Vali Zorluoğlu'ndan darbe girişimi açıklaması

Elazığ'da bir tuğgeneral ile bir üsteğmenin tutuklandığını belirten Vali Murat Zorluoğlu, bu girişimde bulunanların en ağır şekilde cezalandırılacağını söyledi.

Vali Zorluoğlu'ndan darbe girişimi açıklaması Güncel

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, eşi Sevcan Zorluoğlu ile birlikte dün gece İzzetpaşa meydanına geldi. Vatandaşlarla selamlaşan Vali Zorluoğlu darbe girişimi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Darbe girişimini şiddetle ve nefretle kınadığını belirten Vali Murat Zorluoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki de bir ilk gerçekleşti. Milletimiz artık bu sefer darbeye hayır dedi. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın çağrısına kulak veren milletimiz tüm Türkiye'de meydanları doldurdu. Vatandaşlarımız darbecilerin başarılı olmaması için her türlü desteği verdi. Elazığ'da da gerçekten de tam bir bayram havası var. Yapılan girişim çok nahoş bir girişim, bu çağda, bu devirde, darbe yapabileceklerini düşünen kişilerin var olması akıl alır gibi değil, ama maalesef böyle bir girişim hakim kaldı, ama yapıldı. Ancak bu sefer insanlarımız, vatandaşlarımız, milletimiz kendi iradesiyle milli iradeye sahip çıktı. Birçok insan tankların önüne çıktı ve onlardan aldığı destekle de emniyet güçlerimiz can siper çalışarak, bu darbenin önüne çok kısa bir sürede geçti. Çok şükür şu anda büyük oranda bu darbe boşa çıkarılmış durumdadır" ifadelerini kullandı.

"ELAZIĞ'DA ASKERİ MAKAMLAR DARBE GİRİŞİMİNE PRİM VERMEDİ"

Elazığ'da askeri makamların darbe girişimine prim vermediğini dile getiren Vali Zorluoğlu,"Olayın daha hemen başında itibaren Jandarma Komutanımız, 8. Kolordu Komutanımız beni arayarak bu darbe girişimi asla destek olmayacaklarını, bütünüyle devletin ve milletin yanında olduklarını bana bizzat ilettiler. Elazığ'ımızda hakikaten bazı illerde olan nahoş hadiseler olmadı. Tabii vatandaşlarımızda ilk akşamdan beri sokaklara döküldüler, bir bayram havasında, şölen havasında hükümetimize, devletimize, milli iradeye destek oldular. İnşallah ülkemiz bir daha böyle nahoş hadiseler yaşamaz" diye kaydetti.

"EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKLAR"

Darbe dönemlerinin çok geride kaldığına inandığını söyleyen Zorluoğlu, "Burada vatanı, memleketi, milleti yönetmenin tek olduğu özgür seçimlerde halkın oyunu alarak gerçekleşebileceğini herkesin inanması lazım. Demokrasiye hepimizin yürekten inanması lazım. İnşallah ülkemiz, milletimiz bir daha bu tür anlamsız hadiselerle karşılaşmaz. Tabi aynı zamanda bu vahşi çete, bu paralel yapılanma çok büyük katliamlar  yaptı. Maalesef birçok polisimiz şehit oldu, bir çok masum vatandaş vefat etti. Bu darbe girişimi gerçekleştiren alçaklara bu milletin canını malını korumak üzere emanet edilen silahları, tüfekli topu onlar maalesef bizim milletimizin yüzüne gözüne yönettiler ve alçakça katliamlar yaptılar. Ancak devletimizin gücü milletimizin gücü ortadır. Bu kesinlikle yapanın yanına kar kalmayacaktır. Hukuk çerçevesinde en şiddetli şekilde bu suçları işleyenler cezalandırılacaktır" şeklinde konuştu.

"TUĞGENERAL VE ÜSTEĞMEN TUTUKLANDI"

Konuşmasına devam eden Zorluğlu, "Bize resmi olarak şuana kadar üç tane polis memurumuzun şehit olduğu bilgisi geldi. Henüz şehitlerimizin naaşları ilimize gelmedi. Ancak geldiğinde ben Elazığ halkının şehitlerimize gereken saygıyı ve ilgiyi göstereceğine inanıyorum.  Tüm Türkiye'de olduğu gibi de Elazığ'da ve hukuki işlemler başlatıldı. Darbe ile darbecilerle alakalı olduğu düşünülen, buna ilişkin bir takım şüphe bulunan kişiler hakkında hukuki işlemler başlatıldı. Adliyemiz ile koordinasyon içerisinde bunları yürütüyoruz. Şu anda ilimizde biri tuğgeneral, diğeri üsteğmen olmak üzere iki tane tutuklama oldu. İlimizde halen hakkında işlem yürütülen şüpheliler var. Yarın, öbür gün, gelecek günlerde bunları daha somut bir şekilde Elazığ kamuoyu ile paylaşacağız. Çok titiz bir çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom