Dolu Elazığ tarımına 54 milyon TL zarar verdi

Elazığ'da, 2016 yılında 41 bin ton buğday ve 133 bin ton civarında ise arpa üretimi gerçekleştiğini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, dolu nedeniyle 99 bin dekarlık alanda yaklaşık 54 milyon lira zararın söz konusu olduğunu söyledi.

Dolu Elazığ tarımına 54 milyon TL zarar verdi Güncel

Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, 2016 yılı hububat verimi hakkında bilgi verdi. Karahan, "2015 yılında ilimizde 418 bin dekar alanda buğday ekimi gerçekleştirdik ve ortalama bir dekarda 333 kilogramlık aldığımız verimle yaklaşık 140 bin ton civarında buğday üretimi yaptık. Aynı şekilde 418 bin dekar alanda arpa üretimi gerçekleştirdik ve burada bir dekarda aldığımız 350 kilogram verimle 160 bin ton civarında arpa ürettik. 2016 yılında da rakamlarda çok fazla değişiklik olmamakla birlikte 420 bin dekar alanda buğday ekimi yaptık ve ortalama bir dekarda 336 kilogram verimle 41 bin ton civarında bir buğday üretimi yaptık. Arpada da 460 bin dekar alanda dekara 290 kilogram verimle 133 bin ton civarında bir verim sağladık" dedi.

“99 BİN DEKAR ALANDA ZARAR OLUŞTU”

Elazığ'da bu yıl yaşanan dolu faciasından dolayı hububatta yaşanan zararlara da değinen Karahan, “3, 5 sefere mahsus olmak üzere dolu faciası yaşadık. İlimizde buğday ve arpa dahil olmak üzere 99 bin dekar alanda zarar söz konusu oldu. İlimizde bizim teknik elemanların yapmış olduğu incelemelerde yaklaşık 54 milyon civarında bir zarar söz konusu yaşandı. Biz hem bakanlık olarak hem de başbakanlık uhdesindeki AFAD üzerinden üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında gerekli çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom