Kadınların el emekleri sergilendi

Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Filografi” kursunda kadınların ürettiği ürünler sergilendi.

Kadınların el emekleri sergilendi Kültür

Elazığ Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından kadınlara verilen “Filografi ” kursu sonucunda ortaya çıkan ürünler sergilenerek, satışa sunuldu. Çivi ve tel sanatı olan filografi kursunda, 24 kadın kursiyerin 1 buçuk ay boyunca aldığı eğitimler sonunda yaptıkları eserler büyük ilgi gördü.

Yaz tatilinde tatil yapmayarak çalıştıklarını belirten Elazığ Hak Eğitim Müdürü Kazım Atıcı, “Doğuda ve ilimizde olmayan tel ve çivinin buluşması olan filografiyi, Bursa'dan hocamızı getirerek kendi usta öğreticilerimize öğrettik. Usta sanatçılarımızın da kendi öğrencilerinin öğrenmesine katkıda bulunmak için 1,5 aylık bir kurs açtık. Kursumuz 2 devre halindeydi. Kursumuz sonucunda birbirinden değerli ürünler ortaya çıktı” dedi.

6 yıldır filografi eğitmenliği ve ustalığını yaptığını ifade eden Tipografi Eğitmeni Suat Kurtlu “Elazığ'da filografi sanatının tanıtımını yapmak, halk eğitim ve el sanatlarının işbirliği ile yapılır. Şuandaki sergimiz 1,5 aylık bir sürede yapıldı. Filografi tel ve çivi ile yapılan bir sanat. Unutulmaya yüz tutmuş bir sanat dalımız. Sergimiz 3 gün açık kalacaktır. İnşallah benden sonra halk eğitimde eğitim görmüş hocalarımız eğitmen olarak devam edecekler. Filografi sanatı tel ve çivinin aşkıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom