Tunceli "DERSİM" Oluyor...

Sinan Yerlikaya, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak 'Demokratikleşme paketi' ile Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceğini söyledi.

Tunceli Güncel
CHP eski Milletvekili olan ve AK Parti'ye geçtikten sonra hafta başında İl Başkanlığı'na atanan Sinan Yerlikaya,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak 'Demokratikleşme paketi' ile Tunceli'nin adının Dersim olarak değiştirileceğini söyledi. AK Parti Tunceli İl Başkanlığı'na atanan Sinan Yerlikaya, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında, eski partisi CHP'yi sert dille eleştirdi.
 
 Büyük bir iddia ile yeni göreve geldiğini, bunun sıradan bir görev olarak kabul edilmemesi gerektiğini anlatan Yerlikaya, şöyle dedi: "AK Parti'nin Tunceli'ye hizmet konusunda büyük projeleri var. Birçok proje zaten kamuoyu tarafından biliniyor. Sayın Başbakanımız yakında açıklayacağı demokratikleşme paketi ile birlikte bütün Dersimlilerin özlemi olan bir sorun son bulacak Tunceli ismi Dersim olarak değişecektir. Bu konudaki çalışmalar hala devam ediyor."
 
 Aleviler'i ilgilendiren ve yıllardır çözümlenmeyen sorunlar olduğunu ve Başbakan'ın bunları çözmek için kararlı olduğunu anlatan Yerlikaya, şöyle konuştu: "Şu an Aleviler'in en büyük sorunu cemevlerinin yasal bir statüye kavuşmasıdır. Camiler gibi bir statü istiyorlar, yani camilere yapılan maddi ve manevi desteklerden cemevlerinin de yararlanması isteniyor. Demokratikleşme paketinin içinde bu konuda var. Cemevlerine özel bir statü veriliyor ve tamamen bir ibadethane olarak yani bu 677 sayılı yasanın çelişkisine rağmen cemevlerine özel bir statü verilecek, orada dedeler yetiştirilecek, dedelere maaş da verilecek. Aleviliğin ne olduğu anlatılacak ve Aleviler inançlarını daha rahat yerine getirecekler."
 
Kaynak: Vedat YETİK

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom