Dünya Sağlık Örgütü Toplantısı Yapıldı

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak İzmir'de gerçekleştirilen “63. Dünya Sağlık Örgütü” toplantısına katıldı.

Dünya Sağlık Örgütü Toplantısı Yapıldı Güncel
İzmir Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, WHO Avrupa Bölge Ofisi Direktörü 
 Zsuzsanna Jakab, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak ve 53 ülkenin Sağlık Bakanlığı temsilcileri katıldı. 
 
 Toplantının açılışında bir değerlendirme yapan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, toplantıya Türkiye olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de de sağlığın her zaman sosyal politikaların merkezinde ve öncelikli bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Özellikle son 10 yılda ülkemizde sağlık alanında ciddi çalışmalar ve reformlar gerçekleştirdik. Herkese eşit ve hakkaniyetli sağlık hizmeti sunulması gerektiğine inanıyoruz, bu inançla sağlığı herkese ve her kesime eşit ulaştırmak için azami gayret gösteriyoruz. Bu amaçla özellikle yeterli gelir düzeyine sahip olmayanların ve bütün dezavantajlı grupların sağlık hizmetlerine tam ve zamanında ulaşabilmesinin önündeki engelleri kaldırarak tüm halkı genel sağlık kapsamı içine aldık” dedi. Bakan Müezzinoğlu toplantının İzmir’in EXPO adaylık oylaması öncesi zamanlamasına dikkat çekerek "Bu toplantıya katılan 51 ülkenin 48'i oy kullanacak. Temanın 'herkes için sağlık' olması ve toplantının burada yapılması önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.
 
 WHO Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab ise İzmir'in 'Herkes İçin Sağlık' temalı EXPO 2020 adaylığını yürekten desteklediklerini söyledi. Türkiye'nin tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına yönelik çalışmalarını yakından izlediklerini ve elde edilen başarıyı takdirle karşıladıklarını da belirten Jakab, "Tütün kullanımının, çocuk ölümlerinin azaltılmasında müthiş başarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyoruz. Uygulamalarınızı takdirle karşılıyoruz. Şimdiye kadar on yıllık program ve multisektörel işbirliği çabalarından dolayı da Sayın Bakanı tekrar tebrik ediyoruz" dedi. 
 
 Yapılan toplanatı hakkında bir değerlendirme yapan Vali Ömer Faruk Koçak ise gerçekleştirilen toplantılarda, Dünya Sağlık Örgütü’nün HIV, tüberküloz, kızamık, anti-makrobiyel direncin arttırılması gibi konularda yaptığı çalışmaların paylaşıldığını, bölgesel komitenin Avrupa Ruh Sağlığı Eylem Planı, bulaşıcı hastalıkların önlenmesine yönelik faaliyetler gibi konuların değerlendirildiğini kaydetti. Vali Koçak toplantıda sağlık alanındaki hizmetlerin daha iyi hale getirilmesi için çeşitli stratejilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını ve toplantıların son derece verimli geçtiğini söyledi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom