Keven balında üretim yüzde 70 düştü

Elazığ’da bal sezonunun yağmurlu geçmesinden dolayı bu sene verimin düşük olduğunu belirten Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Elitok, geçen sene 600 ton civarında bal çıkarken bu sene 100 tona düştüğü söyledi.

Keven balında üretim yüzde 70 düştü Ekonomi

Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Elitok, bu seneki bal sezonu ve üretimi hakkına bilgi verdi. Arı yoğunluğu az olan yerlerde verimde yüzle 50’lik bir düşüş olduğunu ifade eden Elitok, arı yoğunluğu fazla olan yerlerde ise yüzde 70’lik bir düşüş olduğunu aktardı. Elazığ’da bal sezonunda yağmur yağması sonucu verimin oldukça düşük olduğunu belirten Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Elitok, “Yağmur yağdığı zaman bitki bal vermiyor ve gelişme devresine giriyor. Dolayısıyla bal olmuyor. Keven dönemi 25 Haziran gibi başlar, 20 Temmuz arası devam eder. Bu dönemde de yağmur yağınca keven balının verimi oldukça düşük oldu. Yoğunluk az olan yerlerde geçen seneye göre bal verimi yüzde 50 düşük. Arı yoğunluğu fazla olan yerlerde ise verim yüzde 70 daha düşük oldu. Geçen sene 600 ton civarında bal olmuştu. Bu sene Elazığ’daki aracıların toplam bal verimi 100 ton civarında ancak olur” dedi.

“SAF KEVEN BALINI ŞEKER HASTALARI YİYEBİLİYOR”

Elazığ’da ağırlığı keven balı olduğunu vurgulayan Elitok, “Maden, Sivrice ve Karakoçan yöresinde ağırlık keven balıdır. Buda 25 Haziran’ da başlar 20 Temmuz’da biter. Bunun dışında Karakoçan yöresinde üçgül balı da olmaktadır. Karakocan yöresinde ilkbaharın yağışlı olan dönemlerinde oldukça verimli olur. Orada hem üçgül hem de keven balı var. Keven balının özelliği diastaz sayısı olarak dünya standartlarında en yüksek  ballar arasındadır. Diastaz sayısı olarak dünyada 6. sıradadır. Prolin değeri 751 civarıdır. Asitlik oranı yüzde bin 800 daha kaliteli olduğu görülüyor. 2,0 ve 2,6 civarında asitlik oranı var. Bu özellikler balımızın kaliteli olduğu gösteriyor. Saf keven balını şeker hastaları yiyebiliyor. Sakarin kullanan şeker hastaları da keven balını çok rahatlıkla kullanabiliyorlar” diye konuştu.

“BAL ANCAK TAHLİLLE ANLAŞILIR”

Balın genel bir isim olduğunu ve hangi çiçekten toplanmışsa o çiçeğin özelliklerini taşıması gerektiğini ifade eden Elitok, şunları kaydetti:

“Kaliteli bal yemek istiyorsak, bal nerede üretilmiş, o yörede hangi çiçekler var, o çiçeğin balının özellikleri nedir, çiçeğin özelliğini taşıyor mu taşımıyor mu, bunların bilinmesi gerekir. Balın kalitesini oradan anlayabiliriz. Bal ancak tahlille anlaşılır. Bunun dışında şekerle ve farklı maddelerle yapılan balları anlamak kolay değildir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom