklarında çocuklarıyla dilenen kadınlar, ekipleri görünce kaçmaya başlayınca kovalamacalar yaşandı.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Elazığ'a gelen sığınmacılar, kurdukları çadırlar ve buldukları evlerde kalabalık gruplar halinde yaşam savaşı veriyor. Geçimlerin sağlamak için kentin ana cadde ve sokaklarında yanlarına aldıkları çocuklarıyla dilencilik yapan sığınmacılara bugün polis ve zabıta ekipleri operasyon düzenledi. Operasyona katılan ekipleri gören sığınmacı dilenciler kaçmak isterken, ekiplerle aralarında kovalamacalar yaşandı. Ekipler, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu dilencileri tek tek yakalayarak gözaltına aldı.

Hicret Mahallesi'nde tuttukları kerpiç evlerde kalabalık gruplar halinde kalan sığınmacılar zor günler yaşadıklarını söyledi. Mahallelilerin verdiği yardımlarda yaşayan aileler yere serdikleri halı üzerinde yatıyor. Suriye'den 5 aile geldiklerini anlatan Celal İbrahim, "Suriye'de Halep'te yaşıyorduk. Orada durum çok kötü ve çetindi. Türkiye kapıyı açınca buraya geldik. Yiyeceğimizi içeceğimizi çevreden getiriyorlar. Benim 4 çocuğum var. Burada 300 lira kira veriyoruz. 4 aile aynı evde kalıyoruz. Ailemin yarısı orada kaldı. Ailemden 10 kişiyi vurdular. Evimiz harabe oldu. Ne zaman düzelirse o zaman gideriz Suriye'ye" dedi.

Hicret Mahallesi Muhtarı Murat Gülbasan, sığınmacılara yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Gülbasan, "Devletin bunlara kalıcı bir çözüm bulması lazım. Şu an kış geliyor evlerinde hiçbir şey yok, ne soba ne odun ne kömür. Yatacak yerleri yok" dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom