'Tekrarı Kötü Sonuçlar Doğurur'

Nafiz Koca'ya yapılan çirkin saldırı cemiyetler tarafından kınandı

'Tekrarı Kötü Sonuçlar Doğurur' Güncel
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca’ya yapılan çirkin saldırı girişimi ile ilgili cemiyet binasında Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Doğan ile Elazığ’da görev yapan basın mensuplarının katılımıyla birlikte bir basın toplantısı düzenlendi.
 
Düzenlenen Basın Toplantısında Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, yapılan çirkin saldırı girişimini kınayıp, Elazığ Belediyesi Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nu eleştirerek gerekenin yapılmasını istedi.
 
“Elazığ’ın Basını'na yapılan çirkin bir girişimdir”
 
Basın toplantısını gerçekleştirmelerinin nedenini belirten Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca; “Cumartesi günü basın mensubu olarak yaşamış olduğumuz küçük bir tatsızlığın birlik ve beraberliğimizin yeniden tesis edilmesi adına yapmış olduğumuz istişare sonuçlarından dolayıdır. Son iki gündür gerek sosyal medyada gerekse meslektaşlarımızın kendi yayın organlarında ifade etmiş oldukları gibi hepimizin malumudur. Cumartesi akşamı 17 Eylül 2013 tarihli bir köşe yazımdan dolayı Elazığ Belediyesi’nin Birim Müdürü tarafından gazetemiz çıkışında saldırı girişiminde bulunuldu. Bu girişim sosyal medyada yankı bulduktan sonra gerek meslektaşlarımız gerek Sivil Toplum Kuruluşlarımız gerekse kamuoyunun büyük bir teveccühüne mazhar olup hak ettiği tepkiyi de buldu. Elbet biz böylesine küçük tatsız da olsa, böyle bir tatsız olayı meslektaşlarımız mesaileri içinde alıkonup getirip burada program yapmayı istemedik. Ancak şehrimizde faaliyet gösteren bütün sivil toplum örgütlerinin ve yöneticilerinin nezaket gösterip de geçmiş olsun ziyaretlerinde bulunup ardından kınama metinleri yayınlayarak olayı telhin etmeleri sonucunda yönetim kurulumuz tarafından bizimde tepki göstermemiz sivil toplum örgütlerine saygımızın gereğidir düşüncesi hâsıl olmuştur. Bu vesileyle de biz sizleri buraya kadar yorduk olayı bir kez de kendi cemiyetimiz adına ama Elazığ Gazetecilerine ve Elazığ’ın Basın ve Medyasına alınan bir tatsız girişim olarak değerlendirip kınamak istedik.” Dedi.
 
“Toplantıyı yaparken öncelikle cemiyet başkanlarımızın fikirlerini almak istedik”  
 
Bu toplantıyı yaparken Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte yapmış oldukları istişare sonucu ve tepkilerini gösteren kamuoyunun sosyal medyada diğer cemiyetlerin de bu konudaki tavırlarını görmek istiyoruz şeklindeki beyanatları üzerine istişarelerini yaptıklarını dile getiren Başkan Koca; “Diğer iki kardeş cemiyetimizi de bu konudan haberdar ettik. Zaten sağolsunlar Mustafa Başkanım olayı duyar duymaz hemen akabinde telefonlarla ulaşıp ardından da dün Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte nezakette bulunup Cemiyetimize kadar gelip geçmiş olsun dileklerini ve Elazığ Basınına yapılmış olan bu çirkin eylemin bundan sonra olmayacağı temennisinde bulundular. Ben bu vesileyle kendilerine yönetim kurulum adına ve Elazığ’ın Medya emekçileri adına değerli başkanıma şükranlarımı bir kez daha sizlerin huzurunda takdim etmek istiyorum. Biz bu toplantıyı yapmak isterken öncelikle cemiyet başkanlarımızın fikirlerini almak istedik.” Şeklinde konuştu.
 
“Erkan Köse katılamayacaklarını ifade ettiler”
 
Bu bağlamda da Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Erkan Köse’yi arkadaşlarının aradıklarını belirten Başkan Koca; “Sayın Köse de olayın çirkin bir olay olduğunu sessiz kalınmaması gerektiğini ve Gazetecilerin hiç değilse bu olayın vesile kılarsa bir araya gelmeleri beyanıyla toplantımıza iştirak edeceklerini ve bizde kendilerinden aldığımız bu anlayışlı destekten dolayı ardından Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanımız Sayın Mustafa Başkanıma böyle bir niyetin hâsıl olduğunu kendilerinin de katılmak isteyip istemediklerini sordum daha ben sözümü bitirmeden Sağolsun Mustafa Başkanım dedi başkanım gereken ne ise yapalım biz saat 2 de ordayız dediler. Tabi toplantı başlamadan önce Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse’nin gecikmesi üzerine kendilerini arama gereği duyduk Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Paki Kaymaz kendisini aradı fakat talihsiz bir cevapla karşılaştık. Sayın Köse kendisinin bu çirkinliği hakikaten hissettiğini ancak önceki kararıyla gelmek istese de verdiği kararın ferdi bir karar olduğunu ancak Yönetim Kurulu Üyelerine danıştığını, Yönetim Kurulu Üyelerinin de geçtiğimiz yıl Elazığspor Kulübü ile ilgili tatsız bir olayda ki Elazığ Kamuoyu çok iyi biliyor orada Kulüp haksız değildi. Kanal 23’ün yalnız bırakıldığını ondan dolayı da nispet adına biz öyle değerlendiriyoruz. Sayın Köse’nin bu toplantıya Yönetim Kurulu Üyelerinin isteği doğrultusunda katılamayacaklarını lisanımünasiple ifade ettiler.” Diye konuştu.
 
“Birlik ve beraberlik içerisinde olmamalarından kaynaklanıyor”
 
Cumartesi günü yaşamış olduğu çirkin saldırı girişimi olayı gerek kendisinin gerekse basının şu ana kadar Elazığ’da sayısal olarak çok büyük bir şiddetle tavsiyel halinde olduğu halde gittiği yerde değer göremeyişinin tek nedeninin meslektaşlarının sahip olduğu zihniyetler olduğuna dikkat çeken Başkan Koca,  ikinci cemiyetin doğuşunun nedeni de o olduığunu ifade ederek, ardından Basın ve Medya Cemiyetinin kurulmasının sebebi de bu tür tatsız olayların, meslektaşlarımızın birbiri arasında kaynaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde olmamalarından dolayı kaynaklandığını vurguladı.
 
“Erkan Köse’ye nazikâne bir şekilde şükranlarımı iletiyorum”
 
Sayın Erkan Köse nezdinde Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti yönetimine sadece nazikâne bir şekilde şükranlarını ileten Başkan Koca, “Onlara rağmen bilmelerini istiyoruz ki Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetinden bir üye ya da herhangi bir arkadaşımızım başına böyle bir olay geldiğinde şehirde taş üstünde taş bırakmama adına ilk aktivasyonu gösterecek, ilk atraksiyonda bulunacak kişi şahsım Cemiyet olarak da bu Basın ve Medya Cemiyeti olacaktır, aynı desteği de ben Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanımdan da umut ediyorum.” Dedi.
 
“Olayın faali ne yazıktır ki Mezarlıklar Müdürü Mehmet Durna’dır”
 
Kamuoyunda Sosyal Medyadan takip edilen kadarıyla da olayın neden vuku bulduğunu hep merak ettiklerini ifade eden Başkan Koca olayın aslını şu şekilde anlattı; “17 Eylül 2013 tarihindeki Web sitemizdeki köşemde 18 Eylül 2013 tarihindeki Yeni Ufuk Gazetesindeki köşemde Elazığ Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde meydana gelen usulsüz satış olaylarının ve satışlardan elde edilen haksız rantın birilerinin hesaplarına kanalize edilmesini ve kanalizasyon eyleminde de dolapların nasıl döndüğünü ve oradan 3 kişilik çetenin kimler olduğunu ifşa eden bir yazı yazmıştım. Cumartesi gün ki olayın faali de ne yazıktır ki Mezarlıklar Müdürü Mehmet Durna nezdinde ki Elazığ Belediyesi’nin silik tipli memurlarından biridir. Tabi biz olayın hemen akabinde zarar vermesini engelledik şahsı etkisiz hale getirdik bir arkadaşımız ile birlikte.”
 
“Selmanoğlu ordusu bozulmuş bir komutandan öte bir konumda değildir”
 
Ardından halkımızın seçip Belediye’nin riyasetine oturtturduğu Sayın Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nu haberdar etmek üzere cebimden aradığını ifade eden Başkan Koca; “İki defa arayıp cevap alamadıktan sonra üçüncü girişimimde telefona koruması olan polis memuru çıktılar ve olayı aynen kendilerine izah ettim polis memuru da Başkanın önemli bir görüşme yaptığını, görüşmenin akabininde konuyu kendilerine ileteceklerini söylediler. Tabi konu iletildi fakat şu saate kadar Sayın Selmanoğlu’ndan herhangi bir bilgi alamadık, alamadığımız gibi yapmış olduğumuz Belediye içerisindeki araştırmalardan da ilgili Müdürün yapmış olduğu ahlaksız ve bu çirkin davranışından dolayı sen beni nasıl temsil edersin diyerekten herhangi bir müeyyide bulunmadığını da gördük ama açıkça ifade etmek gerekirse ben Sayın Selmanoğlu’ndan böyle bir şey de doğrusu nezaket beklemiyorum. Çünkü ben Sayın Selmanoğlu’nun bu cesarette ve cürette bir yönetici olduğuna da inanmıyorum. Kamuoyu bizimle hem fikirdir. Kamuoyunun takdir ettiği gibi Selmanoğlu yıllık bir riyasetlik bir dönemde seçimlere yaklaştığımız şu günlerde ordusu bozulmuş bir komutandan öte bir konumda değildir.” İfadelerini kullandı.
 
“Selmanoğlu korkusundan mezardan tahliye olmuş ölüler gibi kızarmış”
 
Bunun Elazığ adına büyük bir talihsizlik olduğuna kanaat getiren Başkan Koca, “Dün ki köşe yazımda ifade ettiğim gibi kamuoyu beklese de Sayın Selmanoğlu’nun böyle bir olay karşısında sükûtunu bozmasını biz beklemiyoruz. Çünkü Sayın Selmanoğlu halkın iradesiyle kurulan Belediye Meclisinde iki kişinin Belediye Meclisini basarak kendisine küfürler etmek suretiyle hakaret etmesini bile sindirmiş sadece oturduğu Meclis Başkanlığı koltuğunda vatandaşın içeri girip sert bir dille, küfürlerle kendisine hakaret ve tehditler yağdırması karşısında Sayın Selmanoğlu korkusundan mezardan tahliye olmuş ölüler gibi kızarmış, bozarmış, boynunu bükmüştür. Böylesine zavallı bir yöneticiden şehrin basın mensubuna yapılan bu haksız ve çirkin saldırıyı kınamasını beklemek elbette ki abes ve iştigaldir.” Dedi.
 
“Taş atana gül atmayı kendimize şiar edindik”
 
 Kendilerinin oldum olası bu abeslerden hep uzak durduklarını bundan sonrada durmaya devam edeceklerini belirten Başkan Koca, taş atana gül atmayı hayatları boyunca kendilerine şiar edindiklerini ve ellerinde hiçbir zaman kesici alet, silah, şu bu tutmadıklarının altını çizerek; “Biz hep inandık ki bizim tek silahımız vardır o da kalemimizdir. Gönül isterdi ki bizim yazmış olduğumuz makalelerde, yapmış olduğumuz haberlerde muhatapları haksızlığa uğramış olduklarını düşünmüş olsalar da bunun yolları vardır, önce o ilgili basın kuruluşuna tezhip metni gönderirler, tezhip metni yayınlanmadığı halde yasal süreci başlatarak, şehrin Adliye’si vardır. O Adliye’de de Basın Savcılığı vardır. Basın Savcılığına müracaat ederek haklarını aramalıdır ki tazminat hakları bile doğabilir. Tabi bu Elazığ Belediyesi için geçerli değildir.  Niye çünkü Elazığ Belediyesi hep şu mantık da yürümüştür. Her geçen gün biri döner bıçağıyla gitmiş saldırmıştır, bir başka gün bir Müdür geç saatlerde evinden alınmıştır. İki ay önce takdir edersiniz ki halkın iradesiyle kurulan meclis iki kişi tarafından basılmış ve Başkana küfürler ve hakaretler edilmiştir. Geçtiğimiz ayda yine hepimizin ve tüm Türkiye’nin de sosyal medyadan takip ettiği vekile Elazığ Belediye Meclisi’nde verilen rüşvetler ifşa edilmiştir ve Sayın Başkanın yine gıkı çıkmamıştır, yapmış olduğu tek şey gideceği Meclis Toplantısına Başkanlık yapmaktan kaçarak fesik fesik Elazığ’dan kaçtığını ifade ederek evine sığınmak olmuştur.” Diye konuştu.
 
“Bize yapıldı ama bundan sonra hiçbir arkadaşımıza reva görülmesin”
 
Cümlelerinin ağır olabileceğini, ifadelerinin zati âlilerini rahatsız edebileceğini dile getiren Başkan Koca şöyle devam etti; “Bu saldırıya muhatap olan, bu saldırı girişiminin muhatabı bendeniz burada sadece konuşmakla değil, yazılarımın sertliği ile de tanınan, ama her zaman birine haksızlık yapmaktan Allah’a sığınan bir yapının insanıyım. Bugün burada toplanmamızın tek nedeni vardır; bize yapıldı ama bundan sonra hiçbir arkadaşımıza bu tür çirkin olaylar reva görülmemesi adınadır ve buradan bu vesileyle deklare ediyorum. Nafiz Koca şahsına yapılan olaydan dolayı burada bulunan bütün arkadaşları toplamışsam Allah’a sığınırım ama bundan sonra olabilecek çirkin eylemlerin ve çirkin davranışların önüne geçmek adına böyle bir toplantının teşkil edilmesi zaruri bir hal olmuştur. Ondan dolayı da bir araya gelmişizdir ve bu da bütün kamuoyunun, özellikle de böyle gazetecilerin kameralarının, gazetecilerin kalemlerinin muhatabı olan kamu yöneticilerinin bir kez daha dikkatlerine sunuyorum.” Dedi.
 
“Elazığ’ın Basın ve Medyasında yeni bir dönem başladı”
 
Daha düne kadar gazetecileri kovduklarına davranışlarınıza şahit olduklarını ve  daha düne kadar gazetecileri arayıp telefonlarla tehditler edilen çirkin olaylara şahit olduklarını kaydeden Başkan Koca, en azından kendilerinin Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti olarak geçmişe sünger çekeceklerini, geçmişteki bütün yöneticilerin ve Elazığ kamuoyunun gazetecilere bakış açısının üstünü örteceklerini belirterek,  Elazığ’ın Basın ve Medyasında yeni bir dönemin başladığını ifade etti.
 
“Elazığ’da taş üstünde taş koymayız”
 
“Bundan böyle Elazığ’da görevini hakkıyla yapan, namus çerçevesi dâhilinde görevini icra eden bir meslektaşımızın gözünün üstünde kaşı var dercesine bahanelere sığınarak, o gazeteci arkadaşımıza farklı telkinlerde bulunan ve hakaretlerde bulunan bütün herkes, kim olursa olsun karşısında önce şahsımı ardından Elazığ Basın ve Medya Cemiyetini bulacaktır.” Diyen Başkan Koca Şunları kaydetti:
 
“Çok iddialı bir cümle kuruyorum böyle çirkin bir davranış karşısında bugün olduğu gibi sessiz davranmayacağımızı tekrardan bildiriyor, Elazığ’da taş üstünde taş koyamayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum. Elazığ Belediyesi’nin silik Müdürü’nün cesaretle göstermiş olduğu bu çirkin davranışı da Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti adına, Yönetim Kurulum adına telin ediyorum. Belediyenin riyasetinde bulunan şehreminlik unvanına sahibi olduğunu düşündüğümüz Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nun da bu çirkin davranış karşısında sessizliğini bozmasını aksi takdirde sükûtun ikrardan geleceğini de kamuoyu nezdinde ifade etmek istiyorum.”
 
“Elazığ’da Basın büyük bir güçtür, kimse Basın’ın önüne geçemez”
 
Daha sonra konuşma yapan Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Mustafa Doğan, Sayın Nafiz Koca’ya yapılan hareket herkese yapıldığını ve bu olayı canı gönülden kınadıklarını ifade etti.
 
Bu olayı ilk duyduğu an Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca’yı aradığına dikkat çekerek; “Sayın Başkana sordum ciddi bir şey var mı dedim, kendisi de ciddi bir şey olmadığını söyleyince daha da çok rahatlamış oldum. Şu nu bilin ki Elazığ’da Basın büyük bir güçtür, kimse Basın’ın önüne geçemez, biz de şu memleket de hizmet ediyorsak gördüğümüz doğruları yaptığımız eleştirilerin hesabını da verebiliriz. Kimse de bunun aksini düşünmesin sebepsiz eleştirmeyiz bu bizim desturumuzdur. Biz bu kültürü aldık ve bu şekilde de devam ediyoruz.” Dedi.
 
“Yapılan bu hareketi biz hata olarak kabul ediyoruz”  
 
Eleştiriler olabiliceğini ve bu eleştirilerin kendilerine de olduğunu belirten Doğan, kendilerinin kimseye saldırmadıklarını kaydetti.
 
Kendilerine yapılanları biz hoş göreceklerini hatta affedeceklerini söyleyen Doğan; “Sayın Başkanımın da dediği gibi hiçbir arkadaşımıza, özellikle genç sokakta çalışan hakkını yerine getiren arkadaşlarımızın hangisinin bir sıkıntıda olduğunda gücüm yettiği kadar bende onların arkasındayım. Ne kadar gücümüz yeterse inşallah bunu lafla değil icraatla da gösteririz. Tabiki biz burada Elazığ’da 3 tane cemiyetiz ikimiz buradayız bir arkadaşımız katılmadı. Katılmamasının da sebebi sudan bahane, tabiki hoş olmayan bir hadise var, Elazığspor Kulübü Kanal23 ailesini Elazığspor tesislerine bırakmıyor. Bu doğru mudur değildir. Kimsenin haber alma özgürlüğünü kısıtlayamazsınız ama bir gün ne ben ne de Nafiz Bey ile bunu paylaşmamışlardır. Hatta iki sene geriye gidelim Sayın Nafiz Koca Elazığspor Kulübü Basın Sözcüsü iken haberlerini dahi yayınlamayan bu televizyoncu arkadaşlarımız haberlerini yayınlamıyorlardı. Basın Bültenini açıklamıyorlardı. Ben o günde doğruyu yaptım dedim ki Elazığspor’un Basın Sözcüsü bizim başımızın tacıdır. Her kim olursa olsun biz bunu yayınlanır diye sahiplenmişizdir ve hala daha sahipleniyoruz. Bunlar çok ucuz propagandalardır. Yapılan bu hareketi biz hata olarak kabul ediyoruz, inşallah bu hataların bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom