Elazığ’dan kısa kısa

10 Ağustos 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ’dan kısa kısa Güncel

DEMOKRASİ NÖBETİ SONA ERDİ

15 Temmuz darbe girişimine karşı çıkan Elazığlıların meydanlardaki demokrasi nöbeti son gece de devam ediyor.

Ellerinde Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterleriyle darbe girişimini protesto eden yüzlerce Elazığlı, sloganlar atarak ilk günkü coşku ve heyecanla demokrasi nöbetine devam ediyor. İlk günden bu zamana kadar meydandan ayrılmayan vatandaşlar, birlik ve beraberlik isterken, darbeye karşı olduklarını dile getiriyor.

Gana’nın Akra şehrinden gelen ve Paragon Vakfı Başkanı Eczacı Abdulnasiru-deen, Türk halkının nöbet tutmalarına karşılık kendilerinin de sabaha kadar dualar ettiklerini söyledi.

Afrikalıların 15 Temmuz akşamı gece haberi alınca çok üzüldüklerini belirten Abdulnasiru-deen, “Çünkü Türkiye'de bir sürü öğrencilerimiz, bizimle ilgilenen bir sürü STK ve kurumlar var.  Müslümanların lideri ve önderi olarak tek gördüğümüz ve ileride bizim liderimiz olabilecek tek ülke Türkiye olarak görüyorduk. Bu bizim elimizden gidecek diye çok korktuk. Neredeyse bütün toplumumuz medreselerimiz ve okullarımızdaki öğrencilerimiz hep dualar okuduk. Sabaha kadar nasıl ki siz nöbet tuttunuz biz de aynı. Yabancı kaynaklardan gelen haberlerde sanki Türkiye elden gitmiş gibi gösterildi. Ben de zaten o akşam Türkiye'deydim. 15 Temmuz demokrasi meydanında inmiştim. Ben de bol video ve fotoğraf çekip motivasyon, moral olsun diye ülkeme gönderdim. Oradan bana gelen haberlere göre Türkiye elden gitmiş gibiydi. Ben de dedim ki  öyle bir şey yok diye resimler gönderdim” dedi.

15 Temmuz gününden itibaren hiç ara vermeden günde 2 saat uyuyarak nöbet tuttuklarını vurgulayan Mustafa Baştaş ise, “Saat 22.00’da meydana geliyorum. Sabah saat 5 buçukta Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz tarafından kıldırılan sabah namazına katıldıktan sonra dağılıp gidiyoruz. 2 saat uyuduktan sonra burada nöbete devam ediyoruz. Allah milletimizden razı olsun” diye konuştu.

Darbe girişimini duyduğu ilk günden itibaren sokaklara çıktığını ifade eden Ümit Özpolat, “En önemli nokta ise çıkarken çocuğumuzun gözüne baktığımızda bir daha dönmemeyi, ona gözlerimiz ve bakışlarımızla anlattık. Evden bir daha dönmeyi düşünerek çıkmadım. Önümüzde normal insan yok. Tank, tüfek ve top var. Tüm milletimiz ve biz buraya ölmeyi düşünerek geldik. İçimizde hiçbir korku hissetmedik. Bir daha böyle bir şeyin olmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.


CADDE VE SOKAKLARDA MODERNİZASYON SÜRÜYOR

Elazığ Belediyesi ekipleri tarafından yenileme çalışması başlatılan Aksaray Mahallesi Şehit Ferhat Bulut Sokak’ta asfalt serim çalışmalarına başlandı.

Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince şehrin dört bir yanında yol bakım-onarım ve yenileme çalışmaları aralıksız sürüyor. Yoğun olarak sürdürülen çalışmalar doğrultusunda, Aksaray, Kızılay, Gümüşkavak ve Hicret mahalleleri arasında bağlantı sağlayan Şehit Ferhat Bulut Sokak baştan sona yenileniyor. Kaldırım-tretuvar yenileme çalışmaları tamamlanan Şehit Ferhat Bulut Sokak’ta ekipler tarafından bir yandan asfalt kazım çalışması gerçekleştirilirken, bir yandan da asfalt serim çalışmaları başlatıldı. Yapılacak çalışmaların ardından kaldırımları yenilenerek, asfaltlanan Şehit Ferhat Bulut Sokak, modern yüzüyle hizmete sunulacak.


ELAZIĞ İŞ DÜNYASI DEMOKRASİNİN YANINDADIR

Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya açıklamasında 15 Temmuz darbe girişimi ile ülkemizin uçurumun eşiğinden döndüğüne işret ederek, “Türk milletinin cesareti, kararlılığı ve Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, siyasi partilerimizin genel başkanları, TSK ve Emniyet güçlerimizin vakur duruşları sayesinde Ülkemiz aydınlık bir geleceğe çok şükür yeniden yönelmiştir” dedi.

Elazığ TSO Temmuz ayı meclis toplantısı A.Hamit Kaya başkanlığında yapıldı. Meclis Toplantısının öncelikli gündem maddesini 15 Temmuz darbe girişimi ve sonraki süreçlerde yaşananlar aldı. Meclis Başkanı A.Hamit Kaya darbe girişiminin 15 Temmuz öncesinde özlemini duymuş olduğumuz birlik ve beraberliği getirdiğini bunun Ülkemizin geleceği açısından umut verici olduğunu söyledi. Kaya değerlendirmesinde “15 Temmuz 2016 tarihinde malumunuz olduğu üzere, iç ve dış mihraklar tarafından devletimizi, demokrasimizi, ülkemizin bütünlüğünü hedef alan hain darbe girişimi yaşanmıştır.

Demokrasimize, milli irademize ve çocuklarımızın geleceğine karşı gerçekleştirilen bu ihaneti büyük bir kararlılık ve dirayetle etkisiz kılan, tüm gücü ile mücadeleye devam eden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere; Başbakanımıza, siyasi partilerimizin başkanlarına, devlet erkânımıza, emniyet teşkilatımıza, ordumuza ve aziz milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Millet, darbecilere göğsünü siper etmiş, direncini göstermiş ve başarıya ulaşmıştır. Bundan sonra da bir daha bu tür kalkışmalara bu ülkede fırsat olmayacağı, hiç bir şekilde desteklenmeyeceği net olarak ortaya konmuştur. Millet tarih yazmış, tıpkı Kurtuluş Savaşında olduğu gibi kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla bu ülkeyi oluşturan tüm etnik kökenler ve her siyasi görüşe mensup vatandaşlar topyekûn karşı çıkmış ve fırsatçılara, hainlere destansı bir ders vermiştir.

Halkımız bu mücadelesiyle, demokrasiye, milletin iradesi dışında hiçbir müdahalenin kabul edilemez, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu tüm dünyaya örnek olacak şekilde göstermiştir.

İnsanların milli, dini ve manevi duygularını sömürmeye ve bu şekilde hain emellerini gerçekleştirmeye çalışan FETÖ/PDY ve benzeri illegal yapılanmalar bir an evvel devletin ve milletin içinden ayıklanmalı ve bu süreç mümkün olan en kısa sürede kurunun yanında yaşın da yanmamasına azami gayret gösterilerek tamamlanmalıdır.

7 Ağustos 2016 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve öncülüğünde hükümetimiz, muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve tüm halkımızın katılımı ile İstanbul Yeni Kapı’da milyonların katılımı ile “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” yapılmış, Ülkemizdeki 81 vilayette de aynı saatte halkımız meydanları doldurarak cuntalara ve darbe girişimlerine ortak ses olarak tarihi bir cevap verilmiştir. Darbe girişimi sonrası tarihi mitingle taçlandırılan halkımızın birlikteliği 15 Temmuz öncesi özlemini duyduğumuz birlik ve beraberliği de sağlamıştır. Halkımızın ve siyasi partilerin ortak paydada buluşması geleceğimiz açısından umut vericidir.

Bu düşüncelerle; 15 Temmuz’dan 7 Ağustos’a kadar meydanlarda demokrasi nöbeti tutan tüm vatandaşlarımıza, siyasi parti başkanlarımıza, hükümet yetkililerimize, Türk silahlı kuvvetlerimiz ile Emniyet teşkilatımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, iş dünyamızın değerli temsilcilerine ve toplumumuzu oluşturan tüm kesimlere şükranlarımı arz ediyorum.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak şehit olan tüm vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anarken, ülkemizin bir daha bu tür acılar yaşamamasını diliyor, en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

Meclis Toplantısı, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi F.Ahmet Yılmaz tarafından okunan faaliyet raporu ve serbest kürsü bölümünde Meclis Üyelerinin görüş ve değerlendirmeleriyle son buldu.

 

ELAZIĞ’DA MAHKUMLAR MESLEK ÖĞRENİYOR

Elazığ’da imzalanan protokolle mahkumlar kaynakçılık ve kuaförlük mesleğini öğrenecek.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) Elazığ İl Müdürlüğü ile Elazığ Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü arasında meslek edindirme protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle cezaevindeki hükümlülere kaynakçılık ve kuaförlük meslekleri eğitimi verilmeye başlandı. Kaynakçılık da 23, kuaförlük de ise 16 olmak üzere toplam 39 hükümlünün eğitim almaya başladığını aktaran İŞ-KUR Şube Müdürü Şevki Esen, “Eğitimler İŞ-KUR finansal desteği ile açıldı. Bu eğitimlerle hükümlülerin tahliye sonrası istihdam edilebilirliklerine ve toplumsal uyumlarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Kapalı İnfaz Kurumu Müdürü Raif Cora ise, bu tip faaliyetlerle hükümlülere meslek edindirerek tahliye sonrasındaki hayatlarında iş bulmalarını kolaylaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

İşsizlikle mücadele kapsamındaki projelerine dezavantajlı kesimleri de dahil ettiklerinin altını çizen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Abdullah Balcı da, bu yıl Açık Cezaevinde tekstil atölyesinde  tekstil İmalatı kursuyla 17 hükümlünün daha meslek edinmesini sağladıklarını bildirdi.

 

ELAZIĞ’DA AVCILARA GELİŞİM SEMİNERİ

Elazığ’da avcı gelişim seminerleri kapsamında, ‘Avcı etiği ve ilkeleri’ eğitimi verildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu avcı gelişim seminerleri kapsamında Elazığ Kara Avcılar Derneği’nde ‘Avcılık etiği ve ilkeleri’ eğitimi verildi. Eğitime, Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ İl Müdürü Hüseyin Çelik ve Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Kılıç, Mühendisler Güntaç Kayapınar ve Beytullah Rehber ile 41 avcı katıldı.

Genel müdürlükleri tarafından onaylanan program dahilinde avcı gelişim seminerlerinin 2 yıl devam edeceğini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ İl Müdürü Hüseyin Çelik, seminere  katılım sağlayanlara katılım belgesi verdiklerini kaydetti.

Eğitime katılan avcılar ise, programı çok faydalı bulduklarını, bilinçli birer avcı olmak için eğitimlerini sürdüreceklerini aktardı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom