Asfalt Fabrikası Üretime Başladı

Elazığ’da yeni asfalt fabrikası düzenlenen bir törenle üretime başladı.

Asfalt Fabrikası Üretime Başladı Güncel

Hanpınar mevkiinde düzenlenen törene Elazığ Vali Vekili Ercan Çiçek, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, İl Müftü Vekili Şeyhmus Tanrıverdi, Belediye Başkan Vekili Atik Birici, AK Parti İl Başkanlığı Sekreteri İbrahim Şerbet, Belediye Meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri, mahalle muhtarlarıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

İki ayrı asfalt fabrikasında saatte 220 ton, 45 saniyede ise 2 ton asfalt üretimi yapılacağını belirten Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, bu yatırımın ilimize hayırlı olmasını diledi. Elazığ Belediyesi olarak bugünü değil geleceği planlayarak yatırımları yaptıklarını ifade eden Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu yeni asfalt fabrikasının 1.8 milyon liraya mal edildiğini belirterek, "Elazığımız için çok önemli bir hizmeti daha hizmete sunacağımız ikinci asfalt fabrikasını bugün düzenlediğimiz törenle hizmete açıyoruz. Bugüne kadar birçok açılış, birçok temel atma ve birçok yol bulvar ve kavşağın hizmete açılış törenini hep birlikte yaptık. Her biri şehrimiz için önemli açılışların yanında bugün yaptığımız açılış ise çok daha fazla önem arz ediyor. Yan tarafta gördüğünüz eski asfalt plentimiz 1983 model olduğu halde ilimize 1995 yılında kurulmuş, ardından 1998 yılında birinci revizyonunu yapılmıştı. 2004 yılında ilk kez göreve geldiğimizde de oldukça yıpranmış ve kapasitesi alabildiğince düşmüştü.

Bizler 2004 yılında o günün parasıyla 450 milyar gibi bir yüklü bir bedel harcayarak genel bir bakım ve sistem değişikliğine giderek ham tesisi yenilemiş ve kapasite artırımına gitmiştik. Bu bakım çalışmaları çerçevesinde, eski plentimizin çevreyle dost üretim yapabilmesi maksadıyla filtre sistemi komple değiştirilmiş, bu sayede plent kapasitesi 60 ton saate çıkarılmış, toz ve gaz emisyon değerleri ciddi oranda düşürülmüştür. Plent genelinde aşınan, değişmesi gereken, drayer ring ve tahrik makaraları, kovalı araba aşınan parçaları, deveboynu, toz kanalları ve toz hatlarında değişimi yapılarak asfalt plentinin üretiminin sürekliliği sağlanmıştır.

Doğalgaza uyumu sağlanan ve bakım çalışmaları yapılan 30 yıllık asfalt plentinin belediyemize tekrar kazandırılmasıyla uzun yıllar boyunca hizmet verebilmesi amaçlanmış ve gelinen noktada yeni plent maliyetleriyle kıyaslandığında isabetli ve ekonomik bir çözüme ulaşıldığı görülmüştür" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom