Darbelerin yıkamadığı Başkan...

Türkiye'deki her darbede yıkım yaşayan Atlı ailesi, bu defa milli iradenin direnci sayesinde makus talihini yendi.

Darbelerin yıkamadığı Başkan... Güncel

15 Temmuz gecesi geçmişte yaşadığı acı hatıralarla tekrar yüz yüze gelen aile, 16 Temmuz sabahı rahat bir nefes aldı. 28 Şubat post modern darbe sonrasında başörtülü olduğu için memurluktan atıldığını anlatan Elazığ'ın Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, belediye başkanı babasının da 1980 darbesinde görevinden alındığını söyledi. O dönemde ailesinin bohçacılık yaparak ayakta kalmaya çalıştığını söyleyen Fethiye Atlı, yeni mağduriyetlere yol açması muhtemel FETÖ'nün darbe girişiminin bu defa milli irade sayesinde önlendiğini söyledi.

2014 yerel seçimlerde AK Parti’den Belediye Başkan olduğunu belirten Atlı, “Türkiye'nin ilk başörtülü belediye başkanıyım. Çünkü sandıklar ilk doğuda açılmış ve ben ilk başörtülü Belediye Başkanı odum. Biz hem 1980 hem de 28 Şubat darbesi mağduruyuz. 15 Temmuz'da da mağdur olacaktık. Rabbim nasip etmedi. Allah bir daha bu günleri göstermesin” dedi.

BABASI İLE AYNI KADERİ YAŞADI

Rahmetli babası Temur  Demir’in 1977 seçimlerinde belediye başkanı olduğunu anlatan Başkan Atlı, “2,5 yıllık bir süre görevde kaldı. 80 darbesinde görevden alındı. Yani bende bu durum bilinçaltıma yerleşti, hep o korku vardı. Benim başıma da öyle bir şey gelir mi diye. Yani öyle bir tevafuk ki rahmetli babam İzmir'de hastanedeyken 80 darbesinin haberini aldık. 15 Temmuz darbe girişiminde bende çok hastaydım sıkıntılı bir sürecim vardı. Elazığ'da, Valiliğin il koordinasyon toplantısı vardı. O toplantıya katıldım, çok hastaydım, yarım bırakıp gittim. Akşamüzeri eve gittikten sonra hemen uyumuşum. Biraz sonra telefon geldi. Ben daha ne kadar uyudum bilmiyorum. Telefonu kaldırdım halamın oğlu ‘ne yapıyorsun’ dedi. Dedim ki 'hastayım uyuyorum.' O da ‘Uyumanın sırası mı kalk darbe oluyor’ deyince o anda ben nasıl kalktım hatırlamıyorum. Sanki beynim mi, kalbim mi durdu ben anlamadım. Çok acayip bir şey. Ancak 18 gün sonra o şoktan çıktım. Haberleri izlerken ağlamaya başladım. Yani o 18 gün içinde ben ne yaptığımı bilmiyorum. Büyük bir şok yaşadım” diye konuştu.

BOHÇACILIK YAPARAK AYAKTA KALDILAR

1980 darbesinin ardından babasının görevden alınmasının ardından esnaflık yaptığı iş yerinde hiçbir şey kalmadığını anımsatan Başkan Atlı, şunları kaydetti:

“Ailece Diyarbakır’ın Çermik ilçesine gittik. Rahmetli babam, Diyarbakır'dan ve deniz kenarındaki kentlerden hediyelik malzeme getirip, kiraladığımız barakada satıyorduk. Yılda 3 ay orada kalıyorduk, sonra Keban'a geliyorduk. Keban'da da annem, ben, kardeşlerim hep beraber eski tabirle bohçacılık yapıyorduk. İlçede mahalle ve köylere malzeme götürüyorduk. Biz kimseye muhtaç olmadan iki yakamızı Allah'a şükürler olsun bir araya getirdik. Bunu yaparken de hiç devletimize küsmedik; 'mağduruz, bize destek verin' demedik.”

28 ŞUBAT’TA MEMURLUKTAN ATILDI

Babasının kendisini çok iyi yetiştirdiğini belirten Başkan Atlı, 1990 yılında Maliye Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak Gümüşhane’nin Şiran da ilçesinde işe başladığını, 3 yıl sonra ise Elazığ'a tayin edildiğini kaydetti. Babasının 1993 yılında kalp krizinden vefat ettiğini dile getiren Atlı, kendisinin o tarihten 2000 yılına kadar görev yaptığını hatırlattı. Şuanda belediye başkanlık yaptığı Keban İlçesi’nde memurluk yaparken 1998 yılında başörtülü olması nedeniyle sorunlar yaşamaya başladığının altını çizen Atlı, bir süre uyarı, kınam cezası derken 2000 yılında başörtüsünü çıkarmadığı için görevine son verildiğini belirtti.

Hayat boyunca sıkıntılı süreçlerden, zor imtihanlardan geçtiklerini ifade eden Atlı, şunları söyledi:

“Allah'a hamdolsun biz o ağır imtihan da hiçbir gün devletimize küsmedik ya da ben o çalıştığım dönemde demedim ki devlet bana bu kadar sıkıntı veriyor bende bu işi aksatayım, yavaşlatayım, çalışmayayım ya da işi yani yanlış yapayım demedim.  O sıkıntılı sürede hafta sonları bile gelip dairede çalıştım. Çıkıp dışarıda bir taş alıp bir camı kırmadık. Hiçbir zaman devletimizi zora sokacak hiçbir harekette bulunmadık.”

BAŞKANLIK ÇOCUKLUK HAYALİYDİ

Kendisinin lise eğitimine devam ederken hayalinin Keban'a belediye başkanı olmak olduğunu da vurgulayan Başkan Atlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şükürler olsun şu anda aynen öyle belediye başkanıyım ve Keban'a hizmet etmek için elinden gelen gayreti gösteriyorum. Zaten geldiğimiz günden beri hep sıkıntılı bir süreçten geçtik. İki tane genel seçim gördük, Cumhurbaşkanlığının seçimleri vardı. Bu kadar sıkıntıya rağmen biz hizmette hiçbir zaman aksama yapmadık, yani hizmetlerimizi aynı şekilde yapıyoruz. Son yaşadığımız olaya ise ben darbe demiyorum buna, bu bir iç girişimiydi. Allah'a şükürler, olmadı. Buna rağmen gece nöbetimizi tuttuk, ertesi günü sabah görevimizin başına gittik, hizmetlerimizi yine devam ettirdik, hala daha hizmetlerimiz devam ediyor. Allah'ın izniyle bu devletin, bu milletin sırtını hiç kimse yere getiremez.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom