Uzmanı sağlıklı evliliği anlattı

Evliliğin, tarihsel ve kültürel temelleri olan resmi, duygusal, davranışsal ve biyolojik yönleriyle sosyal bir sistem olduğunu Psikoloji Uzmanı Işıl Göztepe, sağlıklı evliliğin nasıl olduğunu anlattı.

Uzmanı sağlıklı evliliği anlattı Sağlık

Göztepe, “Evlilik yetişkin yaşantısındaki en önemli ilişki sistemlerinden biri. Evlilik sistemi, sürekli değişim içerisindedir. Yaşam döngüsü içerisinde kimi zaman aile sistem döngüsü sağlıklı ve işlevsel olabilirken; kimi zaman sağlıksız olabilmektedir”dedi.

Sağlıklı evliliklerin mutlu ve dengeli evlilikler olduğunun altını çizen  Psikoloji Uzmanı Göztepe, “Yaşadıkları sorunlara duygusal tepkiler vermezler; uygun baş etme yöntemleri geliştirirler.  Sağlıklı evlilik; değişime uyum sağlayan, uygun sınırlar koyabilen, kişilerarası ilişkilerde açık ve etkin bir iletişim tarzı benimseyen, ilgi, sevgi ve yakınlığı paylaşan, birbirlerine güvenen, bağlanan, kriz dönemlerini yönetebilen çiftlerin evliliğidir.  Bahsedilen bu özellikler ailelerin sağlıksız örüntüler göstermeyeceği anlamına gelmez” diye konuştu.

Sağlıklı ailelerde de zaman zaman sağlıksız örüntüler görülebildiğini ifade eden Psikoloji Uzmanı Göztepe,  önemli olanın ailenin kısa zamanda dengesine kavuşabilmesi ve sistemin yaralarını sarabilmesi olduğunu belirtti.

Sağlıklı olmayan ilişkilerin bireylerin ruh sağlıkları açısından önemli olduğunu anlatan Göztepe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evlilik ilişkisinde mutluluğu yakalayamayan çiftlerin depresyon başta olmak üzere anksiyete bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, öfke, tahammülsüzlükte artış, öz güven kaybı, karamsarlık gibi sorunlar yaşadıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra evlilik sistemindeki sağlıksız örüntüler ilişki kalitesini etkilemekte; evlilik uyumunu ve doyumunu düşürmektedir. Siz de ilişkinizde sağlıksız örüntüler olduğunu düşünüyorsanız bir çift terapistinden destek alabilirsiniz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom