Avukatlardan darbe girişimine tepki

Elazığ Barosu bünyesinde görev yapan bir grup avukat, 15 Temmuz’da ordu içerisindeki bir kesim FETÖ/PDY mensubu asker tarafından başlatılan darbe girişimini protesto etmek üzerePTT meydanında demokrasi nöbeti platformunda bir basın bildirisi okudular.

Avukatlardan darbe girişimine tepki Güncel

Avukatlar adına basın bildirisini okuyan Avukat Aziz Dinç ve beraberindeki heyet daha sonra Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu’nu ziyaret ettiler.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen ziyarette Elazığ Barosuna kayıtlı avukatlar adına konuşma yapan Avukat Aziz Dinç; “Elazığ barosuna kayıtlı avukatlar olarak 15 Temmuzdan itibaren meydanlarda her türlü tepkiyi koyduk. Burada özellikle ülkemizin bütünlüğüne ve kardeşliğimize yönelen bu terör eylemine, darbe girişimikarşısında tüm avukatlar olarak dik durduk ve meydanlarda sonuna kadar tepkimizi koyduk. Bugünde Elazığ Barosuna kayıtlı avukatlar olarak cübbelerimizi giyerek duruşumuzla ilgili tavrımızı net bir şekilde göstermek istedik” dedi.

Ziyaretlerinden dolayıduyduğu memnuniyeti belirten Vali Murat Zorluoğlu ise yapmış olduğu konuşmada; “Avukatlarımızın bu dönemde milletin ve devletin yanında yer alarak göstermiş oldukları tavırları hakikaten çok kıymetli. 15 Temmuz gecesi maalesef ülkemiz bir menfur saldırıyla ve bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı.Maalesef bu darbe girişiminin neticesinde 248 vatandaşımız hayatını kaybederek şehit oldu.

Çok şükür bu darbe girişimi en başta milletimizin bütün kesimlerinden, bütün siyasi görüşlere sahip farklı insanlar bir araya gelerek etnik gruplarına, etnik kökenlerine bakılmaksızın farklı inançlardan ve görüşlerden toplumun tüm kesimleri bir araya gelerek meydanları doldurmasıylaSayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin bu krizi çok başarılı bir şekilde yönetmeleri ile hem Ankara’da hem taşrada Valilerin koordinasyonuyla emniyet güçlerimizin ve darbe girişimine destek vermeyen silahlı kuvvetler mensuplarının desteğiyle çok kısa bir sürede kontrol altına alındı. Bunun akabinde darbe girişiminde bulunanlar ve bunların destekçileriyle, uzantılarıyla alakalı olarak geniş bir soruşturma süreci başlatılarak adlive idari işlemler yapılmaya devam ediliyor. Tabi bu arada olağanüstü hal uygulaması zorunlu görüldü ve Hükümetimiz tarafından meclis onayına sunularak yürürlüğe girdi.

DEMOKRASİDEN VE HUKUK DEVLETİNDEN KESİNLİKLE TAVİZ VERİLMEYECEK

Daha önceki yıllarda uygulanan OHAL uygulamalarıyla çok bir benzerliği yok. Burada vatandaşın günlük hayatını olumsuz etkileyecek herhangi bir düzenlemenin yapılması söz konusu değil. Vatandaşlarımızın anayasayla ve kanunlarla güvence altına alınmış hak ve hürriyetlerinden geriye gidiş kesinlikle söz konusu olmayacak. Demokrasiden ve hukuk devletinden kesinlikle taviz verilmeyecek. Ancak bu OHAL uygulaması malum terörist yapının devletimizin bütün kurumlarından tamamıyla tasfiye edilmesiyle alakalı hükümetimize bir takım özel imkânlar sunmuştur. Bu çerçevede Hükümetimiz bu OHAL uygulamasından kaynaklanan yetkilerin tamamıyla bu yapının süratle ve etkin bir şekilde tasfiye edilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti devletinde bir daha bu tür girişimlerin olmaması için gerekli tedbirlerin alınması için bu yetkileri kullanacak. İlk kanun hükmünde kararname bunun bu şekilde olacağının işaretlerini de verdi. Bu yapıyla bağlantılı olduğu değerlendirilen bazı özel eğitim kuruluşları ile ilgili süreç başladı.

Devletimiz bu süreçte yapacağı bütün işlemlerde hukuk devleti ilkesi çerçevesinde hareket edecektir. Bu konuda bizlere gelen talimatlar bu süreçte mümkün oldukça ve büyük bir titizlikle haklıyla haksızı, suçluyla suçsuzu ayıracak şekilde bir titiz çalışmanın yapılmasıdır. İlgili kurumlarımız şüphesiz adli teşkilatımız kendi birimlerinde bu hassasiyeti dikkate alarak çalışıyorlar. İnşallah mağduriyetler oluşturmadan bu yapıyla alakalı ve destekçisi kişileri ve kurumları tespit ederek bunları yargı önüne çıkarıp adil bir şekilde yargılanmalarını sağlarız. 

Sizlere baktığımda TBMM’de bütün partilerin bir araya gelip darbeye karşı durduğu mutabakat, milletimizin tüm kesimleriyle bir araya gelip darbecilere karşı dimdik durduğu anlayışı avukatlarımız arasında da görüyoruz. Farklı siyasi düşüncelerden, farklı dünya görüşünden ve farklı yaş gruplarındangençlerimiz ve tecrübelilerimiz bir araya gelerek bu inisiyatifi oluşturdunuz. Benbu katkıyı çok değerli ve Elazığ’ın avukatlarının bir başarısı olarak görüyorum”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom