Erdoğmuş MHP'den Aday Adayı

Erdoğmuş, MHP'den Elazığ Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı

Erdoğmuş MHP'den Aday Adayı Güncel
İbrahim Erdoğmuş, 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Elazığ Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıkladı. 
Erdoğmuş parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Belediye Başkanlığı aday adayı olduğunu duyurarak amaçlarının Elazığ’ı örnek ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek olduğunu söyledi.
 
Yoğun göç alan şehirler sıralamasında nüfus oranına göre en üstlerde yer alan Elazığ’ın daha fazla belediye hizmetlerine ihtiyaç duymasına rağmen gerekli olan hükümet desteğini alamadığı ifade eden İbrahim Erdoğmuş, şöyle konuştu: “Ömrümüzün geçtiği şehrimizin sokaklarında rahatça yürüyebileceğimiz, parklarında eşlerimizle çocuklarımızla huzurlu bir ortamda vakit geçirebileceğimiz, her türlü belediye hizmetlerini en iyi şekilde alabileceğimiz modern bir şehir haline gelmesidir.
 
Yoğun göç alan şehirler sıralamasında nüfus oranına göre en üstlerde yer alan şehrimizin daha fazla belediye hizmetlerine ihtiyaç duymasına rağmen gerekli olan hükümet desteğini alamadığı bilinmektedir. Ben içinde bulunduğum konum gereği bu durumu anlatmak değil, belediye hizmetleri olarak neler yapılmalı onları önem sırasına göre belirtmek istiyorum.
 
Deprem tehlikesine karşı risk altında olan yapıların iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.
 
Kentsel dönüşüme daha fazla beklemeden başlamalı, Yıldız Bağları, Fevzi Çakmak, Zafran Bölgesi kentsel dönüşüm projesinin pilot bölgesi haline getirilerek bir an önce hizmete sunulması sağlanmalıdır.
 
İçme suyu şebekesi yenileme çalışmalarına başlayarak çok eski olan şebeke borularının kaliteli ve halk sağlını tehdit etmeyen malzemelerden oluşması sağlanmalıdır. 
 
Yeni imara açılan ve açılacak olan yenlerin alt yapı çalışmaları tamamen bitirilmeli, şehir içinde bulunan ve neredeyse kullanılmayacak hale gelen şehir altyapısı projelendirilerek ileride doğabilecek arızaların oluşumunda anında müdahale edilebilir hale getirilmelidir.
 
Şehir içi trafiğinin rahatlaması için çok ciddi çalışmalar yapılmalı ve alternatif yollar açılmalıdır. Trafik sıkışıklığını cadde ve sokaklara park edilen araçların yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Otopark eksikliğinin bir an önce giderilmesi, şehir trafiğinin akışını kolaylaştıracak, insanların rahatlıkla cadde ve sokakları kullanmasına imkan sağlayacaktır. Artan araç sayısının günümüzdeki yılarda tamamen trafiği kilitleyeceği düşünülürse, şehir merkezinin yaşanmaz hale geleceğini tahmin etmek güç olmaz. Buradan yola çıkarak belediye otoparkları şehir merkezine yakın yerlerde yapılmalı ve sadece belediyenin işletmesinde olan akılı otopark sistemiyle ucuz ve pratik hale getirilmelidir.
 
Öğretmen eve önünden başlayarak vilayet binası, karayolları tamir bakım atölyeleri, bölge müdürlüğü misafirhane ve lojmanlarını kapsayan 3 katlı yeraltı otopark çalışmalarımız ‘Elazığ Büyüyor’ projesinde yer alan mega projemiz olacaktır. Bu planlanan mega park yerinin en az 8-10 bin adet aracı kapsayacağı düşünülmektedir. Yeraltı otoparkının üst kısımları park ve bahçe olarak değerlendirilecektir. Bugünkü fiyatlarla park ücretinin 1 TL gibi sembolik bir rakam olması park yerlerinin halkımız tarafından rahatlıkla kullanılmazsın sağlayacaktır. Bu otoparklar, şehir merkezindeki cadde ve sokakların tamamen yaya trafiğine açık olmasına imkân verecektir. 2. mega yeraltı otopark projemiz şehir merkezinin doğu kısmında bulunan ordu evi ve askeri lojmanlarının yeri olarak düşünülmektedir. Bu projemizde en az 5 ve ya 6 bin civarında yeraltı otopark yerine sahip olacak olan şehrimiz, merkezinde otopark ve trafik sorununu tamamen yitirmiş olacaktır.
 
Şehir Merkezinde bulunan ot galerilerinin şehir dışında uygun olan bir yere galericiler sitesi olarak taşınması sağlanarak yol ve kaldırım işgaline sebep olan bu durum çözüme kavuşturulacaktır. 
 
Her yıl yenilenen kaldırımlar ve yollar kaliteli malzeme kullanılarak dayanıklı ve düzgün hale getirilmelidir.
 
Şehrimizdeki görüntü ve ses kirliliğinin önlenmesi için önemli bir bütçe ayrılarak bu olumsuzluklar giderilmelidir.
 
Park ve kaldırım işgalleri hemen önlenmeli, esnaf ve ticaret erbabı insanlarımızın rahat ticaret yapabilmesi için korsan çalışan ve haksız kazanç sağlayan engellenmeli, bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır.
 
Şehir içi ulaşımın daha düzenli ve muntazam olması için hafif raylı sisteme geçilmelidir.
 
Şehir ana arterlerinde sıkışıklığı önlemek için önemli görülen yerlerde altgeçit ve üstgeçitler yapılmalıdır.
 
Pazar yerleri acil olarak ele alınmalı bu pazarda köylülerde kendi yetiştirdikleri ürünleri satabilmelidir.
 
Dünya üzerindeki ucuz işçilik imkanları ülkelerin ve şehirlerin önemli gelir kaynakları haline gelmektedir. Bir çok ülkede insanlar bilgisayar program yazılımcılığı dahil el işçiliği ile ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Tarafımızdan yapılan ön çalışmalarda cam işçiliği dahil tekstil, hediyelik eşya ve buna benzer ürünlerin büyük fabrikalardan çok evlerdeki küçük atölyelerde  yapıldığı görülmüştür. Şehrimizdeki dar gelirli  insanlarımıza iş imkanı sağlayıp, ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlarımıza belediye tarafından ücretsiz kurs merkezleri düzenleyip branşlarına göre el işçiliği ustası olmalarına imkan verilecektir. Elde edilecek ürünlere de gerekirse belediye tarafından pazarlar bulunarak toplu satış imkanı sağlanacaktır. Örnek olarak cam işçiliğinde ön sıralarda bulunan, dünyada Venedik, Türkiye’de Beykoz gösterilebilir.
 
Şehirlerarası otobüs terminalinin yeri değiştirilerek güney çevre yoluna yakın şehrimize yakışır bir otobüs terminali halkımızın hizmetine sunulmalıdır. 
Harput yeniden ele alınmalı, dünya turizm haritasına girmesi için gerekli çalışmalara başlanılmalı, Harput ve çevresi Elazığ Büyüyor projesine katılmalıdır.
 
Şehir kültürünü ve sosyal anlayışını daha sonraki kuşaklara aktarabilmek için ihmal edilen mahalli ürünlerimizi tanıtmak maksatlı festivaller düzenlenmeli, bu festivallerin yapılacağı büyük alanlar açılmalıdır.”
 
Kaynak: Vedat YETİK

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom